Excelsa nekretnine pripremaju projekt djelomične rekonstrukcije donje i gornje postaje žičare. Navodi se to u njihovom godišnjem izvješću za 2020. godinu. Svrha rekonstrukcije jest povećanje operativnog prostora, koji bi se dijelom iskoristio za vlastite operativne potrebe, a dijelom za davanje u zakup. No, iz Excelsa nekretnina u ovom trenutku nisu spremni svoje planove podijeliti s javnosti. Član Uprave Anto Rusković istaknuo je kako će detaljnije i opsežnije o planiranim investicijama moći govoriti početkom jeseni. Nismo tako uspjeli saznati ni kad se planira započeti s investicijom, ali ni koje je sve predradnje potrebno napraviti do početka realizacije. Bez odgovora je do jeseni ostalo i pitanje za koliko će se i na koji način povećati operativni prostor postaja.
Inače, žičara je dubrovačka atrakcija još od 1969. godine. Bila je prva i jedina žičara sagrađena na Jadranu u to vrijeme. U Domovinskom je ratu uništena te je do ponovne vožnje trebalo pričekati 19 godina. Obnovljena je i puštena u rad tek 2010. godine, na dan otvaranja Dubrovačkih ljetnih igara. Žičara od gradskih zidina do 405 metara visokoga brda Srđ duljinu od 750 metara prelazi za tri i pol minute, i može prevesti 30 putnika u jednom smjeru.
Spomenimo i to kako su Excelsa nekretnine, izostanak turističkih aktivnosti početkom ove godine iskoristile za njen opsežan servis, koji je obavljen tijekom veljače i ožujka. Kako se može iščitati iz izvješća, kako je društvo u jesen 2020. smatralo da neće biti svrhe otvarati žičaru prije početka travnja 2021., odlučeno je to dugo razdoblje zatvorenosti iskoristiti ne samo za redovan servis predviđen za ovu godinu, već i brojna testiranja te zamjene dijelova koja su protokolima proizvođača predviđena za dvanaestu godinu rada, odnosno za 2022.
No, nije ovo jedina investicija koju pripremaju Excelsa nekretnine. Ako situacija s koronakrizom bude povoljnija, krajem godine trebali bi početi radovi na obnovi secesijske zgrade s početka 20. stoljeća poznatije kao kuće Sandri. Smještena je iza Robne kuće Minčeta, okružena novogradnjom projekta Gravosa Residences. Nekretninu su Excelsa nekretnine stekle 2008. godine, a s obnovom se planira početi po izradi projekta i dobivanju potrebnih dozvola.
— Početak rekonstrukcijskih radova predviđa se krajem godine osim ukoliko i tada ne bude razloga za nastavak primjene mjere ograničenja investicijskih izdataka – navodi se u izvješću ove tvrtke. Spomenute se mjere odnose na odgađanje većih investicija koje nisu nužne.
Iako nismo doznali buduću namjenu kuće Sandri, odnosno hoće li imati poslovni ili stambeni karakter, ono što je poznato jest da će se i ova nekretnina ponuditi za zakup. Baš kao što je to slučaj i Ljetnikovcem Pucić na Pilama koji još od rujna 2019. traži novog zakupca. Potragu je prekinula pandemija koronavirusa te su Excelsa nekretnine sve aktivnosti po tom pitanju obustavile još u ožujku prošle godine. Do tada su primili tri ponude zainteresiranih, no sve su odbijene jer je društvo bilo mišljenja ‘da poslovne aktivnosti koje su bile predmet tih ponuda ne bi najbolje pristajale objektu kakav je ljetnikovac’.
Pucić na Pilama danas je u radovima. Naime, tijekom ožujka ove godine započela je završna faza konzervatorsko-restauratorskih radova. Prava faza obavljena je u proljeće 2018. godine. U ovoj drugoj, završnoj fazi, koja će trajati sedam mjeseci, rade se opsežni i zahtjevni radovi, navodi se u izvješću o poslovanju, izrade portalnih profilacija, rekonstrukcija kartuša na plafonima i zidovima te zidnih vijenaca u prostorijama na prvom katu zgrade.
U SKLADU S PADOM PRIHODA Manja koncesijska naknada
Sukladno koncesijskom ugovoru s Gradom Dubrovnikom na prihode žičare u 2020. godini, piše nadalje u izvješću, primjenjuje se varijabilna koncesijska naknada od 10 posto prihoda.
— To je stoga što je Ugovorom o koncesiji ugovoreno da će se za godinu u kojoj prihodi žičare budu manji od polovice prihoda prosječnih u prethodne tri godine umjesto redovite varijabilne koncesijske naknade od 15 posto prihoda primjenjivati varijabilna koncesijska naknada od 10 posto prihoda – objašnjeno je.
KORONAKRIZA Prevezeno svega 10,3 posto putnika kao 2018.
Iznimno loša turistička 2020. godina odrazila se i na poslovanje žičare. Tako je u izvješću o poslovanju napravljena usporedba broja prevezenih putnika s brojem iz 2018. godine. Ta je godina do sad, navodi se, bila najuspješnija, ali i posljednja neopterećena izvanrednim događajima. Naime, treba podsjetiti, kako je žičara u 2019. godini bila prizemljena 65 dana, radi rješavanja koncesijskog pitanja.
Broj prevezenih putnika u 2020. godini predstavlja svega 10,3 posto broj putnika prevezenih 2018., što je ujedno 16,3 posto od broja putnika prevezenih 2019.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 16. lipnja 2021.