Čelnik Dubrovačkog demokratskog sabora Pero Vićan krajem listopada se nije pojavio na sjednici Gradskog vijeća. Njegov izostanak potaknuo je šuškanja. Ova sjednica bila je itekako važna gradonačelniku Matu Frankoviću budući da se na njoj usvajao Proračun za 2025.
Povijesno najizdašniji, ali i predizborni jer nas u svibnju 2025. godine očekuju novi lokalni izbori. Iako je na početak ove posljednje sjednice stigao Jasmin Deraković, inače jedan od tri Vićanova vijećnika, HDZ-ovci su se uskomešali te su, sve kako bi osigurali potreban broj ruku za usvajanje proračuna, itekako računali na podršku nezavisne liste Ivice Roka za kojeg su se pobrinuli da kojim slučajem ‘ne prespava’ sjednicu.
Nešto kasnije je na sjednicu stigla i DD-ova Terezina Orlić, no Vićanovo nepojavljivanje potaknulo je nagađanja u političkim krugovima o mogućim problemima u koaliciji. Upravo je on itekako dobro poznat po tome što je ne mali broj puta svojim koalicijskim partnerima slao poruke upravo bojkotom pojedinih sjednica. Nedolaskom na sjednicu jasno im je davao do znanja da sve ima biti kako on traži ili – neće biti nikako!
Spomenimo svakako kako je najveći dubrovački proračun ikad težak 160 milijuna eura ipak dobio potrebnu većinu, a zeleno svjetlo dali su i DD-ovi vijećnici Deraković i Orlić.
Manje više, isti scenariji
Posjetit ćemo kako, za razliku od prethodnih mandata, ovog puta imamo programsku, a ne klasičnu postizbornu koaliciju u kojoj su uz 7 vijećnika HDZ-a i dva DUSTRA-e Željka Raguža te tri Vićanovog DDS-a. Upravo on već godinama zahvaljujući stabilnoj bazi svojih birača participira u vlasti, ali iz sjene. Bio je Vićan i u prvom mandatu Mata Frankovića u koaliciji koja je tvorila većinu u Gradskom vijeću, no ona nije bila duga vijeka. Baš kao ni one s Androm Vlahušićem, ali i Dubrovačkom Šuicom. Na njemu su svi, manje više – ‘lomili zube’.
Krenut ćemo od 2005. godine. Tada je HDZ na čelu s Dubravkom Šuicom osvojio 11 mandata u Gradskom vijeću. Za većinu su im nedostajale najmanje dvije ruke, a drugi mandat na čelu grada Šuici je spasio glavom i bradom sam – Vićan. Sa svoja tri vijećnika s nezavisne liste omogućio joj je ne samo većinu, već i gradonačelničku fotelju budući da se u to vrijeme lokalni čelnici nisu birali neposredno kao danas.
Od dogradonačelnika do ‘ljutog neprijatelja’
Kao zahvalu za podršku, Šuica mu je prepustila mjesto dogradonačelnika, dok je vijećnik s njegove liste, Zoran Cikatić postao predsjednik Gradskog vijeća. Međutim, ljubav nije potrajala nego godinu dana. Šuica je postupno Vićanu smanjivala ovlasti i ignorirala ga pri donošenju odluka. On se tih dana rijetko mogao vidjeti u zgradi Pred Dvorom 1, no nije želio istupiti iz koalicije već je čekao potez gradonačelnice uz objašnjenje kako neće on biti taj koji će destabilizirati vlast u gradu. Šuica se trgnula tek nakon Vićanove konferencije za medije na kojoj je naveo kako je odnos HDZ-a i same gradonačelnice prema njemu katastrofalan. No, pravi razlog razlaza javnost nije doznala. Spominjale su se tada i optužbe o prisluškivanju ureda, kao i navodne nesuglasice oko prostornih planova, ali i svađa Vićana i Jamba pri čemu je Šuica, nagađalo se, stala na Jambovu stranu.
Razloge razlaza nikada nije otkrila, tek je usputno rekla kako Vićan nije bio zadovoljan ponuđenim. Kako se gradonačelnik birao izglasavanjem na Gradskom vijeću, na jednak je način trebalo svrgnuti i dogradonačelnika. Učinila je to Šuica uz pomoć Andra Vlahušića. Podsjetimo i kako je Vićan tada budućem gradonačelniku, ali i njegovom koalicijskom partneru, poručio kako ne umije biti lider. To ga, međutim, nije spriječilo da nakon idućih izbora s njim uđe u koaliciju. Svoju nekadašnju koalicijsku partnericu, Vićan je tijekom kampanje za izbore 2009. godine žestoko kritizirao, a dao joj je i nadimak ‘Offshore Lady’, ali ni on sam, baš poput bivše gradonačelnice nije javno progovorio o razlazu.
Dočekao ‘osvetu’
‘Osvetu’ je dočekao s izbornim rezultatima 2009. godine, budući da je Šuica s listom HDZ-a dobila 11 mandata, a suprotni politički tabor na čelu s HNSom i Vlahušićem njih 10. Za formiranje većine obje strane trebale su dakle tri Vićanove ruke, a on se, očekivano, priklonio HNS-u i SDP-u, odnosno Vlahušiću. Tada započinju ‘dani od Amora’ novopečene ‘braće’, koja su se slagala samo godinu dana, odnosno do Afere Šipan, zbog koje su na koncu obojica izbačena iz izborne utrke 2017. godine.
