U poljskom se gradu Kielce po jedanaesti put u proteklim danima održalo međunarodno natjecanje koje nosi ime prema jednom od najpoznatijih skladatelja, pijanista i pedagoga rođenih u Poljskoj (Vroclav, 1854.)
Maurice Moritza Moszkowskog. Svi koji su učili, studirali ili predaju klavir vrlo dobro znaju tog sjajnog skladatelja koji je većinu svoga života posvetio upravo klaviru, bravuroznosti, virtuozitetu, etidama, pasažama. No, njegov je opus puno bogatiji od toga u što se mogla uvjeriti Ivana Marija Vidović, hrvatska pijanistica i književnica koja sve više i više reda uspjehe kako u koncertantnoj tako i u žirantskoj stručnosti među izuzetnim pedagozima u svijetu glazbe.
Kvintet poljskih velikana skladateljstva Chopin – Szymanowsky – Moszkowski – Paderewski – Penderecki uistinu je kao kruna njihovog velikog opusa u povijesti glazbe. Svi znamo da je Poljska kolijevka najpoznatijeg i najimpresivnijeg svjetskog natjecanja za klavir a to je ono Chopinovo u Varšavi. No, silna tradicija očituje se i u natjecanjima koja slave i ovdje spomenute velikane. U žiriju se pored Vidović i predsjednika žirija Mirosława Herbowskog inače profesora na Akademiji Krzysztofa Pendereckoga u Krakovu, našao još i francuski pijanist i pedagog Michel Bourdoncle, jedan od najistaknutijih poljskih pedagoga i pijanista Andrzej Tatarski te ukrajinska profesorica i pijanistica iz grada Lviv Ludmiła Zakopets. Spona među Poljskom i Dubrovnikom jaka je od davnina, od kada je Dubrovačkog simfonijskog orkestra, od kada je Ludomira Rogowskog i njegove zanesenosti našim bisernim gradom.
Ovu sponu potvrđuje sada i Vidović sa svojom frenetičnom izjavom o povratku: „Gore, daleko, u hladnoj Poljskoj gdje je sunce još blijedo i potpuno zimsko, srce su mi ugrijali bezbrojni mladi talenti koji su se od kategorije A do onih u dobi od 25 nametnuli kao izuzetno nadareni i disciplinirani. U kategoriji A nas je s jedanaest godina oduševio, kako sam ga sama nazvala, Mali princ Szýmon Gośliński s interpretacijom koja zaustavlja dah! Szýmon je već pobjedio brojna važna natjecanja i smotre pa i Chopinovo u svojoj kategoriji (ono za najmlađe u Turznom). Među odraslima pobijedio je Piotr Khottchenkov s izvedbom Beethovenovog 3.koncerta za klavir i orkestar u c-molu op.37. Nivo natjecanja toliko je zavidan da sam još pod dojmom. Ono najimpresivnije je činjenica da je svaki kandidat dužan izvesti bar jedno djelo iz opusa Moszkowskog tako da sam i sama „obogatila“ svoj repertoar studirajući da bih mogla uspješno žirirati. Koncert M.Moszkowskog me također oduševio u izvedbi u finalu besprijekorne Filharmonije grada Kielce i litavskog mladog pijaniste Pauliusa Anderssona. Sve u svemu ostaje ta divna spona Poljske i Dubrovnika poput duge i nade koju sam cijelo vrijeme čutila i koja će me, nadam se još koji put vratiti u tu krasnu, tradicijom bogatu zemlju toliko blisku nama Hrvatima! Čestitke i hvala od srca Poljska! Gratulacje i Dziękuję!“