Kultura

FOTO U Revelinu otvorena izložba ‘Rimske zlatne naušnice’

izlozba nausnice naslovna1

U tvrđavi Revelin u petak navečer otvorena je izložba ‘Rimske zlatne naušnice’ kao dio suradnje Arheološkog muzeja Dubrovačkih muzeja i Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Ovom gostujućom izložbom autorica Dore Kušan Špalj i Nikolete Perok dubrovačkoj publici predstavljeno je 50-ak rimskih zlatnih naušnica iz razdoblja od 1. do 4. stoljeća, među kojima su luksuzni primjerci ukrašeni biserima, dragim kamenjem i staklenom pastom. Većinom se radi o slučajnim nalazima s raznih poznatih antičkih lokaliteta kao što su Siscia (Sisak), Salona (Solin), Sirmium (Sremska Mitrovica), Viminacium i drugi. Tipološki su vrlo raznolike, od onih jednostavnih oblika do vrhunskih umjetničko-obrtničkih djela izvedenih raznim tehnikama kao što su lijevanje, izvlačenje i tordiranje žice, punktiranje, tehnika na proboj, filigran te granulacija.

Voditeljica dubrovačkog Arheološkog muzeja Ljiljana Kovačić istaknula je kako je nakit star koliko i čovječanstvo te je oduvijek bio višeznačan.

-Pored ukrasne funkcije nakit je uvijek prikazivao i moć i status onoga tko ga je nosio. Na ovoj izložbi ćete vidjeti 50-ak zlatnih naušnica s različitih hrvatskih lokaliteta kao i različite tehnike – rekla je Kovačić.

Banner 300x250 DU 1

Autorica Dora Kušan Špalj rekla je kako je izložba postavljena prvi put u Zagrebu 2013. godine.
-Ovo je dio zbirke zlatnog nakita čiju je znanstvenu obradu prije nekoliko godina započela Nikoleta Perok, koja je autorica kataloga uz izložbu. Ove se naušnice u našem muzeju nalaze još od kraja 19. i početka 20. stoljeća, koje su uglavnom prikupljane kao slučajni nalazi. U to vrijeme su povjerenici prikupljali materijal i dostavljali u Arheološki muzej. Imamo ih s raznih lokaliteta, a većina ih je iz Siska – rekla je Kušan Špalj, dodavši kako je predstavljen presjek mode od 1. do 4. stoljeća.

Uz same naušnice prikazana je i tehnika izrade po fazama. Riječ je uglavnom o naušnicama koje su rađene od zlatne žice u kombinaciji sa zlatnim limom, i koje su potom ukrašavane dragim kamenjem (najčešće smaragdom), staklenom pastom i biserima.
-Zadivljuje da te naušnice djeluju vrlo suvremeno – rekla je na kraju Dora Kušan Špalj.

Izložbu, koja u Dubrovniku ostaje otvorena do 15. studenog, prati i dvojezični, hrvatsko-engleski katalog te suveniri – kopije naušnica.

Pročitajte još

Bogati program obilježavanja 290. obljetnice rođenja Luke Sorkočevića

Dulist

RIJEDAK PRIMJER Dubrovački muzeji predstavljaju harfu iz 1790. godine

Dulist

POZIV LIKOVNIM UMJETNICIMA Međunarodna izložba minijatura ‘4. džepno izdanje’

Dulist