Gotovo četrdeset organizacija iz Dubrovnika, ali I Hrvatske i cijelog svijeta traže odustajanje od projekta HE Ombla, javljaju iz Zelene akcije.
Njihovo priopćenje prenosimo u integralnom obliku.
‘’Četrdesetak organizacija civilnog društva iz svih krajeva Hrvatske, uključujući i Hrvatsko biospeleološko društvo te niz organizacija iz Dubrovnika uz međunarodne organizacije poput Friends of the Earth International, Bankwatch i Justice and Environment uputile su pisma Vladi RH i Europskoj Banci za obnovu i razvoj, tražeći da odustanu od ovog štetnog projekta, stpji u priopćenju Zelene Akcije. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
Europska banka za obnovu i razvoj je odobrila kreditiranje izgradnje HE Ombla u studenom 2011. godine, prije nego je projekt bio kvalitetno ocjenjen sa aspekta zaštite okoliša uz neadekvatno sudjelovanje javnosti, uz uvijet da HEP napravi dodatne studije bioraznolikosti špiljskog sustava Vilina špilja – Izvor Omble. Rezultati tih istraživanja sada potvrđuju da je ovo stanište jedno od najbogatijih bioraznolikošću u Hrvatskoj, ali i u svijetu.
Istraživanje je dokazalo kako bi izgradnja HE Omble imala dugotrajne i nepovratne posljedice na ekosustav Vilina špilja – Izvor Omble i mogla bi trajno uništiti stanište koje je zaštićeno kao dio buduće europske ekološke mreže Natura 2000 i kao dio postojeće nacionalne ekološke mreže. Iako postoje mjere smanjenja štete za pojedine zaštićene vrste, pozitivni učinak takvih mjera se ne može dokazati, dok za zaštićeno stanište mjere smanjenja štete ne postoje.
Istraživanje je dokazalo postojanje 68 vrsta, od kojih je većina endemskih vrsta za Dinaride Hrvatske i BiH, dok su mnogobrojni endemi šireg područja Dubrovnika. Prisutno je čak 14 endema prisutnih samo u špiljskom sustavu Vilina špilja – Izvor Omble.
Usprkos tome, umjesto priznavanje činjenice o mogućem uništenju desetak endemskih vrsta i zaštićenog staništa što je temelj za odustajanje od izgradnje HE Ombla, zaključak studije o bioraznolikosti je da se projekt može realizirati uz mjere smanjenja štete, poput stvaranja umjetnih špilja uz postojeću.
Ovakav zahvat u prirodu bi se, prema hrvatskom zakonodavstvu i EU smjernici o staništima, mogao provesti jedino ukoliko je projekt od prevladavajućeg javnog interesa. Kada bi projekt donosio izuzetne ekonomske i društvene koristi, onda bi se možda mogao realizirati usprkos šteti za okoliš. No HE Ombla ne donosi niti značajnu ekonomsku, niti značajnu društvenu korist, kako smo već naglašavali u ranijim pismima, akcijama i komunikacijama.
Također moramo naglasiti da studije bioraznolikosti koje je HEP naručio temeljem zahtjeva Europske banke za obnovu i razvoj, nisu napravljene po zakonskoj proceduri prema Zakonu o zaštiti prirode.
Zbog štete koju bi izgradnja HE Ombla napravila na ovo značajno i zaštićeno stanište, s upitnom ekonomskom isplativošću, te upornim ignoriranjem javnosti i mišljenja građana, još jednom apeliramo da Vlada odbaci ovaj štetni projekt. Za to sad postoje osnove prema Zakonu o zaštiti prirode te europskom okolišnom zakonodavstvu koje će Republika Hrvatska morati provoditi sa stupanjem u Europsku uniju 1. srpnja 2013.’’
Potpisnici pisma:
1. Bankwatch Praha, Czeck republic
2. Brodsko ekološko društvo-BED Slavnoski Brod
3. Centar za građanske inicijative Poreč Poreč
4. Centar za mirovne studije Zagreb
5. Centar za životnu sredinu Banja Luka, BIH
6. EKO – Orosavlje Orosavlje
7. EKO centar Zeleno Sunce Dubrovnik
8. EKO PAN Karlovac
9. Eko-Eko Opuzen
10. Eko-Omblići Dubrovnik
11. Ekološka udruga Krka Knin Knin
12. ETU Šolta Šolta
13. FADE IN Zagreb
14. Friends of the International Amsterdam
15. GONG Zagreb
16. Građanska inicijativa "Spasimo Omblu i njezine stanovnike" Dubrovnik, Croatia
17. Hrvatsko biospeleološko društvo Zagreb
18. Inicijativa SRĐ JE NAŠ Dubrovnik, Croatia
19. Institut za ruralni razvoj i ekologiju Gradec
20. Justice and Environment Brno
21. KINOOKUS Dubrovnik
22. Klub prijatelja Lokruma Dubrovnik
23. Koalicija udruga u zdravstvu – Coalition of Associations in Healthcare Zagreb
24. Kuća ljudskih prava Zagreb
25. Mirovna grupa OAZA Beli Manastir
26. ÖKOBÜRO – Koordinationsstelle österreichischer Umweltorganisationen Wien, Austria
27. PIC Ljubljana, Slovenia
28. Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC Ljubljana, Slovenija
29. Pronatura Bern, Switzerland
30. Speleološka udruga Vjetrenica – Popovo polje Popovo polje
31. SUNCE Split
32. Udruga Mobbing Zagreb
33. Udruga SMART Zagreb
34. Udruga za nezavisnu medijsku kulturu Zagreb
35. Volonterski centar Zagreb
36. Zelena akcija / FOE Croatia Zagreb
37. Zelena Istra Pula
38. Zeleni Osijek Osijek
39. Ženska soba Zagreb