Šetajući ulicama našeg predivnog Grada nije rijetkost naići na pseći izmet kojeg neodgovorni vlasnici ne kupe za svojim ljubimcima, takve zabrinjavajuće situacije svjesni su i članovi Azila Dubrovnik koji su na svom Facebook profilu oštro osudili takav način ponašanja.
– Naše ulice nisu javni zahod! Volimo pse. Spašavamo ih, hranimo, liječimo, socijaliziramo i tražimo im prave domove. I nadamo se da svi koji ih imaju ih jednako vole. Ali koliko god svi mi voljeli životinje, teško je ostati tih pred onima koji zaborave na osnovnu kulturu. Količina psećeg izmeta na našim ulicama nije prihvatljiva.
Dubrovnik nije samo grad. On je simbol. Stoljećima je bio uzor ljepote, reda, umjetnosti i civilizacije.
Ulice koje su nekad gazili pjesnici i diplomati, gazimo ih danas mi i naši četveronožni ljubimci, ali je probleme što iza njih često ostavljamo ono što ne bi smjelo ostati – napisali su u objavi te su istaknuli kako nije riječ o odgovornosti psa nego da je ovo stvar ljudskog nemara, nepoštivanja grada, nepoštivanja drugih ljudi, ali u konačnici i nepoštivanja samoga sebe.
Različiti gradovi imaju i različite cijene kazni za vlasnike koje ne čiste za svojim psima. Primjerice u Osijeku pravne osobe mogu biti kažnjene sa 660 eura, a fizičke sa 150 eura. U Splitu je cijena dosta niža i iznosi svega 66.36 eura, a u Varaždinu je isti iznos, piše Index.hr. Kad je riječ o Dubrovniku, prije dvije godine bila je priča kako će se također uvesti kazne za nemarne vlasnike, no izgleda da od toga još uvijek nema ništa ili barem nekoga tko bi mogao kontrolirati takve postupke.
– Ne postoji ‘zaboravio sam’ kad je riječ o kulturi. Ne postoji “pa svi to rade” kad si u Dubrovniku, ili u bilo kojem drugom gradu ili mjestu. Ono što ostaviš iza sebe ne govori samo o tvom psu — govori o tebi.
Zato te pitamo — voliš li svog psa? Super. Voliš li Dubrovnik ili svoj grad? Nadamo se. Onda pokaži oboje.
Pokupi. Jer to nije samo izmet. To je tvoj obraz – zaključili su u objavi.