Najavljujući 17. susret ribara Hrvatske obrtničke komore koji će se 25. i 26. listopada održati u Dubrovniku, na jutrošnjoj konferenciji za medije predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Vladan Bojić upozorio je kako će nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju mnogi ribari odustati od posla.
– Državne subvencije i kompenzacija će biti ukinuti u lošem trenutku za ribarstvo. Ribari će platiti skup danak ulasku u EU. Investirali su, a izostala im je pomoć i pamet u Ministarstvu poljoprivrede. Ograničena nam je i tonaža brodova i jačina motora, pa se neće moći kupiti nijedan novi brod, već samo zamjeniti za postojeći i to s istom veličinom broda i jačinom motora. Ribari se uvijek nadaju da bi se nešto moglo promijeniti, ali poglavlje 13. ne daje nam prostora za promjene – istaknuo je Bojić, naglasivši kako je ove godine izlov sitne plave ribe bio na prošlogodišnjoj razini, a znatno je opao ulov bijele ribe.
Bojić je također rekao kako je pokušaj uspostave burze ribe propao u početku te ga smatra promašajem, prije svega jer burze nisu uspostavljene u svakoj županiji, a zbog nerada inspekcije ne završava svaka riba na burzi, kako je zamišljeno u ideji.
– HOK je predlagao takav propis, ali na primjeru burzi u Rijeci i Istri prevladali su osobni interesi nekih trgovaca ribom koji diktiraju cijenu – istaknuo je Bojić, dok je predsjednik Ceha za ribarstvo i marikulturu Dubrovačko-neretvanske županije Mato Oberan dodao kako je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ribarstvo uvijek bilo iza turizma ili poljoprivrede.
– U županiji imamo 362 broda i jednako toliko povlastica, a znakovito je da je samo 25 brodova veće od 10 metara. Ako znamo da imamo 2530 rekreativaca i oko 5500 obalnih ribara, dolazimo do broja od 8000, što je vojska koja svakodnevno ili povremeno osiromašuje naš akvatorij. Ako se ovo nastavi od održivog ribarstva neće biti ništa – istaknuo je Oberan.
O svemu spomenutom raspravljat će se krajem tjedna na susretu ribara , na kojem se očekuje i dolazak ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine.