Kultura

[FOTO] Predstavljen posljednji premijerni naslov Igara: Fokus na životu žena u doba Republike

sjetne zene raguzejske 18

Predstavljanje dramskog naslova ‘Sjetne žene raguzejske’ Marijane Fumić u režiji Dore Ruždjak Podolski održalo se u ponedjeljak navečer u parku Gradac. Riječ je o posljednjem premijernom dramskom naslovu 74. Dubrovačkih ljetnih igara koji je na programu od četvrtka, 17. kolovoza do ponedjeljka 21. kolovoza, a uprizorit će se na istoj lokaciji.

Na predstavljanju su govorile redateljica Dora Ruždjak Podolski, autorica Marijana Fumić te direktorica Poslovnog centra Dubrovnik i južna Dalmacija OTP banke Josipa Vodenac u ime donatora predstave, dok je ženski dio glumačke ekipe ukratko predstavio svoje uloge.

Dora Ruždjak Podolski, koja je režirala cijelu predstavu ispričala je kako je teklo stvaranje predstave.

– Ovaj projekt trebao je biti autorski, što znači da se podrazumijeva da bude u potpunosti slobodne strukture i istraživačkog modeliteta koji se uspostavlja između autorskog tima i glumaca. Međutim, ovih predivnih devet glumica, ne samo stasom, već i zaista izuzetnim umjetničkim talentom i dubinom izabrane su ovdje kao ‘reprezentacija’ hrvatskog glumišta, onoga koji jest i onoga koje će to tek postati – rekla je redateljica Ruždjak Podolski te dodala kako je ovo priča o devet izuzetnih žena.

Sjetne žene raguzejske ovdje su parafraza Shakespearevog naslova Vesele žene windsorske te ova predstava nema nužno veze sa sjetom, ali ima veze s ženama. Također, najavila je ‘nevidljivog, ali prezentnog’ glumca Marina Klišmanića koji je u ovoj predstavi zaista imao odraditi zanimljiv i težak zadatak jer je bio partner većini ženskih lica, bivajući sinom, suprugom, ljubavnikom, prijateljem i prvom ljubavlju.

Riječ je prepustila dramaturginji Marijani Fumić.

-Projekt je nastao na ideju redateljice Dore Ruždjak Podolski. Njena je ideja da se bavimo s devet žena kroz dubrovačku povijest. Radi se o devet žena od 13. do 20. stoljeća. Radila sam u Glavi lava, ali to je 17. stoljeće i sad sam se ‘bacila’ u 13. Meni je zbilja prekrasna ta građa koja me je dočekala i zahvaljujem svim znanstvenicima koji su se bavili dubrovačkom poviješću i konkretno ženama o kojima ćemo govoriti. Moje istraživanje se uglavnom temelji na njima, a tekst je nastao kao inspiracija s ovim glumicama. Na početku smo, kako je Dora rekla, istraživali i trudila sam se da smo vjerni ženama kojima se bavimo. To su stvarne žene, ništa nije izmišljeno i trudili smo se da sve te uloge pašu ovim tu djevojkama i jednom mladiću koji je ‘svi njihovi muškarci’ – rekla je dramaturginja Marijana Fumić.

Direktorica poslovnog centra Dubrovnik i OTP banke južne Dalmacije Josipa Vodenac, koja je donator Dubrovačkim ljetnim igrama, nada se da će se suradnja nastaviti i dalje te da će biti u mogućnosti pomoći pomoći još brojne premijere u kojima će se uživati.

– Stvarno smo ponosni na suradnju OTP banke i Dubrovačkih ljetnih igara već više od tri desetljeća. Osobito nam je drago što i ove godine podupiremo dramsku premijeru koja traga za obrisima svakodnevnog života dubrovačke zajednice i fokusira se na život žena u doba Republike. Izuzetno se veselim ovogodišnjoj premijeri, posebno kao jedna žena – rekla je direktorica poslovnog centra Dubrovnik Josipa Vodenac.

Gloria Dubelj, glumica je koja igra Filipu Menčetić iz 14. stoljeća, za koju smatra da je bila prava ‘lihvarka’.

-Filipa je živjela u 14. stoljeću, bila je plemkinja. Ona je porijeklom iz Kotora i nju su s njenih 15 godina udali u Dubrovnik u veliku i bogatu plemićku obitelj Dimence. Bila je poznata po tome što je bila ‘lihvarka’, imala je mnogo nekretnina u Dubrovniku, u okolici Dubrovnika i u Veneciji – izjavila je Dubelj

Anica Kontić je u ulozi Maruše Hodočasnice koja je brodom poslana u Svetu Zemlju gdje je morala ići htjela to ili ne.

-Maruša je isto živjela u 14. stoljeću kao i Filipa, ona je cura od 19 godina koju su njena majka i susjeda poslale na hodočašće brodom u Svetu Zemlju i ona je na to hodočašće morala ići – htjela ili ne to nikada nećemo saznati možemo samo maštati. Na hodočašće nije išla samo iz vjerskih razloga, već i zbog nabave dobara koja će se kasnije u Dubrovniku prodavati. Da vam ne odajem što se sve događalo na putovanju, dođite na predstavu pa ćete vidjeti – bila je zagonetna glumica.

