Zanimljivosti

Hrvatska među 15 najstarijih zemalja na svijetu

umirovljenici

Proces demografskog starenja globalni je fenomen, no za razliku od razvijenih zemalja, Hrvatska nema nikakvu populacijsku politiku, rekao je Martin Strmota, s Katedre za demografiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu u raspravi o ekonomskih izazovima starenja stanovništva na Danima hrvatskog osiguranja. 

Udio mladih u ukupnom stanovništvu Hrvatske je 15 posto (ispod 20 posto je kritično), a udio starih je 17 posto (iznad 7 posto je kritično) zbog čega se Hrvatska nalazi među 15 najstarijih zemalja na svijetu, zaključio je Strmota sumornu demografsku sliku koja osiguravatelje i državu poziva na hitnu reformu mirovinskog sustava.

Najveći udio umirovljenika u Europi

Naime, prije stotinu godina imali smo 13 starijih od 65 godina na 100 mladih do 14 godina, 2001. taj odnos se pogoršao na 94:100, a 2012. bilo je 115 starijih na 100 mladih, pokazuje statistika. Negativni demografski trendovi i iseljavanje Hrvata postoje već sto godina a nikako ne uspijevamo zaposliti one mlade koji ostaju, dodao je Strmota.

Imamo najveći udio umirovljenika u Europi, postojeći mirovinski sustav na generacijskoj solidarnosti funkcionira tako da se jedva 47 posto mirovina može isplatiti iz proračuna, a za ostalo se država zadužuje, rekao je Željko Jukić, direktor sektora životnih osiguranja CO. Postojeći mirovinski sustav je neodrživ, pa će osiguravateljima pripasti važna uloga u njegovoj tranziciji, naglasio je Jukić. Stoga je neophodno povećati razinu financijske pismenosti kako bi građani, naročito oni ispod 50 godina, shvatili potrebu  individualne odgovornosti i privatne štednje za mirovinu kroz životna  i mirovinska osiguranja, jer je to njihova budućnost, rekao je Jukić.

Manjak financijske pismenosti

U Opatiju su osiguravatelji i njihovi uvodničari u svim panelima često spominjali financijsku pismenost i potrebu jasnih i jednostavnih informacija i usporedivost usluga i proizvoda različitih osiguravatelja. No, kako je teško educirati i zaštiti potrošače pokazuje pokušaj europskog udruženja osiguravatelja Insurance Europe čiji je jedan list papira s osnovnim informacijama i usporedbom ponuda osiguravatelja nakon usuglašavanju s EU institucijama narastao na osam stranica, koje smo uspjeli smanjiti na četiri, rekla je Michaela Koller, direktorica Insurance Europe.

Životna i rentna osiguranja će u budućnosti rasti  zbog čega će se promijeniti struktura štednje u Hrvatskoj, predviđaju osiguravatelji, a demografski trendovi i kriza gospodarstva zahtijevaju nova fleksibilna rješenja osiguranja. Takvu posebno skrojenu ponudu  za starije već nude osiguravatelji u Sloveniji –   tzv. «obrnuta hipoteka» proizvod je za starije koji imaju nekretnine u svojem vlasništvu, ali nemaju  dovoljno sredstava za mirovinu i njegu.

Pročitajte još

TKO ZARAĐUJE NAJVIŠE, A TKO NAJMANJE? Frizerke, krojači i zaštitari na dnu ljestvice plaća

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1920. Umro pelješki slikarski velikan Celestin Medović

Dulist

Europska komisija osniva posebni Centar za kibernetičku sigurnost u zdravstvu

Dulist