Nakon decentralizacije turističkih pristojbi i uvođenja dodatne pristojbe za cruiser o čijoj visini odlučuju same lokalne samouprave, ministar turizma Gari Capelli u Dubrovniku je prvi put u javnost iznio prijedlog kojim bi po istom modelu bilo moguće rješaviti problematiku privatnog smještaja.
— Jedinice lokalne samouprave najbolje znaju stanje na terenu, a praćenjem sustava eVisitor imaju aposlutno
precizne podatke o broju gostiju i noćenja. Decentralizacijom, odnosno prepuštanjem odluke o broju ležajeva u privatnom smještaju općinama i gradovima stvorili bismo preduvjet za daljnji poticaj gospodarstva i ravnomjerno turističko napredovanje cijele Hrvatske – pojasnio je državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić koji je također sudjelovao na sastanku u pondjeljak s ministrom Cappellijem i dubrovačkim gradonačelnikom Matom Frankovićem. Cappelli je nakon sastanka rekao kako je ‘privatni smještaj itekako poželjan, ali potrebno je njegovo kvalitetnije rješavanje’.
Opterećenost apartmanima
Naime, jedinice lokalne samouprave, istaknuo je Matušić, najbolje znaju u kojem se smjeru trebaju razvijati te nema potrebe da o tome odluka više dolazi s državne razine.
— Na primjeru Dubrovnika, Gradsko vijeće bi na prijedlog gradonačelnika ubuduće odlučivalo koji dio grada je opterećen apartmanima, a također i gdje ima prostora za unaprijediti i uvesti veći broj ležajeva u privatnom smještaju. Naravno, dosta toga je već definirano u urbanističkim planovima – pojašnjava Frano Matušić. Međutim, ‘ovakav model bi bio korektiv, ali i daljnji poticaj privatnog smještaja’, kaže. Na pitanje, znači li to da bi gradonačelnik mogao zaustaviti ili barem privremeno zaustaviti otvaranje novih apartmana u povijesnoj jezgri, Matušić odgovara:
— Hipotetski govoreći da. Postavila bi se pravila, ne bi se apartmani više otvarali u garažama, što je dosad bio slučaj, a zbog čega smo dobili veliki broj automobila na prometnicama. Ovim modelom bi se točno moglo utvrditi koja područja nisu zagušena privatnim smještajem, a u koja bismo dalje mogli ulagati. Primjerice, Grad se širi na Osojnik i Pobrežje i to su prostori koji će se dalje planski moći razvijati i po pitanju broja smještajnih jedinica u apartmanima. Konkretno, privatni smještaj je napravio izvrsnu korist na području Konavala, ali i drugdje u Hrvatskoj. Stoga će primjerice oni u Lici sami moći odlučivati do koje mjere žele unaprijediti i do kojeg broja dovesti kapacitete u privatnom smještaju – ističe Matušić. Može li se očekivati da taj model zaživi već početkom sljedeće turističke sezone, bilo je naše iduće pitanje, a državni tajnik je rekao da je to preuranjeno očekivati, ali da će ovaj model sigurno zaživjeti tijekom sljedeće godine. Osvrnuo se i na pozitivne efekte promjene Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma kojim će doći do spajanja turističkih zajednica u manjim općinama i mjestima.
Baština glavni resurs
— Potiče se sporazumno udruživanje s ciljem zajedničkog razvoja turističkog proizvoda i promocije destinacije. Tako, recimo, možemo Gorski kotar promatrati kao jedinstvenu destinaciju. Decentralizacijom se podupire da se pojedina područja ozbiljnije bave turizmom, ali i da se prošire i dalje primjenjuju primjeri dobre prakse – istaknuo je, dalje dodajući kako se isti model može primijeniti i na Pelješac, otok Korčulu, ili Imotski gdje turizam postaje ozbiljnija gospodarska djelatnost. Inače, Matušić je najavio kako ovog tjedna putuje u Japan gdje će sudjelovati na kongresu o kulturnom turizmu i UNESCO-u. Rekao je kako je Dubrovnik najbolji primjer gdje je kulturna baština naš glavni resurs, a turizam primarna gospodarska grana. Zahvaljujući nastojanjima obnove i zaštite kulturnih spomenika, Dubrovnik je uspio uskladiti održivost i zaradu. Njegov je stav da se još dodatni napori moraju uložiti u obnovu i revitalizaciju ladanjske arhitekture.
— Ljetnikovci su ogroman dubrovački resurs i njih što više treba staviti u funkciju. Time bismo sačuvali kulturno-povijesno naslijeđe, a stavljanjem ljetnikovaca u turističku svrhu, doprinijeli bismo njihovoj održivosti i očuvanju. Najbolji primjer su gradske zidine od kojih se novac reinvestira u kulturnu baštinu, ali i dio za unaprijeđenje života u gradu – zaključuje Matušić.
PODACI TURISTIČKE ZAJEDNICE
Skoro 17 tisuća kreveta u Dubrovniku
Prema posljednjim informacijama, u Dubrovniku je registrirano 3.372 objekta (3.279 obveznika) s 4.934 smještajne jedinice, 12.611 redovnih i 4.269 pomoćnih kreveta (ukupno 16.880 kreveta) do zaključenja broja.
— Prema našoj evidenciji (to se ne može pratiti u eVisitoru) najveći broj objekata je na području Lapada s oko 740 objekata u 1.214 smještajne jedinice s 3.097 redovnih i 1.095 pomoćnih kreveta (ukupno 4.192 kreveta) – istaknuli su iz TZ Dubrovnik. Dostavili su nam i izvješće o trenutnim kapacitetima objekata u domaćinstvu po naseljima za područje Turističke zajednice grada Dubrovnika. Izdvojit ćemo kako u Zatonu postoji 447 smještajnih jedinica (176 obveznik), s 1206 kreveta i 185 objekata. Na Lopudu postoji 155 smještajnih jedinica (51 obveznik), s 367 kreveta i 29 objekata.
M. P./B. Đ.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 11. prosinca 2019.