Gradonačelnik Grada Dubrovnika Andro Vlahušić prekršio je svoje ovlasti i sam odlučio o sudbini nekretnine vrijedne 5 milijuna kuna bez ‘amenovanja’ Gradskog vijeća!
Naime, gradonačelnik može bez odobrenja Vijeća raspolagati iznosom do milijun kuna, no Vlahušić se ovaj put malo zanio, misleći kako će mu nalog o uplati samo jednog milijuna na račun tvrtke Dubrovačko primorje proći nezamijećeno. A što je s onih preostalih četiri? Kao da se ne radi o novcu koji bi u narednom razdoblju trebao biti uplaćen za kupnju iste nekretnine i na ime istog prodavatelja. Naravno da se radi!
– Društvo prijatelja dubrovačke starine uplatilo je iznos od milijun kuna izravno na račun tvrtke Dubrovačko primorje! Uplata je izvršena nakon zamolbe Grada Dubrovnika, odnosno gradonačelnika Andra Vlahušića, a u svrhu kupnje Dubravke, nekretnine u Luci Šipanskoj, koja je u vlasništvu Dubrovačkog primorja – rekao nam je to u telefonskom razgovoru predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine, Denis Orlić.
Vićanova pokazna vježba
Oporba će iako ne javno – još uvijek, ovako ponašanje gradonačelnika nazvati školskim primjerom nezakonitog poslovanja. S druge strane, imamo školski primjer manipuliranja, kojeg je briljantno razradio nezavisni vijećnik Pero Vićan. Nakon što se posljednja sjednica Gradskog vijeća ‘raspala’ zbog nedostatka kvoruma, a Vićan je naravno bio jedan od vijećnika čija je ruka nedostajala ‘u zraku’, odradio je pokaznu vježbu – kako vladati Gradom. Odnosno pokazao je svima da u gradu ima i većega od Andra Vlahušića. Naravno da će Vlahušić u svom stilu prokomentirati, kako on ovim gradom vlada do svibnja, naredne tri godine, ali u slučaju kupnje nekretnine od Pera Vićana na Šipanu nije uspio zadržati dosljednost, a kamoli transparentnost.
– Pojma nemam o čemu se radi – bio je jedini odgovor kojeg je Vlahušić ponudio na upit zašto je Društvo prijatelja dubrovačke starine uplatilo šestoznamenkasti iznos na račun tvrtke Pera Vićana. Kako Andro nema pojma, ipak Denis Orlić nam je pojasnio na koji je način Grad iskamčio još jedan milijun od Društva. Podsjetimo, Vlahušić je nedavno slamku spasa u iznosu od 1,5 milijuna kuna od Prijatelja tražio i dobio za kupovanje mira u tvrtki Vrtlar.
– Dali smo predujam od dijela prihoda koji pripada Gradu po ugovoru. Ukoliko ponuda za prvokup ne dođe na dnevni red Gradskog vijeća, odnosno ukoliko se Gradsko vijeće ne odluči za kupnju nekretnine na Šipanu Društvo prijatelja će od tvrtke Dubrovačko primorje zatražiti povrat uplaćenog iznosa – istakao je Orlić, koji nam je potvrdio da je tako navedeno u ugovoru između Društva prijatelja dubrovačke starine i Dubrovačkog primorja. Uza sve to, potvrdio je i kako Prijatelji starine nisu zainteresirani za kupnju ove otočke nekretnine.
Ničiji prioritet
Dakle šipanjska Dubravka nije u interesu Prijatelja dubrovačke starine, ali isto tako nije niti prioritet Grada Dubrovnika. Naime, prošlog je petka Andro Vlahušić izjavio za medije kako je ‘Grad imao dvije ponude, onu za Dubravku na Šipanu i drugu za kuću Rogošića na Ilijinoj glavici. Obzirom na spomeničku rentu i sva ostala davanja, za koja bi trebalo minimalno 20-ak milijuna kuna, Grad se morao odlučiti što mu je prioritet. To je kuća Rogošić’. Zašto je onda Društvo uplatilo spomenuti milijun kuna kao pozajmicu za nekretninu vrijednu ukupno 5 milijuna kuna?
Zanimljivo je i to kako se na dnevnom redu Gradskog vijeća zakazanom za 30. svibnja neće naći ponuda za prvokup, jer ga je odbilo povjerenstvo, što znači da je gradonačelnik Vlahušić svoju odluku donio protuzakonito. Odluku je pretpostavljamo temeljio isključivo na osobnoj procjeni ili dogovoru s Perom Vićanom. Za dobrobit Grada?
Kupovanje vremena?
I koalicijski partneri Andra Vlahušića, oni iz redova SDP-a sada se nalaze u ‘nebranom grožđu’. Zamjenik gradonačelnika Niko Šalja se brzinski izvukao i ogradio od svih pitanja o Šipanu komentirajući tek kako ‘ne želi ulaziti u odnose između Andra Vlahušića, Pera Vićana i Prijatelja starine’. Njegova stranačka kolegica, a ujedno i predsjednica Gradskog vijeća Olga Muratti nakon prvotne izjave ‘kako o tome ne zna ništa’ ipak je otvorila dušu.
