Arhitektonski ured Proto-arch proslavio je okrugli, deseti rođendan! Osnivačica i glavna projektantica, arhitektica Lea Đurović Ruso priredila je proslavu u M’arden wine baru na kojoj su se okupili članovi njezine obitelji, kolege, poslovni partneri i prijatelji.
Đurović Ruso obratila se prisutnima uz zahvalu napomenuvši kako je ovih deset godina prošlo uz puno projekata, emocija, napetosti, stresa, ali i radosti i suza.
– Prošli smo sve skupa, pa tako i jačali naše zajedništvo u timu. Ne bismo bili ovdje da nije našega tima i tog zajedništva tako da bih se posebno htjela zahvaliti svome timu što smo ovih deset godina izgurali zajedno naše projekte, ali i birokratske bitke. Ponosna sam na njih i na sve što smo stvorili. Htjela bih se također zahvaliti svojim suradnicima te kolegama iz struke. Hvala za lojalnost. Pogotovo hvala investitorima na povjerenju koje su nam dali, našim idejama i konceptima – rekla je.
– Misija Proto-archa je generirati promjene za čovjeka kroz projekte, promjene u prostoru i promjene u lokalnoj zajednici. Želimo nastaviti tim putem, zahvalni smo na svemu i veselimo se novom razdoblju te se radujemo sljedećih deset godina – dodala je Đurović Ruso.
Lea Đurović Ruso za DuList se prisjetila brojnih projekata koje je ostvarila s Proto-archom u proteklom desetljeću. Sudjelovala je u raznim dubrovačkim projektima surađujući s inženjerima različitih struka, umjetnicima i dizajnerima, a dugi niz godina imaju i uspješnu suradnju s Ministarstvom kulture i njegovim područnim zavodima.
Tijekom godina rada nagrađivani su raznim hrvatskim i međunarodnim nagradama, među ostalim BIG SEE Interior Award 2023, BIG SEE Interior Award 2024, nominacija The Plan i Cemex International Award.
Lea se osvrnula na same početke rada u srpnju 2015. godine, kada se rodila ideja otvaranja nečeg svojeg.
– Imala sam snažan poticaj za otvoriti ured unatoč tome što sam imala dvoje male djece i bolesnog supruga. Želja u meni je bila jaka i ja sam “skočila u more”. Prvi projekti koji su obilježili početak su bili oni na Zračnoj luci Dubrovnik, izvedba poslovnih prostora na novom Terminalu 2 te uređenje novog dijela Duty free shopa, unutar kojeg sam osmislila poseban sektor autohtonih hrvatskih proizvoda pod nazivom “Finest of Croatia” – istaknula je Lea.
Koncept se pokazao uspješnim pa su nakon toga bili angažirani i u Zračnoj luci Split za implementaciju istoimenog koncepta. Proto-arch zaslužan je i za postavljanje prve umjetničke instalacije unutar zračnog prostora novog Terminala.
– Instalacija “Igra i igre” koja prikazuje vaterpolo igru kao jednog od simbola grada Dubrovnika je autorski rad akademske slikarice Iris Lobaš Kukavičić s kojom dugi niz godina radim na različitim projektima. Postavljanje te umjetničke instalacije je bio početak “Art&Aviation” projekta na Zračnoj luci Dubrovnik te smo nedavno radeći na uređenju zone za osobe za smanjenom pokretljivošću inicirali producirali nastavak te umjetničke priče postavljanjem umjetničkog djela “Crveni horizonti” istoimene autorice unutar te zone – rekla je.
U suradnji s Iris također su sudjelovali u natječaju za spomen obilježje stradaloj djeci u Domovinskom ratu. Tijekom prvih godina rada projektirali su veliki broj javnih prostora među kojima se ističe uređenje platoa Gradac nakon dugih 50 godina što je taj prostor bio zapušten.
– Proveli smo hortikulturalnu revitalizaciju tog platoa te smo prvi put u Hrvatskoj implementirali inovativan sustav Green Urban Blue, podzemno sidrenje stabala, čime se ostvario doprinos održivom razvoju urbane zelene infrastrukture. Također smo izradili projekte za garažu kraj OTP banke i garažu u Mokošici. Revitalizirali smo pretovarnu zonu Ploče te dali prijedlog u bliskoj budućnosti za ostvarenje pretovarne zone unutar zone parka. Na taj način smo otvorili mogućnost za dobivanje novog javnog prostora na istočnom ulazu u grad – prisjetila se.
Na njihovu inicijativu pokrenut je i projekt uređenja obalnog pojasa u uvali Lapad, kojim bi unutar postojeće javne šetnice građani dobiti prvi mediteranski javni prostor s kaskadnim terasama prema moru. Trenutno su u realizaciji javnog gradskog parka Pile, a izradili su i idejni projekt za uređenje obalnog pojasa naselja Molunat. Posebno se ističe i otvaranje gradilišta u baroknoj renesansnoj palači koja će biti novi Muzej iluzija, najboljeg hrvatskog izvoznog brenda koji je prisutan na čak 45 lokacija diljem svijeta.
Osvrčući se na neke bitnije javne projekte, Lea se osvrnula na nekoliko uređenja u gradu i okolici tijekom zadnjih godina.
– Naš ured je uredio i više multifunkcionalnih igrališta, među kojima bih izdvojila igralište Voaz u staroj gradskoj jezgri Cavtata te igralište u Petrači i Mandaljeni u Župi Dubrovačkoj. Posebno smo ponosni na realizaciju prvog zelenog restorana Konavoski dvori koji je obnovljen sredstvima iz EU fondova. Od ugostiteljskih objekata izdvojili bi projekt uređenja Kapetanove kuće u Malom Stonu – rekla je za DuList.
Osim toga, Proto-arch izradio je i projekt dogradnje osnovne škole u Župi Dubrovačkoj, a trenutačno su u izradi glavnog projekta rekonstrukcije nekadašnjeg Isusovačkog kolegija gdje je danas smješteno sjemenište Dubrovačke biskupije i Klasična gimnazija Ruđer Bošković.
Spomenula je i neke osjetljive projekte u čast stradalima na koje su posebno ponosni, a među njima je realizacija spomen obilježja poginulom vatrogascu Goranu Komlencu i izrada glavnog projekta Domobranskog groblja u Gospinom polju. Nedavno su izradili i idejni projekt postava MIG aviona na platou Srđ.
– Od sakralnih objekata posebno smo ponosni na realizaciju kapelice svetog Križa na Posatu koja je važan dio ambijentalne slike Grada. Trenutačno sa slovenskim uredom Atelier arhitekti radimo na projektu crkve blaženog Alojzija Stepinca u Kuparima. Naš ured ima licencu za rad na kulturnom dobru te velik dio posla su nam projekti zaštićene kulturne baštine kao što su palače i crkvice – dodala je.
Osim toga, radili su na nizu privatnih projekata i planova, a u godinama pred njima nadaju se da će ih biti još i više jer vizija ne nedostaje.