Unatoč aferi, svađa Vićan-Vlahušić nije bila duga vijeka, a zbog vlasti je na trenutak zaboravio i na sve grijehe bivše gradonačelnice, na koje ju je često podsjećao. Vodi nas to, naime, u novi izborni ciklus 2013. godine kada je Dubrovnik svjedočio svojevrsnom političkom presedanu – Dubrovačkom dogovoru.
U njemu su se našli svi do jučer ‘ljuti’ neprijatelji – Šuica, Vićan i Vlahušić! S razvodnjavanjem dogovora, zahlađivao je i odnos Vićana s Vlahušićem te je bratska ljubav ponovno došla u iskušenje. Iako, pisali smo 2014. godine, skoro nitko nije mogao sa sigurnošću reći kad se to dogodilo, činjenica je da su Pero Vićan i Andro Vlahušić prestali razgovarati. Netko je tvrdio kako je to bilo zbog Afere Šipan, netko pak kako se raskol dogodio zbog zemlje u Lozici, a netko kako je puklo na Zatonu… Svađa braće dovela je do pada proračuna i novih izbora. Tada se Pero VićaOkrenuo
se novoj političkoj snazi – Matu Frankoviću koji je 2014. godine preuzeo HDZ od
Dubravke Šuice. S njima su u dogovoru unutar Gradskog vijeća bili i Srđevci, dok je u fotelji prvog čovjeka Grada ostao Andro Vlahušić. I ova je idila trajala godinu dana da bi potom sve počelo
pucati na imenovanjima ravnatelja kulturnih ustanova, u kojima je Vićan itekako volio ‘dirigirati, ali i na taksi koncesijama. Sve je kulminiralo u svibnju 2016. godine kada dolazi do potpunog raspada Gradskog vijeća i preslagivanja većina i koalicija. Pero Vićan je, kako bi dokazao svoju moć, naredio povlačenje svojih vijećnika sa sjednice, a zbog nedostatka kvoruma ista se nije niti održala. Tadašnji predsjednik Gradskog vijeća, današnji gradonačelnik Mato Franković na konferenciji za novinare je ustvrdio kako je prekid sjednice jasan znak da su se braća pomirila, odnosno da se Vićan ponovno okrenuo suradnji s Vlahušićemn, baš kao i u slučaju Šuice, zaklinjao kako neće više nikad surađivati s Vlahušićem.
– ‘Braća’ su se ponovno udružila. Ulog je svima jasan, u prvom redu mjesta ravnatelja Dubrovačkog simfonijskog orkestra i Kinematografa, a ulog je također i 300 taksi koncesija koje pojedinci žele. Cijena svega toga je obraz, a račun će platiti građani grada Dubrovnika – rekao je tada ogorčeni Franković.
Prokušani recept
Iako se situacija činila bezizlaznom, uslijedili su pomirljivi tonovi pa je omjer snaga ostao isti što je omogućilo još jednom pad Vlahušićevog proračuna u prosincu 2016. Tada smo ponovno dobili Vladinog povjerenika koji je vodio grad do novih izbora. I tada je Vićan dobio moć ‘dirigiranja’ iz sjene te je ušao u koaliciju s HDZ-om Mata Frankovića, kojega je podupro i Željko Raguž (DUSTRA).
Taj ‘koalicijski brak’ nije potrajao niti godinu dana, a suradnju s Vićanom prekinuo je javno sam Franković, nakon što se DDS-ovci, po ustaljenom receptu, nisu pojavili na sjednici Gradskog vijeća na kojoj se glasalo za gradonačelnikovo izvješće o radu.
Iz svega navedeno možemo se zapitati ponavlja li se neki od ovih scenarija i danas, iako Vićan s gradonačelnikom ima idiličan odnos. Ponajprije iz razloga što upravlja dobrim dijelom gradskih komunalnih društava pa je tako dobio Vodovod, Sanitat, ima i Boninovo, a špekulira se i Čistoću.
Često o tome progovara i bivši gradonačlenik Andro Vlahušić koji je svojevremeno za DuList izjavio kako Franković upravlja gradom na način da direktori nisu iz HDZ-a.
– Zašto to radi tako i zašto je Vićanu prepustio komunalna društva, to nitko ne zna, a nitko ne zna da mi uopće imamo direktore. Koji direktor ima neki otvoreni pristup medijima? Tko redovito izvješćuje o svom radu? Toga u Frankovićeom sustavu nema, a isto se odnosi i na pročelnike – smatra Vlahušić uz poruku: ‘Komunalnim društvima upravlja iz barake’.
Ne treba zaboraviti i kako je Vićan jasno i glasno bio protiv imenovanja sad već bivše ravnateljice Dubrovačkih muzeja Ivone Michl. Dapače, poručio joj je kako će joj dolaziti u ‘inspekciju’ na tjednoj bazi jer stanje u Muzejima, smatrao je, nije dobro. Dvije godine kasnije, Michl podnosi ostavku, a nakon raspisanog natječaja u Muzeje za ravnateljicu dolazi Marija Šiša-Vivek. Ona je, podsjetimo, na lokalnim izborima 2021. godine bila na Vićanovoj listi za Općinsko vijeće Konavala.