Aktualno

FOTOGALERIJA Svečano otvorena obnovljena Biskupska palača

10072018 biskupijska palaca uzinic 000

Nakon više od trideset godina obnove u ukupnoj vrijednosti od oko 32 milijuna kuna u utorak je svečano otvorena Biskupska palača na Trgu Marina Držića preko puta Katedrale.

-Grad nisu ni zidine ni palače ni crkve, krovovi, restorani niti turisti, već ljudi koji u gradu žive. Više bih volio da palača bude biskupski dom. Ne vraćam se u palaču jer to želim ili će mi biti ljepše. Svjestan sam da neće biti ljepše. Vraćam se jer već sedam godina osluškujem što mi govori narod ovog grada, s porukom: biskupe, kad ćete se vratiti u Grad? Nije važna palača, već je Grad u središtu – istaknuo je u svom govoru dubrovački biskup mons. Mate Uzinić, koji će u palaču useliti 21. rujna, na blagdan svog nebeskog zaštitnika svetog Mateja.

-Crkva je kroz tisuće godina znala obnavljati djela koja su i danas prepoznatljiva – riječi su apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj mons. Giuseppea Pinta, koji je blagoslovio zgradu.

-Biskupskom palačom Dubrovnik dobiva još jedan prostor koji će oživjeti i oplemeniti povijesnu jezgru. Zgrada zrači duhovnošću, onim što nam najviše nedostaje. Važno je da je biskup ovdje – rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Goran Jandroković.

-Vama Oče biskupe želim da vaš dom bude ujedno dom novim generacijama – istaknula je izaslanica predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović Renata Margaretić Urlić, dok je izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek rekla:

-Ovo je vrhunski odrađen projekt obnove. Ovo je vrlo važno simbolički za Dubrovnik. Geste povratka postale su u gradu važne prije nekoliko godina, a postaju važne u svim hrvatskim povijesnim gradovima koji često ne pronalaze mjeru između razvoja i čuvanja baštine – rekla je Obuljen Koržinek.

-Povijesna jezgra oduvijek je bila žila kucavica starog i modernog Dubrovnika – izjavila je zamjenica dubrovačko-neretvanskog župana Žaklina Marević.

-Ovo je još jedan od onih povijesnih događaja. Dubrovnik je primjer u Hrvatskoj kako se treba ulagati u budućnost, mlade i demografsku obnovu, a mladi će nam sami doći kad im osiguramo preduvjete – rekao je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković.

-Zajednički cilj je pomoći revitalizaciji Grada. Preuzeli smo velik dio obnove i učinili više od određenog. Mi smo kamenčić u mozaiku. Ovo je mala kap u suhom jezeru, ali nadamo se da će stimulirati nove ideje – rekao je predsjednik Zaklade Caboga Stiftung i jedan od donatora obnove Ivo Felner.

Svečanosti su, između ostalih, nazočili brojni biskupi, svećenici, redovnice i vjernici te brojni sudionici tridesetogodšnje obnove, a najvažnijim institucijama zaslužnim za obnovu palače uručene su zahvalnice.

Biskupska palača je četverokatnica i zaštićeno je kulturno dobro na oko 2000 metara četvornih, a u njenom sastavu je i crkvica svetog Bartula. Sa svojim srednjovjekovnim, renesansnim i baroknim elementima svrstava se u tzv. rastuće kuće jer je njezin današnji izgled posljedica raznih promjena u njenoj unutrašnjosti kroz stoljeća. Palača je pripadala dubrovačkoj vlastelinskoj obitelji Sorkočević i bila je najveći privatni stambeni objekt u cjelini grada, U njoj je stanovao i dubrovački skladatelj Luka Sorkočević. U vlasništvo Dubrovačke biskupije palača je došla 1854. godine, nakon što je zbog bombardiranja 1806. godine stara nadbiskupijska palača iza Katedrale postala neupotrebljiva. Palača je bila domom dubrovačkih biskupa i sjedište Dubrovačke biskupije sve do potresa na Uskrs 1979. godine, nakon kojeg je biskup Severin Pernek bio prisiljen iseliti.

Obnova palače odvijala se u više faza pod vodstvom Zavoda za obnovu Dubrovnika do 2016., a Dubrovačke biskupije do 2018. godine. Obnovom su od propadanja spašene arhitektonske dekoracije, očišćeni i restaurirani zidni oslici, a obnovljeni su i drveni oslikani stropovi ‘tabulati’, kao i biblioteka. Restaurirane slike iz fundusa Dubrovačke biskupije izložene su na prvom i drugom katu, dok se u prizemlju planira smjestiti lapidarij s arheološkim nalazima iz podzemlja dubrovačke katedrale. Time će dio palače ubuduće biti otvoren za javnost i organizaciju kulturnih programa. Obnovu do 2016. godine, u vrijednosti oko 25 milijuna kuna, financirali su kroz programe Zavoda za obnovu Dubrovnika Ministarstvo kulture, Dubrovačko-neretvanska županija i Grad Dubrovnik, a oko 15 posto troškova pokrila je Dubrovačka biskupija. Završni radovi u vrijednosti 6,7 milijuna kuna financirani su donacijom Zaklade Caboga Stiftung.

Pročitajte još

BESPLATNI PREGLEDI VOZILA! Sigurnosna akcija ‘Dani tehničke ispravnosti vozila’

Dulist

ZA MARIJOV OSMIJEH Dođite na humanitarnu lutkarsku predstavu!

Dulist

EVAKUACIJA OSOBLJA U KALOSU Došlo do ulijevanja natrijevog hipoklorita u spremnik s klorovodičnom kiselinom

Dulist