Aktualno

Hrvatski obalni gradovi pod prijetnjom porasta razine mora, Dubrovnik među najugroženijima

zidine djir 37

Porast razine mora, uzrokovan klimatskim promjenama i topljenjem grenlandskog leda, ozbiljno prijeti brojnim obalnim gradovima diljem svijeta, uključujući hrvatske bisere Jadrana. Dubrovnik, Split, Zadar, Trogir, Šibenik, Pula i Opatija našli su se na popisu gradova koji bi mogli pretrpjeti značajne posljedice do kraja stoljeća.

Studije ukazuju da bi do 2100. godine velik dio hrvatske obale mogao biti pod vodom, s posebnim naglaskom na niske otoke i obalna područja. Dubrovnik, kao simbol kulturne baštine, posebno je ugrožen zbog svoje geografske pozicije i niskog reljefa, piše Večernji list.

Problem je globalan – gradovi poput Londona, Amsterdama, Bangkoka i New Orleansa već sada osjećaju posljedice učestalih poplava. Stručnjaci ističu da brzina i intenzitet porasta razine mora ovise o različitim modelima, no svi su suglasni da je potrebna hitna akcija.

Hrvatski gradovi mogu smanjiti rizik uvođenjem obalnih zaštitnih sustava, podizanjem infrastrukture i primjenom zelenih rješenja za smanjenje emisija. Stručnjaci pozivaju na hitno djelovanje, kako na globalnoj, tako i na lokalnoj razini, kako bi se spriječile katastrofalne posljedice za buduće generacije.

Svaki pojedinac može dati doprinos borbi protiv klimatskih promjena – od smanjenja potrošnje energije do korištenja javnog prijevoza. Samo zajedničkim naporima možemo se nadati usporavanju ovog zabrinjavajućeg trenda.

Pročitajte još

Proglas i Crkveni program Feste sv. Vlaha 2025.

Dulist

Slavici Stojan nagrada za životno djelo Grada Dubrovnika

Dulist

ALARMANTNA SITUACIJA NA HRT-U Najmanje 750 ljudi bi moglo ostati bez posla, zaposlenici u strahu i panici

Dulist