– Vijeće o kupnji Dubravke neće raspravljati. Tako je odlučilo povjerenstvo. Zakonitost rada Gradskog vijeća mi je iznad svega, bez obzira što bih ja ljudski i Božje htjela drukčije. Željela sam da Šipanjci dobiju svoju nekretninu natrag. Totalno se isključujem iz ove priče i neću se smatrati odgovornom za nešto o čemu se sa mnom nitko nije konzultirao – kazala je Muratti i još jednom potvrdila kako ‘neće dopustiti da je nitko u ništa uvlači’. A kakve su to igre za koje Predsjednica Gradskog vijeća, vijećnici Grada Dubrovnika, ali i sami građani ne znaju?
Radi li se tek o dobivanju na vremenu? Nakon što je posljednja sjednica Gradskog vijeća od 10. svibnja otkazana zbog nedostatka kvoruma sve se glasnije mogu čuti izjave o novim izborima. Do njih bi došlo ukoliko se Gradsko vijeće ne sastane u roku od 90 dana. Taj rok ističe 12. srpnja jer je, podsjetimo posljednja sjednica održana 12. travnja. No, sada je, očito, na redu taktiziranje. Pero Vićan će se najvjerojatnije, zadovoljan što mu je uplaćen prvi dio iznosa za svoju nekretninu, uredno pojaviti na Gradskom vijeću. Tako bi se dobio dovoljan broj vijećničkih ruku za održavanje sjednice, čime bi se otvorio prostor i za uvrštavanje ponude o prvokupu Vićanove šipanjske Dubravke.
HSS neće ‘plesati’ s vragom’
SDP-ovi bi se vijećnici, prema onome što tvrde, izjasnili protiv te kupnje, iskazali bi se pred biračima, ali bi taktički odigrali ono još bitnije. Uspjeli bi održati sjednicu Gradskog vijeća, i time kupili vrijeme za pregovore s Vićanom i novih 90 dana do možebitnih izbora.
Na pitanje kakvo je stanje unutar koalicije, točnije odnosa SDP – Vićan, koji su podsjetimo narušeni upravo zbog protivljenja dijela članova SDP-a da Grad kupi Vićanovu nekretninu, predsjednica Gradskog vijeća tek je prokomentirala kako je s njom i Vićanom sve u redu.
– Dala sam mu materijale i upoznala ga s točkama dnevnog reda naredne sjednice. Imam s njim sasvim normalan odnos – rekla je Muratti.
Ni HDZ ne sjedi skrštenih ruku. I oni su dobro proanalizirali novonastalu situaciju, trudeći se naći svoje mjesto pod suncem – naravno, u ulozi vladajućih. Ipak zatekao ih je stav njihovih koalicijskih partnera, vijećnika HSS-a. Oni ne žele, ukoliko se otvori mogućnost ‘zaplesati s vragom’.
– Vladajuća većina nije u stanju građanima ovoga grada reći da li imaju većinu u Gradskom vijeću i mogu li i dalje voditi ovaj grad! – izjasnili su se gradski haesesovci. Istakli su kako je predsjedništvo HSS-a grada Dubrovnika odlučno u svome stavu da ne želi formirati većinu u Gradskom vijeću niti s koalicijskim partnerom, niti s bilo kojom strankom u kojoj će biti vijećnici s NL Pera Vićana. Mišljenja su kako su novi izbori jedini odgovorni i pravi put rješavanja nastalog problema.
Zanimljivo je, kako u cijeloj priči, u ovom političkom ispipavanju protivničkih mišića, baš nikoga ne interesiraju stavovi javnosti. I može li Grad, odnosno mogu li građani, podnijeti još jedne izbore u nepunih godinu i pol dana. Imamo li za to financijske snage, ali i što je još važnije ‘želuca za takvo nešto’. A u proteklu godinu dana baš se ništa nije promijenilo. Nije se uspjelo nametnuti nijedno novo ime, dok su se ‘stari’ potvrdili kako nisu baš previše svjesni svega što rade. Dakle, nije da baš imamo izbora…
Iscjepkana prodaja – smicalica
Na prvoj radnoj sjednici Gradskog vijeća Antun Kisić je upozorio kako su ovlasti gradonačelnika sada znatno pojačane, a kao primjer naveo je kako gradonačelnik odlučuje o stjecanju i otuđenju pokretnina i nekretnina Grada čija pojedinačna vrijednost ne prelazi 0,5 posto iznosa prihoda, odnosno najviše do milijun kuna ako je to planirano u proračunu. No, ovdje je Kisić vidio mogućnost „legalnog ignoriranja javnosti“. Pojasnio je kako postoji mogućnost da gradonačelnik svaki mjesec proda petinu nekretnine za vrijednost do milijun kuna. U tom slučaju o tome ne mora obavijestiti Vijeće. Kisiću se tada raspravom usprotivio Pero Vićan koji nije vjerovao da se izražava bojazan „da bi se ozbiljan čovjek poput dr. Vlahušića moga služiti takvim smicalicama o iscjepkanoj prodaji“. afr
20. svibnja 2010.