Kroz prizmu zakona

Je li bračni ugovor rješenje za trzavice u braku?!

bracni ugovr

Već sam pisala u više navrata o bračnim odnosima, kao i onima tijekom i nakon razvoda braka, naročito između parova koji imaju zajedničku djecu. Međutim neki dan mi je poznanica postavila par pitanja na koja sam joj, naravno, odgovorila, međutim iako se raspitivala za sebe držim da je korisno da ono što sam joj rekla znate i svi vi koji čitate moje kolumne.

Predbračni ugovor ne postoji!

Naime, u braku ima neke ‘trzavice’ pa joj je palo na pamet da se, kako je rekla, osigura za slučaj da te probleme sa suprugom ne uspije riješiti. Prvo je pitanje bilo mogu li sastaviti takav ugovor sad kad su već u braku ili je trebalo prije braka sastaviti predbračni ugovor.

Najprije, naš pravni sustav, konkretno Obiteljski zakon koji regulira ovaj pravni institut, uopće ne poznaje pojam predbračnog ugovora, nego samo bračnog. Što ne znači da vi bračni ugovor ne možete sastaviti prije stupanja u brak. Jedino što će taj ugovor stupiti na snagu kad, odnosno ako sklopite brak. Ima, kao što znamo, slučajeva, i to ne samo u američkim filmovima da se ljudi zadnji tren predomisle. Dakle, u svakom trenutku možete sastaviti bračni ugovor, kako prije braka, tako i tijekom njega, kao i za vrijeme razvoda.

Samo o imovini!

Nadalje, moja sugovornica bi osim imovinsko-pravnih pitanja bračnim ugovorom riješila pitanja s kim će za slučaj razvoda živjeti djeca, kada, kako i koliko će provoditi vrijeme s drugim roditeljem i koliki će biti iznos alimentacije. E to već nije moguće! Naime, ono što primarno treba biti jasno kad je u pitanju bračni ugovor je da njegov predmet može biti samo i isključivo imovina pa bila ona postojeća ili pak buduća.

Vlastita i zajednička

Za donijeti odluku o tome treba li ili pak ne pristupiti sastavljanju bračnog ugovora, kao i o njegovom sadržaju, treba dobro poznavati pravna pravila o vlastitoj i zajedničkoj imovini bračnih drugova. O tome sam pisala u jednoj od kolumni pa, ako vas ovo zanima, preporučam da je dobro proučite na našem portalu u rubrici ‘kolumne’ – ‘Kroz prizmu zakona’

Bitno je također da imate na umu da prema trećim osobama uglavci o upravi ili raspolaganju imovinom imaju pravni učinak ako su upisani u zemljišne knjige, odnosno u javne upisnike kod kojih je upis nužan za stjecanje prava ili se stvar ne može rabiti bez takva upisa. U svakom slučaju najtoplije preporučam za slučaj sklapanja bračnog ugovora izvršiti čim prije upis u navedene javne upisnike. Jer pravo štiti poštene treće osobe, a to, za slučaj da vaš partner postupi protivno odredbama bračnog ugovora, može ići vama na štetu.

Obvezan oblik

Po pitanju sadržaja bračnog ugovora, naravno u pogledu uređenja imovinsko pravnih pitanja ste zaista maksimalno slobodni. Možete primjerice ugovoriti da će televizija ići mužu, pegla ženi. Da će sve ubuduće kupljeni kućanski aparati za slučaj razvoda pripasti suprugu, a sve na poklon dobivene boce viskija ženi. Malo karikiram, ali u principu je tako. Zaista ste slobodni ići u detalje, sve po vašem dogovoru i nahođenju, i ugovarati kao što sam već rekla za postojeću i buduću imovinu. Međutim za razliku od sadržaja, po pitanju forme nemate takvu slobodu. Ne možete sklopiti npr. usmeni bračni ugovor pred svjedocima. On mora biti sklopljen u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni kod javnog bilježnika. U suprotnom ne vrijedi.

Pročitajte još

S ‘prebacivanjem vrućih krumpira’ treba stat! Pod hitno mijenjat Pravilnik!

Ivana Mijić Vulinović

Uvjetni otpust iz zatvora

Ivana Mijić Vulinović

Umjesto u zatvor, na uvjetnu! Kad i pod kojim uvjetima?

Ivana Mijić Vulinović