Hrvatsko društvo likovnih umjetnika raspisalo je natječaj za izradu murala na trafostanicama u Zagrebu. Umjetnicima se osigurava umjetnički honorar, kao i materijal i tehnička oprema, a umjetnici, uz određene druge uvjete, moraju dostaviti i skicu murala kojega bi na određenoj lokaciji izveli. Sve to potaknulo nas je na razmišljanje o grafitima, koji su posljednjih nekoliko godina iscrtani na nekoliko javnih lokacija u Dubrovniku, od Mokošice preko GOŠK-ovog igrališta do Glavice Babinog kuka. Jesu li se i u našim slučajevima raspisivali natječaji ili su se umjetnici sami nudili Gradu te hoće li se isti u budućnosti raspisivati, pitanje je koje smo uputili Gradu Dubrovniku.
Treba podsjetiti kako je 2018. godine Vlaho Bupić, u sklopu uređenja sportske infrastrukture, iscrtao je sa suradnicima zid na GOŠK-ovom igralištu, koji je podigao poprilično prašine u dubrovačkoj javnosti. Dio ovog grafita posvećen je dubrovačkim braniteljima i Domovinskom ratu, a dio splitskom nogometnom klubu, Hajduku. Neki se i danas pitaju zašto se veliča klub koji nije iz Dubrovnika. Nakon oslikavanja lapadskog zida, Bupić, inače arhitekt po struci, je s Robertom Curićem iscrtao i zid na skretanju u Mostarskoj ulici, a njegova suradnja s Gradom se nastavlja i dalje.
Prigodni motivi kraj igrališta u Mokošici
— Nakon uređenja podloge dječjeg igrališta u ulici Od izvora u Novoj Mokošici (kod Kissa) u siječnju, dogovoreno je da će Vlaho Bupić oslikati tri zida pored istog igrališta prigodnim motivima kojima će se dodatno vizualno upotpuniti ovaj prostor – ističu iz Gradske uprave.
No, za oslikavanje zidova nije se raspisivao natječaj već su svi dosadašnji projekti, kako nam navode iz Grada Dubrovnika, realizirani inicijativom umjetnika. Pitanje koje se stoga nameće jest, je li moguće da je samo jedna osoba zainteresirana za crtanje grafita po javnim površinama u Dubrovniku? Zar nema i drugih umjetnika koji bi se okušali u ‘street artu’, odnosno zašto se ne raspiše natječaj ili makar uputi poziv umjetnicima kako bi se dobilo što više mogućih ideja.
Ni natječaja ni plana
— Projekti oslikavanja javnih gradskih površina dosad su realizirani inicijativnom umjetnika koji su se javili gradskoj upravi sa svojim prijedlogom, odnosno nacrtom. Na isti način je dogovoreno oslikavanje zidova igrališta u Mokošici, u okviru projekta uređenja tog prostora. Grad Dubrovnik trenutno nema plan oslikavanja svojih površina koji bi se odnosio na tzv. uličnu umjetnost, ali u svakom slučaju otvoreni smo za ovu vrstu umjetnosti i kreativne ideje na za to primjerenim površinama – navode nam iz Grada Dubrovnika.
Osim već spomenutih projekata, iz Gradske uprave nam navode kako su oslikani i zidovi na dječjem igralištu na šetnici u Uvali Lapad te na autobusnom kolodvoru. Napravili su to mladi umjetnici likovne grupe akademske slikarice Lene Kramarić, koja djeluje u sklopu Centra za mlade, a sve u sklopu Dubrovačkog zimskog festivala.
Uskoro bismo murale mogli ugledati i na ogradnom zidu na Kantafigu. Ovdje treba podsjetiti i na mural Mirona Milića, kojega je ovaj umjetnik napravio u sklopu projekta ‘Grad kandidat: Razotkrivanje’ na zgradi Lučke uprave Dubrovnik. Akademski slikar, grafičar, ilustrator i street artist Miron Milić se u posljednjih nekoliko godina osebujnim i originalnim radovima nametnuo kao jedno od najvažnijih imena domaće street art scene. Realizirao je tako na javnoj površini u Gružu mural koji se odnosio na koncept kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture. Tematizirao je pomorstvo i luku kao mjesto otvorenosti grada prema vanjskom svijetu, ali i kao mjesto vječne transformacije grada – luke.
Iscrtavanje zida na Kantafigu
O novim planovima u lučkom području upitali smo Blaža Peza, ravnatelja Lučke uprave Dubrovnik. On ističe kako postoji inicijativa Lučke uprave za izradu murala i to na području novoizgrađenog ogradnog zida na Kantafigu.
— U sklopu provedbe EU projekta Razvojne agencije grada Dubrovnika DURA i Grada Dubrovnika oslikan je zid na Autobusnom kolodvoru Dubrovnik. Nastavno na navedenu suradnju, planira se daljnja realizacija oslikavanja zidova na lučkom području – govori nam Pezo. No, nije nam odgovorio hoće li se za oslikavanje raspisivati natječaj te pod kojim će se uvjetima angažirati umjetnici. Bit će svakako zanimljivo vidjeti hoće li i na ogradni zid na Kantafigu ‘baciti oko’ Vlaho Bupić, ili će se ipak kroz neki novi natječaj javiti neki novi umjetnici s novim kreativnim idejama.
Ne treba zaboraviti kako su murali u mnogim europskim gradovima postali dio suvremene urbane kulture, a u njima leži i veliki turistički potencijal. No, u Dubrovniku je ovaj oblik umjetničkog izražavanja očito prepušten slučaju pa je teško za očekivati kako će naši grafiti postati nove turističke atrakcije.
Objavljeno u tiskanom izdanju 26. veljače 2020.