Jakov Perčin, Hrvoje Vuletić i Orsat Kralj učenici su Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik koji su kao dio hrvatske robotičke reprezentacije prošlog ljeta sudjelovali na svjetskom RoboCup natjecanju u nizozemskom Eindhovenu. Tamo su ostvarili sjajne rezultate. Naime, u kategoriji Rescue Simulation Jakov Perčin, Hrvoje Vuletić i sad već bivši učenik Pomorsko tehničke škole Dubrovnik Karlo Jemin osvojili su 7. mjesto u individualnoj konkurenciji i posebnu nagradu za komunikaciju – community award.
Njihov tim Dubrovnik osvojio je i 4. mjesto u super timovima, a s njima je u timu bio i Zagrepčanin David Pongrac. S druge strane, u kategoriji Soccer Light Weight Orsat Kralj te bivši učenik dubrovačke škole Duje Handabaka, te Juraj Kolarić i Franko Prikratki iz Varaždina osvojili su 13. mjesto u individualnoj konkurenciji i 3. mjesto u super timovima. Njihove fantastične uspjehe prepoznalo je i povjerenstvo za ovogodišnju nagradu ‘Imperial’ koja se dodjeljuje u spomen na 402 djece poginule u Domovinskom ratu. Bio je to razlog za posjetiti ih i porazgovarati o robotici, natjecanjima, nagradama….
Uz naravno njihovu mentoricu, profesoricu Daliju Milić Kralj koja u Pomorsko-tehničkoj školi, između ostalog, subotama vodi fakultativnu nastavu iz robotike
Od individualnog do timskog rada
Jakov Perčin učenik je 3. razreda elektrotehničkog smjera. S robotikom je krenuo odmah u 1. razredu budući da voli programiranje. Želio je, govori nam, vidjeti zanima li ga robotika. Učenici najprije krenu s individualnim radom, a potom se pomalo spajaju u timove kako bi se vidjeli njihovi interesi. Jednima bolje leži jedno, drugima drugo, no važno je da se upoznaju s cijelim procesom kako bi mogli dalje odlučiti što im odgovara, a što ne. Kako nam je još prije dvije godine rekla profesorica Milić Kralj, robotika je dosta složena – od konstrukcije robota, njegovih dijelova do samog programiranja.
-Inzistiram na tome da svi sve rade i probaju. Na taj način vide koliko im nešto ide ili ne ide. Uvijek više učenika sudjeluje u slaganju jer ne može jedan učenik sve odrađivati. Opet, jedan učenik mora znati sve, cijeli proces. Sve se može naučiti, sve ovisi koliko su voljni i željni u tome – rekla nam je tada.
‘Pomažemo uvijek svima’
Hrvoje Vuletić učenik je 4. razreda, smjer Strojarski računalni tehničar. S robotikom se upoznao negdje na polovici prvog razreda srednje, kad su, naglasio je, svi iz razreda išli na nju.
Prisjetio se kako ga je privuklo natjecanje na kojem su među sucima bili i Rimčevi inženjeri. Zadatak im je, naime, bio snimiti postupak izrade automobila za kojega su dobili dijelove. Gledalo se i vrijeme i funkcionalnost, okretnost…
-Tad sam shvatio da mi je to fora i jako zabavno – ističe nam Hrvoje, koji na pitanje što mu je u svemu najteže odgovara kroz smijeh: ‘Probuditi se’. Za razliku od Jakova koji voli programiranje, Hrvoju, priznaje nam, ono teže ide, ali je zato sjajan u komunikaciji.
-Ja sam tu uvijek kad treba pričati sa sucem i pomoći drugima. U komunikaciji sam najbolji. Za komunikaciju i općenito za ponašanje i pomaganje smo na svjetskom RoboCupu i dobili nagradu ‘community award’ – govori nam Hrvoje ponosno. Prisjetio se, naime, kako su cijelo vrijeme na tom natjecanju imali problema s bodovanjem.