Nataša Dangubić igra Maru Gučetić te je izuzetno oduševljena njome i istinski se divi svom liku zbog onoga što je uradila u davnom 16. stoljeću.

– Ono što moram napomenuti jeste da dugo nisam bila toliko oduševljena osobom koju igram, imam neko istinsko divljenje prema toj ženi koja je postojala i koja je napravila tako hrabar čin tijekom 16. stoljeća. Žena je to koja je kad su njenu najbolju prijateljicu prognali iz Grada odlučila napisati pismo u obranu svih žena i protiv zlih jezika našega grada koji su ju otjerali. Krajem 16. stoljeća jedan takav čin je nevjerojatno hrabar od jedne žene – naglasila je Nataša.

Nika Našimoka lik je kojeg je glumi Nikolina Prkačin, a zanimljiva je iz više razloga. Bila je pekarica i imala je vlastiti obrt, a puno o njoj se saznalo preko sudskih spisa.

-Igram Niku Našimoku koja je živjela u 17. stoljeću. Zanimljiva je iz raznih kuteva, ali mi smo se bazirali na onaj da je ona bila pekarica, imala je vlastiti obrt što je krvav i težak posao. Bila je izuzetno temperamentna i kratkog fitilja te je puno informacija o njoj izvučeno iz sudskih spisa kad je bila u zatvoru, kada se tukla, kada je bila pretučena i kada je bila u zatvoru. Postoji i velika indicija da je bila i špijunka, ali ipak se time u predstavi ne bavimo jer ne možemo obuhvatiti sve. Iza sebe ostavila je veliko bogatstvo. Svome sinu kojeg naziva ‘Duhovnim ocem’ ostavila je nekoliko imanja, darivala je u bolnicu za siromašne, davala je svoje zlato da bude relikvija na oltarima i slično – tvrdi Prkačin.

Glumica Lidija Penić-Grgaš koja je utjelovila lik Pavle Ćelović. Smatra da je Pavle bile rokerica, žena, majka i preljubnica, ali ipak dvostruka pobjednica.

– Bila je pučanka i prevarila je svog muža s 2 ljubavnika. Frane Lupov Bona i Tomo Marko Bazeli ubili su njenog muža i pobjegli skupa na Korčulu. Bez obzira na sve, za 13 godina vratila se u Dubrovnik i dobila petoro djece tako da ‘Mudrija od zmije, hrabrija od lava i vilinski lijepa, ali prkosna’ – rekla je glumica Penić-Grgaš.

Lucija Rukavina igram svoju imenjakinju Luciju Mladinović, mladu djevojčicu, služavku i pastiricu s Ilijine glavice.

-Lucija nije puno birala, Luciji se život samo dogodio, i to je sve što ću reći – rekla je.

Lana Meniga igra Anicu Bošković, rođenu 1714. godine u Dubrovniku u kojem je živjela do kraja svog života.

-Najmlađa je sestra Ruđera Boškovića, nije imala muža ni djece, ali je prva hrvatska ženska autorica čije je djelo objavljeno za njenog život – naglasila je.

Glumica Iva Kraljević sretna je još je dio predstave te zahvalila svim ženama iz prošlosti.

-U predstavi igram Jelenu Pucić Sorkočević plemkinju koja je živjela između 18. i 19. stoljeća. Bila je žena, majka, Dubrovkinja koja je kao i sve prethodne žene zaslužna za ovo što mi sada živimo. Jako mi je drago da sam u ovoj predstavi i hvala svim tim ženama – izjavila je glumica Kraljević.

Nataša Kopeč smatra kako s vremena na vrijeme ima sreću da ju potrefi lice u kojem vidi sebe te je zahvalna što je dobila ulogu Jelene Dorotke Hofmann.

– Imala je muža, ali je umro pa je mogla poslije toga nastaviti kako je htjela. Šalim se! Ona je bila prva kubistička slikarica u Hrvatskoj, ali ipak zbirom nesretnih okolnosti poznatija je kao žena koja je živjela nekakvim autentičnim životom, koja je bila svoja i nekonvencionalna, nije pristajala na kompromise. S vremena na vrijeme čini mi se da imam sreću da me potrefi lice u kojem pronalazim svoju slobodu i želju da nešto napravim u kazalištu. Drago mi je da igram baš ovu ulogu – rekla je.

Redateljica Dora Ruždjak Podolski objasnila je ulogu jedinog muškog lika u predstavi te se nada da su glumci svojim šarmantnim opisima uspjeli privući publiku.

-Marin Klišmanić, igra većinu muškaraca, neke ipak nije uprozorio jer bi predstava inače trajala 4 do 5 sati, ovako ima jedno razumno i fino vrijeme. Nadamo se da smo vas zaintrigirali ovim šarmantnim opisima te da ćete doći na predstavu. Veselimo se – za kraj je rekla Ruždjak Podolski.

Foto Ivan Pozniak

Pročitajte još

‘Prekid preko veze’ publiku nasmijao do suza

Dulist

Vizualni identitet 75. Igara „Horizont“ osvojio glavnu nagradu za dizajn vizualnih komunikacija

Dulist

JAVNI POZIV Pridružite se Udruzi primijenjenih umjetnika Konavala Baština!

Dulist