Nakon pet mjeseci, završena je obnova skalina od Jezuita. Obišao ih je ovog ponedjeljka gradonačelnik Mato Franković. Vrijednost radova je 300 tisuća eura.
-Nakon 290 godina su kompletno obnovljeni skalini od Jezuita. Izgledaju uistinu impresivno. Mislim da svi možemo i trebamo biti ponosni. Oni su jedan sjajni reprezent Grada, znajući da su, nakon zidina, najposjećenije mjesto upravo ovi skalini. Mislim da se imamo čime ponositi i pokazati kako i na koji način skrbimo o baštini naše povijesne jezgre – naglasio je Franković te predao riječ ravnateljici Zavoda za obnovu Dubrovnika, Mihaeli Skurić.
– Zavod za obnovu Dubrovnika je ugovorio izradu radova sanacije skalina od Jezuita. Radovi su rađeni prema prethodno izgrađenom elaboratu konzervatorsko-restauratorskih radova na koji je ishođena potvrda Konzervatorskog odjela u Dubrovniku. Mogu reći da smo, s pozicije naručitelja, iznimno zadovoljni kvalitetom izvedenih radova. Mogu otkriti da smo se bojali uopće ući u jedan ovakav zahvat – izjavila je Skurić koja je dodala kako je bilo i iznenađenja u procesu izvođenja radova, no kvalificirani izvođači, stručni i konzervatorski nadzor dali su sve od sebe kako bi obnova bila uspješna.
– Obnova se sastojala od repozicioniranja kamenih skalina koji su donekle stajali u zraku koliko se isprao nosivi sloj ispod njih. Također, razna oštećenja koji je ovaj kamen pretrpio, bilo od bioloških, mehaničkih i svih drugih procesa koji su se događali. Imali smo zahtjevne zahvate projektiranja, mikroinjektiranja pukotina, pažljivih rekonstrukcija kamene plastike. Posebno kako se penjemo gore, ovi skalini su sve bogatiji i sve detaljnije ukrašeni. Kamena ograda koju je bilo potrebno cijelu rastaviti, napraviti i isklesati nove elemente, postaviti ih opet sve na svoje mjesto, sve spojeve izgraditi s kvalitetnim materijalima, s puno vraćanja na jedno te isto mjesto, rad u slojevima pri čemu nas je puno usporavalo vrijeme i vremenske prilike. Ti slojevi se nisu mogli sušiti da bi mogli nanositi novi – rekla je Skurić, a zbog čega se rok izvođenja odužio za nekih 30 dana.
Ono što je posebnost projekta obnove skalina od Jezuita je domaća radna snaga s puno iskustva. Na skalinima se zapravo ne može ni vidjeti koji su dijelovi stari, a koji novi.
– Najveća vrijednost ovog projekta je što smo dobili jako dobre izvođače koji su ponovno pokazali da imaju sva potrebna znanja i vještine za odgovorno i pažljivo obnavljanje naše kulturne baštine koja to i zaslužuje. Htjela bih istaknuti naše mlade klesare iz Kleasarstva Konavle koji su odradili vrhunski posao da vi sada ne možete vidjeti koji su novi, a koji stari dijelovi skalina. U ovom procesu obnove smo također uklonili one nespretno izvedene radove u obnovi nakon rata. Kao što znate, imali smo nekoliko direktnih pogodaka ovdje i ti dijelovi su bili tašelirani s vrstom kamena koja nikad nije srasla s postojećim. sad tome nije taj slučaj, materijal je s Korčule. Imali smo stvarno jednu jako dobru ekipu skupa sa konzervatorima i restauratorima koji su pratili ovo – naglasila je ravnateljica Zavoda za obnovu te dodala kako se ovom obnovom spriječila daljnja degradacija kamenog materijala i osigurala vidljivost onog što je bilo zamišljeno.
Radovi su se odužili, a time i koštali više nego je bilo procijenjeno i ugovoreno, 15-ak posto više. No, dogodili su se nepredviđeni radovi, ali i arheološke nalaze koje je trebalo dokumentirati i zaštititi. Ravnateljica Skurić osvrnula se i na radove koji se trenutno odvijaju na Sponzi.
– Ono što je trenutno u konzervatorsko-restauratorskim radovima je palača Sponza koja, nakon završetka radova na vanjskom plaštu, sad prolazi kroz potpunu restauraciju kamena u atriju. To su isto radovi koji će ubrzo biti dovršeni, kroz nekih mjesec dana. I tu nas je kiša omela u radovima – zaključila je Skruić i istaknula da se na Sponzi radi na finim detaljima koji zahtjevaju posebnu skrb.
Glavni inženjer gradilišta, Marko Mostahinić, je također jako zadovoljan završenim radovima uz posebnu suradnju sa svim sudionicima ovog projekta.
– Bilo je jako zahtjevno i izazovno. Ja bih se zahvalio naručitelju, Zavodu za obnovu, dubrovačkim konzervatorima i stručnom nadzoru na stvarno dobroj komunikaciji i razumijevanju tijekom čitavog posla. Najteži su bili zahtjevniji radovi za koje je potrebna velika doza iskustva i znanja kao što su mikroinjektiranje, povezivanje starih, raspucalih dijelova skalina i kamene ograde te rekonstrukcije na kamenoj plastici. To je bilo stvarno zahtjevno, ali uspjeli smo – poručio je Mostahinić i zahvalio se kamenoklesaru Mihu Šuljku i restauratorima za kamenoplastiku.