Hrvatska

ISTINA O ‘J.D.O.O.’ Otvaranje za 10 kuna, zatvaranje za 15 do 30 tisuća kuna

shutt racuni

Protekle dvije godine 16 tisuća građana ušlo je u privatni biznis osnivajući jednostavni d.o.o, popularnije nazvane tvrtke za deset kuna. No samo ih je deset uspjelo zatvoriti novo poduzeće, a oglasnici su puni oglasa u kojima vlasnici poklanjaju ili prodaju registrirane tvrtke za jednu kunu samo da ih se riješe. No odaziv je nikakav, rekli su nam neki od oglašivača, koji su se na poklanjanje odlučili zbog ozbiljnog razloga.

Jedan dan i godine

U Hrvatskoj se tvrtka danas može osnovati za jedan dan i nekih 800 kuna, računajući sve troškove, ali da biste je zatvorili, trebaju vam godine i minimalno 15 tisuća, a vrlo često i do 30 tisuća kuna. Prodaju tvrtke u Humu na Sutli, registrirane za niz djelatnosti i s certifikatima iz građevinskog sektora, oglasila je i Maja C., koja je među prvima pokrenula j.d.o.o. u Hrvatskoj, ali se šokirala kad su joj rekli koliko bi je moglo stajati njegovo zatvaranje kad plati sve naknade, odvjetničke, knjigovodstvene i javnobilježničke troškove.

– Nisam to očekivala. Ne može se poticati ljude da otvaraju tvrtke ako je cijena zatvaranja tolika. Spremna sam sudjelovati i u financiranju troška prijenosa vlasništva na drugu osobu, koji iznosi oko 5000 kuna, samo da izađem iz svega – kaže naša sugovornica. Nikome, dodaje, nije ostala ni lipe dužna, udala se i ne može nastaviti posao koji je uhodao njezin otac, piše Večernji.hr

– Nemam nikoga kome bih mogla povjeriti tvrtku da radi jer ne želim odgovarati za postupke drugih, no ni na kraj pameti mi nije bilo da zatvaranje tvrtke bez ijedne kune duga može biti tako složeno i skupo – kaže Maja, koja nije jedina koja se zbog istog razloga našla među neuspješnim prodavateljima. Maja je ovih dana čak bila korak do prodaje, no kupac se na kraju predomislio jer mu je javni bilježnik savjetovao da mu je jeftinije otvoriti vlastitu tvrtku nego sudjelovati u financiranju troškova prijenosa.

Nitko ne zove

Umirovljenika Franju nitko nije ni nazvao. Njegova je tvrtka također na pozitivnoj nuli nekoliko godina, nikome nije dužan, ali je zato njemu država ostala dužna oko 2000 kuna PDV-a, ali ne želi mu vratiti jer nema prihode. Da ne bi plaćao kazne, svake godine plaća knjigovođu za financijske izvještaje. Njemu su na Trgovačkom sudu, kamo je išao po informacije o tome kako da zatvori tvrtku, rekli neka pripremi 25 tisuća kuna i, ako bude imao sreće, za dvije godine sve će biti gotovo. Ne ulazeći u podatke o tvrtkama, konzultanti tvrde da je za redovitu likvidaciju tvrtke bez dugova potrebno pripremiti oko 7000 kuna za administrativne takse, sudske pristojbe, objave u Narodnim novinama te javnobilježničke troškove, no tu su i troškovi odvjetnika, knjigovođa.

Pročitajte još

Od 1. siječnja dostupne sve sudske odluke, uskoro ćete moći i predvidjeti uspjeh spora

Dulist

POZIV VRTIĆIMA I ŠKOLAMA Ruksak (pun) kulture donosi umjetnost i kulturu u odgojno-obrazovne ustanove

Dulist

USKOK ISTRAŽUJE HRVATSKE ŠUME Bivši ministar Dabro Hrvatske šume nazvao leglom kriminala

Dulist