Aktualno

[FOTO] Održana Noć muzeja u Dubrovačkim muzejima

noc muzeja17

U Noći muzeja u petak, 31. siječnja 2025. Dubrovački muzeji pripremili su bogat i raznolik program, a uz ovogodišnju temu ”Muzeji: Vidljivi i nevidljivi” posjetilo ih je ukupno 4091 posjetitelj.

Uz stalni postav Kulturno-povijesnog muzeja u Kneževu dvoru, bile su otvorene i aktualne izložbe: “Toge, damast i vlast – povijesni tekstil i službena odora Dubrovačke Republike iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja”, “Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola ” te „Božidar Gjukić – ratne fotografije 1991./1992.“ U Dvoru je otvorena i pop-up izložba uz predavanje „(Ne)vidljivo staklo u Zbirci stakla Kulturno-povijesnog muzeja“ Marine Filipović kojim se posjetiteljima približila manja skupina uporabnih predmeta iz Zbirke stakla koji su nastali od 15. do 17.stoljeća u dubrovačkim i muranskim radionicama. Održano je i predavanje „Vlast i moda – simbolika odijevanja i percepcija moći u Dubrovačkoj Republici“ Viktorije Žuvele o temama vezanima uz kulturu odijevanja u Dubrovniku tijekom 17. i 18. st. s naglaskom na specifični odjevni identitet dubrovačke političke elite. Analizom kneževe toge, Žuvela je prikazala brojne zanimljivosti o skupocjenoj svili od koje se krojila ceremonijalna odjeća te uzori i modeli koje su se slijedili. Lucija Vuković i Ljubo Gamulin održali su interaktivno predavanje „Oku nevidljivo ispod Portreta Marije Ghetaldi-Gondola“ na kojem su prikazali tijek konzervatorsko-restauratorskih radova na slici Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola iz Zbirke slikarstva i stalnog postava Kulturno-povijesnog muzeja, tijekom kojih je, zahvaljujući nizu neinvazivnih istraživačkih metoda, otkriveno da se ispod oku vidljive površine portreta nalazi portret druge ženske osobe. U atriju Kneževa dvora upriličena je i predstava „Krampheologija“ temeljena na istoimenom stripu autora Aleksandre Piteše i Bruna Bijađija. Režiju potpisuju Edi Jertec i Tajana Martić, a u predstavi su glumili Mia Grmoljez, Borna Bračić, Judita Jelić, Karmen Šimunović, Marita Batić, Lucija Mršić, Karol Vlašić, Klara Stražičić, Taira Pelko i Bianka Vušić. Za glazbu je bio zadužen Haris Čustović, za svjetlo Marko Mijatović, a za ilustracije stripa Dubravko Kastrapeli.

Uz arheološke izložbe u tvrđavi Revelin, posjetitelji su mogli razgledati izložbu „Skriveno blago dubrovačke katedrale – numizmatički nalazi“, dok je za djecu održana edukativna radionica „Iza kulisa arheologije“ na kojoj su u skupinama provodili simulirano arheološko istraživanje u

pješčaniku te su se upoznali s procesom obrade arheoloških nalaza. Radionicu su vodili Krešimir Grbavac, Katija Maškarić, Josipa Marić, Domagoj Perkić i Darko Milošević.

U Etnografskom muzeju u žitnici „Rupe“, uz obilazak stalnog postava i izložbe „U čast preslavnom Obranitelju: Sveti Vlaho i UNESCO”, održana je i interaktivna igra za djecu i odrasle “Gdje pronaći sv. Vlaha” koju je vodila Ivona Michl, dok je u Pomorskom muzeju bio otvoren dječji kutak u kojem se nalazi interaktivni polumodel dubrovačke karake, a za djevojčice i dječake bilo je organizirano oslikavanje lica s pomorskim motivima.

U sklopu ovogodišnje Noći muzeja, prvi put posjetitelji su mogli razgledati i restauratorsku radionicu Dubrovačkih muzeja u Ulici Miha Pracata, na kojoj ih je Željko Ćatić upoznao s materijalima i tehnikama obrade drva.

Pročitajte još

ISPRAĆAJ PAPE FRANJA Kardinal Re: Bio je Papa među ljudima, s otvorenim srcem za svakoga

Dulist

Sve je spremno za ispraćaj pape Franja, Vatikan pod jakim mjerama sigurnosti

Dulist

Jedini papa hrvatske krvi pokopan je na istom mjestu gdje će počivati papa Franjo

Dulist