-Dobili smo bodove, ali nam ih nisu htjeli upisati zbog problema u mreži pa se nisu prebacili. Ja sam se tri dana bavio time da dobijemo bodove koje smo zaslužili. Sudac nam je tad govorio da ako bodove da nama, da će morati i drugoj ekipi koja će u tom slučaju biti dosta ispred nas. Međutim, zalagao sam se za to da i njima daju bodove ako su ih zaslužili. Što meni znači što ću biti mjesto ispred njih ako su ga oni realno zaslužili – priča nam Hrvoje te naglašava kako su svima pomagali. Primjerice, Portugalcima su uskočili u pomoć jer im ništa nije radilo. Tada je naša ekipa ostavila svoj rad te im pokušala pronaći problem u programu.
– Pomagali smo svima i mislim da smo zasluženo dobili to prvo mjesto za pomaganje i komunikaciju – dodaje Hrvoje. Profesorica Milić Kralj na to se nadovezala i istaknula kako inače naša reprezentacija pomaže slabijim ekipama jer obično na natjecanjima i budu slabije ekipe s boljima, a Hrvatska je u vrhu robotike.
Sjajni rezultati proteklih godina
Za ovogodišnje svjetsko natjecanje pripremali su se tri godine, a Hrvoje i Jakov išli su čak i do Zagreba kako bi sedam dana vježbali sa zagrebačkim članom ekipe. Osim ovogodišnjih uspjeha sa svjetskog natjecanja, treba spomenuti i prošlogodišnje. Tada su Jakov i Orsat u timu s Brazilcima osvojili sedmo mjesto u svijetu, što je i više nego fantastičan uspjeh. Orsat je učenik drugog razreda Elektrotehnike koji nam ističe kako se robot za natjecanja radi na pripremama.
-Pripremamo se cijelu godinu, ako ne i više – ističe nam Orsat, a na to se nadovezuje profesorica Milić Kralj koja ističe kako oni mogu napraviti robota onako kako žele, uz neka postavljena ograničenja u kilaži i dimenzijama.
– Naša je procjena kako će izgledati i što ćemo staviti, naravno imaju i neke zabrane i na to treba pazit. Sad rade na konstrukciji iz tri kategorije tako da vidjet ćemo što će se napraviti za ovu godinu. Malo nam je bila smjena generacija, pošli su nam Duje Handabaka, koji je prošle godine bio treći na europskom natjecanju s članom iz Varaždina, i Karlo Jemin. Oni su nam dosta pomagali u programiranju i izradi. Duje je prošle godine skoro sam sastavio dva robota za Soccer – priča Milić Kralj. Orsat joj pomaže i u edukacijama, točnije tijekom Ljetne škole tehničke kulture i programiranja u Župi dubrovačkoj, koja se ovog ljeta održala četvrti put.
Svima onima koji razmišljaju o robotici Orsat poručuje kako je njemu ona jako zanimljiva, dosta se može naučiti, i za budućnost i za pomoć svojoj zajednici.
– Ja mislim da bi svako dijete trebalo barem pokušati ako ga malo zanima jer su programiranje i robotika budućnost svijeta – nadovezao se Hrvoje.
Imaju se čime pohvaliti!
Naši vrijedni robotičari upravo se pripremaju za državno RoboCup natjecanje u 2025. godini pa će trebati zasukati rukave i tijekom nadolazećih školskih praznika. No, to im, vjerujemo, neće baš teško pasti budući da vole ovo što rade.
– S robotima s kojima se ove godine natječemo tek dogodine očekujemo neki rezultat. Realno ne možete odmah kad nešto napravite očekivati da je to super. Tek na natjecanju vidite nekakve pogreške – objašnjava nam Milić Kralj.
Iz našeg susreta zaključili smo kako je robotika ovim mladićima itekako zanimljiva, a glavni komunikator ove ekipe, Hrvoje to je i potkrijepio riječima: Imamo se čime hvaliti! I zaista imaju. Želimo im još puno natjecanja i dobrih rezultata.