Iako u svom planu za ovu godinu Agencija za društveno poticanu stanogradnju Grada Dubrovnika nosi pripremu gradnje 90 stanova, od toga neće biti ništa. Naime, kako ističe za DuList ravnatelj Agencije Dubravko Pasqualicchio, stambena izgradnja po Programu POS-a u Dubrovniku se trenutačno ne može realizirati. Više je uzroka tome.
-Preniska je etalonska cijena građenja koja iznosi 1.195 eura po metru kvadratnom slijedom čega cijena kvadratnog metra stana ne smije biti veća od 1.792,50 eura, što je nerealno za dubrovačko tržište – ističe ravnatelj Agencije te dodaje kako su u Dubrovniku cijene zemljišta i gradnje više nego u većini drugih dijelova Hrvatske.
Kako se određuje cijena?
Inače, sukladno Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji, jedinica lokalne samouprave dužna je osigurati građevinsko zemljište i dovesti potrebnu infrastrukturu do zgrada (pristupne prometnice, javne površine, priključke), dok se projektiranje i izgradnja samih zgrada financira iz poticajnih sredstava države i kredita kupaca. Prodajna cijena kvadratnog metra neto korisne površine stambenog prostora ne smije biti veća od zakonski dozvoljenog maksimuma. Cijena se određuje tako da se etalonska cijena građenja (koja uključuje troškove projektiranja, građenja i nadzora) uveća za maksimalno 50 posto (i to, za cijenu dijela zemljišta do 25 posto i ostale troškove do 25 posto), s tim da etalonsku cijenu građenja određuje resorno ministarstvo.
Nema ni građevinskog zemljišta
-Stambena izgradnja po Programu POS-a u Dubrovniku zbog visokih ulaznih troškova ne može se realizirati bez velikog opterećenja gradskog proračuna. Specifičan problem Dubrovnika je nedostatak građevinskog zemljišta pogodnog za izgradnju stambenih naselja. Osim visoke cijene zemljišta, cijena gradnje je također viša nego u većini drugih dijelova Hrvatske zbog specifične konfiguracije terena. Budući da građani stanove otplaćuju obročno, sukladno Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji uložena sredstva, odnosno onaj dio koji se može uračunati u prodajnu cijenu stana, se Gradu počinju vraćati tek nakon otplate kredita banci, čiji rok otplate može biti do 20 godina. U takvim uvjetima neophodno je da Grad Dubrovnik osim obveze projektiranja i izgradnje infrastrukture, bez naknade ustupi dio (skupog) građevinskog zemljišta za potrebe izgradnje stanova, jer se jedino tako, dakle s ‘besplatnim’ zemljištem, može postići zadana maksimalna cijena stana – istaknuo je ravnatelj Agencije u planu rada za ovu godinu. Za DuList dodaje kako se treba uzeti u obzir i kreditna nesposobnost potencijalnih kupaca/korisnika stanova POSa, a to su mladi ljudi i obitelji. – Specifičnost Dubrovnika je i u tome da se radi o velikim iznosima kad se gleda ukupni iznos za kupnju stana – napomenuo je dalje.
Dva projekta – 131 stan
Svakako treba podsjetiti kako su u Dubrovniku do danas realizirana dva projekta po Programu POS-a sa 67, odnosno 64 stana. Oba su ostvarena na području Mokošice. Prvi projekt počeo je 2004. Tri godine kasnije završeno je stambeno naselje u Mokošici sa 67 stanova koji su svi prodani i useljeni. Potom se krenulo s realizacijom projekta POS Mokošica II s ukupno 64 stana za što je Grad osigurao zemljište, infrastrukturu i bespovratnu subvenciju za troškove građenja u iznosu od 5 milijuna kuna (663.614,04 EUR). U 2017. godini svi stanovi su se prodali. Zanimljivo je spomenuti kako je do 31. prosinca 2019., kako se ističe na stranici Grada Dubrovnika, 16 stanova potpuno otplaćeno, za sve stanove je plaćen prvi i drugi obrok. Ostalih 48 kupaca je na otplati 3. obroka, koji je ugovoren ugovorima o obročnoj otplati, a odnosi se na vrijednosti zemljišta sa PDV-om, komunalne infrastrukture i priključaka na komunalnu infrastrukturu koji se otplaćuju u ratama vremenski do 2047. godine.
No, poticana stanogradnja ima i drugih nedostataka, a to je ‘muljanje’ s dodijeljenim stanovima. O tome se već mnogo puta progovaralo u javnom prostoru.
– Stanovi su se vrlo brzo našli na Njuškalu, počelo je iznajmljivanje. I danas su stanovi u POS-u 2 u najmu, vlasnici ih ne koriste, što znači da smo prilikom takve odluke pogriješili, nisu ih dobili oni koji nemaju i trebaju, nego oni koji imaju – rekao je prilikom predstavljanja novog modela stanogradnje u Dubrovniku gradonačelnik Mato Franković.
Ravnatelja Agencije pitali smo može li se i ona i na koji način uključiti u novi model stambenog zbrinjavanja Grada Dubrovnika – Dubrovačku stanogradnju.
– Agencija je uključena onoliko koliko može, a to je da na sve upite građana odgovori pravovremeno i transparentno, te da im da potrebnu informaciju. To već radi od početka projekta Dubrovačke stanogradnje, 2020. – odgovor je Pasqualicchija. Naravno, postavlja se i pitanje koja je daljnja svrha Agencije, ako se po Programu POS-a u našem gradu ne mogu graditi ovakvi stanovi.
Hoće li se promijeniti uloga Agencije?
-Agencija je poslovanjem i djelovanjem vezana isključivo za POS II, i ima obveze poslovanja sve do zaključno 2047. godine kad se i zadnji od 64 stana otplati. Naime, prema Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji, ukupan rok otplate, uključivo mogući poček plaćanja obroka te razdoblje otplate kreditnih sredstava banke, ne može biti duži od 31 godine od dana sklapanja ugovora o kupoprodaji – naglašava ravnatelj.
-U ovom trenutku Vlada donosi strategiju stanogradnje i da će se po tom pitanju mijenjati stvari pa vjerujemo i uloge i mogućnosti samih agencija jer će se otvoriti niz mogućnosti koje će se kroz partnerstvo s Gradom realizirati – zaključuje.
ŠTO JE S TUŽBOM ZA POS II?
Dobivena odšteta za dio procijenjene štete
Agencija za društveno poticanu stanogradnju Grada Dubrovnika i Dječji vrtići Dubrovnik podnijeli su, podsjetimo, pred Trgovačkim sudom u Dubrovniku tužbeni zahtjev prema društvu Lavčević d.d. iz Splita radi niza utvrđenih nedostataka na zgradama POS-a, a koje je izvođač odbijao otkloniti. —Sa zadovoljstvom, iako ne i potpunim, možemo reći da smo sudskom nagodbom dobili odštetu za dio ukupne procijenjene štete. S tim iznosom ćemo nastojati otkloniti nedostatke u zgradama iz postupka. Najveći nedostatci se tiču curenja vode i vlaženja u stanovima, pa treba ozbiljno pristupiti otklanjanju tih nedostataka – rekao nam je Dubravko Pasqualicchio.