Zašto dvije drvene barake na Lokrumu nisu rekonstruirane u sklopu garantnog roka od 10 godina propisanog Zakonom o građenju? Pitanje je koje je tijekom izvješća o poslovanju JU rezervat Lokrum za prošlu godinu postavio vijećnik Srđ je Grad Marin Krstulovć. Istaknuo je, naime, kako je barake 2015. godine rekonstruirala tvrtka Monte-Mont, a barake su danas u katastrofalnom stanju.
-Prema Zakonu o gradnji garantni rok na konstruktivne radove je 10 godina pa do do 2025. imamo garanciju na konstrukciju, a drvene konstruktivne grede su propale. Traži se 700 tisuća eura, a prema izvješću za 2024. godine Lokrum ima dobit u iznosu od 1,6 milijuna eura. Potrošit ćemo dakle 44 posto dobiti na nešto što smo trebali dobiti besplatno. Nismo dovoljno bogati da bismo nekome dali preko 5 milijuna kuna ili da Lokrum ostane bez pola sredstava. Zanima me što se učinilo i zašto se nije djelovalo po tome? – pitao je Krstulović.
Ravnateljica JU rezervat Lokrum Ana Barović istaknula je kako su tek u veljači ove godine dobili suglasnost za javnu nabavu i sklapanje ugovora s najpovoljnijm ponuditeljem, ali još nije pokrenuta jer su postojale određene nepravilnosti prilikom ranijih elaborata.
Zatražila sam drugu ekspertizu s Biotehnološkog fakulteta u Sloveniji koju smo dobili krajem lipnja. Ona se uvelike razlikuje od one koja vam je bila dostavljena u veljači. U fazi smo prikupljanja ponuda od strane ovlaštenih arhitekata koji bi mogli donijeti novi prijedlog o financijskim sredstvima, a također i za najboljom opcijom. Točno je što ste naveli da nije vrijedno da sad opet trošimo novce u parcijalnu obnovu, a da se opet za 5 ,10 godina vidi da nije trebala parcijalna, već cjelovita obnova.
I predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica rekao je kako je zakon definirao 10 godina garanciju na konstrukciju. Dodao je i kako je MonteMont je tvrtka bivšeg režima povlaštena u obnovi Lazareta…Međutim, gradonačelnik je rekao kako je ovdje riječ o montažnom objektu te je garancija za to onakva kako je ugovorena, dok se garancija od 10 godina odnosni na konstruktivne radove čvrstih objekata.
-Na nama je da ispravljamo krive Drine kao što moramo rješavati pitanje mikroasfalta… Baraku je zafrknuo Andro Vlahušić i SDP- poručio je, a potom se osvrnuo i na djelatnike Lokruma.
-Lokrum je tvrtka čiji djelatnici imaju najveće plaće od svih u sustavu Grada Dubrovnika. Osnovica je toliko viskoka da bi je poželio bilo tko. A mi i dalje imamo ljude koji se bave tuđim poslovima. Najveće Ministarstvo tuđih poslova nalazi se na Lokrumu. To nije od jučer, to postoji zadnji 15 goidna. Oni koji imaju vremena, a djelatnici su Lokruma pisati i prozivati bolje bi im bilo da rade jer ne rade dovoljno – poručio je.
-Zakon o gradnji ne poznaje montažne kuće – poručio mu je Krstulović.