Haker koji je upao u sustav A1 i ukrao osobne podatke najmanje 100.000 korisnika tog telekoma, kako doznaje Index, ide u osnovnu školu. Počinitelja policija, kako je saznao Index, svrstava u kategoriju mlađeg maloljetnika, što je termin koji obuhvaća tinejdžere od 14 do 16 godina. No neslužbeno, haker koji je upao u A1, ukrao osobne podatke i tražio oko pola milijuna dolara u kriptovalutama ima nepunih 15 godina. U ponedjeljak ga je policija navodno sačekala kada je došao iz škole, a postupanje su obavili u prisutnosti roditelja. Pretražili su obiteljsku kuću u kojoj su, prema Indexovim informacijama, pronašli opremu kojom je djelo počinjeno.
Protiv maloljetnika s područja Brodsko-posavske županije koji je prošli tjedan hakirao podatke najmanje 100.000 korisnika teleoperatera A1 Hrvatska, bit će podnesena kaznena prijava Državnom odvjetništvu za mladež za počinjenje kaznenog djela oštećenje računalnih podataka i zlouporaba naprava na štetu A1 Hrvatska. Najavio je to Renato Grgurić, voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije, na konferenciji za medije održanoj u Slavonskom Brodu, dan nakon što je policija privela tinejdžera osumnjičenog za hakerski napad u kojem je imao i pomagača iz inozemstva, piše Jutarnji.hr.
– S obzirom da je riječ o maloljetnoj osobi, nećemo više izlaziti s detaljima kriminalističkog istraživanja, zbog zaštite interesa maloljetne osobe, a molim i vas da štitite njezinu privatnost. Što se tiče samog istraživanja, imamo dovoljno dokaza koji ukazuju na osnovanu sumnju da je riječ upravo o počinitelju tog kaznenog djela te do kraja dana protiv njega slijedi odgovarajuća kaznena prijava Državnom odvjetništvu za mladež. Također, u vezu s izvršenjem kaznenog djela u svojstvu pomagača dovodi se još jedna osoba izvan RH i radi se na utvrđivanju njezina identiteta – rekao je Grgurić.
Kad je riječ o sankcijama, zaprijećena kazna zatvora za to kazneno djelo je od tri do pet godina, no u slučaju maloljetnika, tome se pristupa blaže.
– Kod maloljetnih osoba nije naglasak na sankcijama, nego na tome da otkrivanjem preveniramo buduća kaznena djela iste osobe. Znači, kod maloljetnika nije naglasak na zatvaranju, nego na preveniranju – rekao je Grgurić, dodavši i da u ovom slučaju nema nikakve odgovornosti tinejdžerovih roditelja.
– Odgovornost je maloljetne osobe, a ne roditelja. U Hrvatskoj svaka osoba starija od 14 godina odgovara za svoje postupke – objasnio je Grgurić.
Što se tiče podataka koji su ukradeni, dodao je da je riječ o “setu podataka koji vjerojatno neće dovesti do njihove zloupotrebe”.
– Policija dosad nije dobila nikakvu dojavu ili prijavu korisnika A1 da bi im nastupila bilo kakva šteta vezano uz taj događaj – rekao je Grgurić.
U Hrvatskoj je, inače, u prošloj godini zabilježeno više od 1500 tzv. kibernetičkih kaznenih djela, što je 25 posto više u odnosu na 2020. Pri tome se većina odnosi na blaža kaznena djela računalnih prijevara, a manji su broj ozbiljniji hakerski napadi. Grgurić je još jednom ponovio da je jako važno čuvati podatke, jer se često događa da hakerski napadi počinju socijalnim inženjeringom.
– Najranjivija karika u cijelom tom lancu su ljudi, pogotovo ako neovlašteno objavljuju lozinke drugim osobama. Što se tiče velikih tvrtki i ustanova, nijedan sustav nije savršen, konačno, i NASA je doživljavala hakerske napade, ali svaki takav napad prilika je tvrtkama za unapređenje zaštite – poručio je Grgurić, koji je na kraju rekao i da je hrvatska policija u opremu i treninge policijskih službenika za kibernetičku sigurnost uložila više od milijuna eura, od čega u prošloj godini 100.000 eura, što se, rekao je, vidi i na rezultatima tog kriminalističkog istraživanja.
Vezano uz hakerski napad na jedan osječki fakultet koji se dogodio tijekom vikenda, Grgurić je rekao da nije povezan s napadom na A1. U Slavonskom Brodu, inače, napad je već dva dana glavna tema. Svi se pitaju tko je tinejdžer koji stoji iza svega, ali njegov identitet još nije otkriven. S obzirom na dob, mogao bi to biti učenik 8. razreda osnovne škole ili 1. razreda gimnazije.