Aktualno

FOTOGALERIJA Proslava obljetnice 50 godina od prve promocije na Ekonomskom fakultetu

obljetnica ekonomski 50 godina

Vi ste generacija koja je započela priču uspjeha koju i danas nastavljamo. Vaš trud, entuzijazma i vizija utrli su put budućim naraštajima, a vaš doprinos ostavio je neizbrisiv trag u povijesti naše institucije – rekao je dekan Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Dubrovniku izv. prof. dr. sc. Tonći Svilokos na proslavi 50 godina prve promocije i 55 godina uspješnog djelovanja ovog dubrovačkog fakulteta.

– Danas nije samo prilika za slavlje već i trenutak da se osvrnemo na proteklih pola stoljeća predanog rada, akademske izvrsnosti i neprekidnog razvoja – rekao je Svilokos te podsjetio kako je u jesen 1970. godine u Dubrovniku otvoren odjel Fakulteta ekonomskih nauka iz Zagreba.

– Već je tada prepoznat snažan turistički potencijal ove regije kao i tradicija podučavanja usmjerena i na problematiku turizma i vanjske trgovine. Vrlo brzo, već 1975. fakultetu se pridružila i Viša turistička škola iz Dubrovnika, a 1976. fakultet postaje dio Sveučilišta u Splitu pod imenom Fakultet za turizam i vanjsku trgovinu – podsjetio je dekan te dodao kako se u prvim godinama rada nastava odvijala u tri odvojene zgrade i to gotovo u potpunosti od strane gostujućih profesora. Od 1974. fakultet se uselio u Villu Elizu na Lapadskoj obali, gdje i danas djeluje.

Lijepi i teži trenutci 

– Na svom životnom putu fakultet je prolazio kroz lijepe, ali i one teške trenutke. Jedan od najizazovnijih razdoblja zasigurno je bilo vrijeme Domovinskog rata kada je Dubrovnik bio pod opsadom. Unatoč takvim uvjetima uz predanost profesora i studenata omogućen je kontinuitet nastave i akademski rad na našem fakultetu – dodao je dekan Svilokos te istaknuo kako je jedan od prijelomnih trenutaka bilo osnivanje Sveučilišta u Dubrovniku 2003. godine unutar kojega ovaj fakultet nastavlja svoje djelovanje kao jedna od ključnih sastavnica pod imenom Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju. Od listopada 2024. ponovno nosi ime fakulteta.
Predsjednica Alumni kluba, izv. prof. dr. sc. Meri Šuman Tolić istaknula je kako je ovo okupljanje više od godišnjice.
Ono je svjedočanstvo snage zajednice te budi osjećaj pripadnosti zajedničkog identiteta i ponosa – rekla je te dodala kako današnje generacije diplomiranih studenata svoju vezu s fakultetom nastavljaju kroz Alumni klub.

– Nastojimo da on ne bude samo formalno udruženje bivših studenata. Želimo da bude ključna poveznica sadašnjosti, prošlosti i budućnosti Sveučilišta u Dubrovniku. Svaki član nosi sa sobom bogato iskustvo koje može biti poticaj mladim generacijama – rekla je između ostalog.
Predstavnica prve generacije studenata Tea Batinić podijelila je svoja sjećanja iz studentskih dana.

‘Nadam se da ćemo biti inspiracija mlađim generacijama’

– Na početku nas je bilo 600 upisanih, a predavanja su bila u Turističkoj školi. Na predavanja bi dolazili sat vremena ranije kako bismo uhvatili mjesto, gurali bi se da uhvatimo najbolju poziciju, inače bi nam trebalo pola sata da izađemo iz učionice. Prije 50 godina smo diplomirali, to je pola stoljeća – uvela je sve prisutne priču iz davnih studentskih dana, Batinić. Duhovito se prisjetila i modne kombinacije na dodjeli diploma, imala je minicu, a istaknula je kako bi se danas zaprepastila da vidi neku djevojčicu da nosi tako nešto.

U tadašnje vrijeme, rekla je Batinić, kako je udaja bila važnija od diplome. Tako da se ona, već prije dodjele udala, a muž joj je donio veliki buket ruža, a ona se naljutila jer je potrošio cijeli, njihov tada mali budžet na to.

 

– Riskiram da mi se digne index, imam index, našla sam ga, ali nisam imala diplomu. Imala sam sramotu da sam učinila svaki ispit, bez da sam pala. Rekli su mi da uopće nisam student i da to tako ne ide, jer se nešto ipak mora pasti i ponoviti. Drugi razlog da mi se digne diploma je bio moj odlazak u banku, a kao diplomirani ekonomist, nisam znala ispisati uplatnicu. Sad je to puno bolje, stiču se neke prakse. Mi nismo ništa učili o praksi! Pozdravljam sadašnje mogućnosti i tehnologiju. Moram se pohvaliti, opet kao minus, nisam učinila karijeru kao ekonomist, ali smo ostali u kontaktu. Neki više, neki manje, nadam se da ćemo biti inspiracija mlađim generacijama. Kvaliteta koju ste dobili od Boga, odgoj koji ste dobili od familije, trud koji ste uložili to je vaše – zaključila je Tea Batinić, koja je svoju sreću pronašla u povijest te je sada povjesničarka umjetnosti i turistički vodič.

Panel rasprava na temu turizma

Nakon govora, održana je i panel rasprava na temu ‘Turizam – nekad i danas.’ Sudionici su bili Niko Bulić, bivši ministar turizma i nekadašnji dugogodišnji direktor Hrvatske turističke zajednice, Pave Župan Rusković, bivša ministrica turizma, Nikolina Trojić, predsjednica Županijska komore Dubrovnik i Stjepan Gavran, diplomant na studiju Poslovne ekonomije u digitalnom udruženju. Moderatorica je bila Darija Mikulandra Žanetić. Naglasak je bio na današnji masovni turizam i usporedba s nekadašnjim turizmom, a panelisti su davali svoja stručnja mišljenja i stavove na tu temu.

Pročitajte još

Milorad Dodik proglašen je krivim, u zatvoru će provesti godinu dana

Dulist

MASTERCHEFOVI KUHAJU Fusion Feast u restoranu Mezzanave

Dulist.hr

Policija upozorava građane na novu telefonsku prijevaru

Dulist