Spuštanjem barjaka točno u podne završava se ovogodišnja, 1050. Festa svetog Vlaha. Svečanost zatvaranja Feste počela je hodočašćem na Goricu sv. Vlaha gdje se zaputila povorka trombunjera, barjaktara, festanjula, svećenstva i puka. Tamo je, nakon izvijanja barjaka, održano misno slavlje koje je predvodio naš novi biskup, mons. Roko Glasnović.
Prisjetimo se kroz tekst naše drage suradnice Maje Nodari ljepote i važnosti Parčeve crkve na Gorici…
Prema pisanju Maje Nodari za DuList, Dubrovčani su u davnini, predaja kaže u 11. st., izgradili zavjetnu Crkvu sv. Vlaha u Gruškoj parokiji na brežuljku Gorici pa bi to mogla biti i najstarija crkva posvećena sv. Vlahu izvan gradskih zidina, ‘ecclesia Sancti Blasii de foris’. O toj crkvi svjedoče brojni izvori, najstariji iz 1255. godine. Doživjela je mnoge graditeljske mijene, a zbog geomorfoloških karakteristika terena i izloženosti položaja više je puta stradavala u potresima i vremenskim neprilikama.
Današnja crkva na starim temeljima ponovno je izgrađena 1857., no tijekom 19. i početkom 20. stoljeća sanirana je više puta i to milodarima Dubrovčana, no bez većeg uspjeha u svladavanju konstruktivnih problema, jer ‘leži’ na rasjedu brežuljka. Stradanja crkve nastavljena su bombardiranjem u II. Svjetskom ratu, potresu 1979. g. i najposlije u Domovinskom ratu 1991. godine.
Poslije svečane svete mise, povorka će se zaputiti nase u Grad, Nakon mise povorka hodočasnika zaputila se prema Gradu, gdje će ih pred crkvom sv. Vlaha dočekati rektor don Hrvoje Katušić i time će se zatvoriti Festa…