Aktualno

[FOTO/VIDEO] Druženje s murvama i dudovim svilcima u Osnovnoj školi Gruda

Druzenje s murvama i dudovim svilcima u Osnovnoj skoli Gruda 5

U Osnovnoj školi Gruda 19. lipnja učenici 3. a razreda predstavili su svoj videouradak kojim su zabilježili svoje druženje s murvama i dudovim svilcima tijekom školske godine.

Ovo veselo događanje započelo je glazbenim nastupom djevojčice Martine Vidak na violončelu, nakon čega se ravnateljica Zdenka Pivčić obratila prisutnima i pozdravila projekt Od murve do svilene niti. Ubrzo je riječ preuzela voditeljica projekta i učiteljica 3. a razreda Maja Bušković, koja je sve prisutne uvela u videouradak njenih učenika Od murve do svilene niti.

Dudovi svilci ili bubice, kako se zovu u Konavlima, u Osnovnu školu na Grudi, odnosno u 3. a razred stigli su iz Zavičajnog muzeja Konavala, kojeg su učenici tijekom školske godine nekoliko puta posjetili. U muzeju se već duži niz godina uzgajaju svilci koje posjećuju učenici svih škola naše županije. No, mali broj njih zaista odluči samostalno othraniti svilce u svojim učionicama kao što su to ove godine učinili učenici 3. a OŠ Gruda i učenici PŠ Močići s učiteljicom Anom Ćapin.3. a OŠ Gruda nije samo hranio svilce već su posvetili veći dio svog nastavnog programa bubicama i svilogojstvu. Upoznali su stabla murve, a posvetili su se i spašavanju školskog murvinog stabla. A sve o svilcima, odnosno bubicama doznali su u Zavičajnom muzeju Konavala.

Muzejska pedagoginja i voditeljica Zavičajnog muzeja Maris Stanović uvela je učenike u ovu baštinsku priču kroz nekoliko radionica i posjeta muzeju. Što su tamo radili i kako im je bilo, sve je dokumentirano u videu kojeg su posjetitelji mogli pogledati. Da su se učenici družili sa svilcima i murvama tijekom školske godine svjedoče brojni likovni radovi i bojanke koje su napravili na satovima likovne kulture. A koliko im se svidjela priča o svili vidjelo se na kraju događanja, kad su svi htjeli izvlačiti svileni konac pred publikom. Dok su čekali svoj red na izvlačenje, jeli su murve i komentirali kako im je bilo: Bubice su super, a svila je baš sasvim druga priča – ne znam što mi je bolje, rekla je djevojčica iz 3. a dok su njeni prijatelji vadili svileni konac od kukuljica koje su sami uzgojili.

Koliko je vrijedan i važan ovaj događaj znaju svi koji sudjeluju u održanju zaštićenog umijeća svilarstva i svilogojstva Konavala. Umijeće koje se danas održava jedino iz ljubavi za baštinu ovisi zapravo o volji onih koji rade s najmlađima. Jer znanja i vještine koje starije konavoske svilarice imaju ostaju najčešće u njihovim uskim krugovima i rijetko se prenose dalje. Praktično iskustvo baštinskog, kao i praćenje jednog od najzanimljivijih prirodnih procesa metamorfoze gusjenice u leptira za djecu je nezaboravno iskustvo kojem su svjedočili svakodnevno. Za održanje svilarstva u Konavlima posljednjih petnaestak godina najzaslužnije su škole i vrtići, odnosno učiteljice i odgojiteljice koje su u svojim učionicama tijekom proljeća hranile svilce.

Ove godine u Osnovnoj školi Gruda, učiteljica Maja Bušković, a u Osnovnoj školi Cavtat, Područnoj školi Močići učiteljica Ana Ćapin svojim su učenicima omogućile veselje svilogojstva i svilarstva koje će zasigurno doprinijeti da sjećanja na najranije školovanje budu što ljepša.

Dok je ovakvih učiteljica i odgojiteljica za konavosku svilu nema straha, priopćili su iz Muzeja i galerija Konavala.

Foto: Muzeji i galerije Konavala

Pročitajte još

SPASOVDAN Program za proslavu zaštitnika Mokošice

Dulist

ŽIVOT NA RUBU Turisti se penjali po vanjskom zidu zidina

Dulist

UŠTEDA ZA GRAĐANE Banke više neće moći naplaćivati naknade za osnovne usluge

Dulist