Aktualno

[FOTO] Održana Noć muzeja u Dubrovačkim muzejima

noc muzeja17

U Noći muzeja u petak, 31. siječnja 2025. Dubrovački muzeji pripremili su bogat i raznolik program, a uz ovogodišnju temu ”Muzeji: Vidljivi i nevidljivi” posjetilo ih je ukupno 4091 posjetitelj.

Uz stalni postav Kulturno-povijesnog muzeja u Kneževu dvoru, bile su otvorene i aktualne izložbe: “Toge, damast i vlast – povijesni tekstil i službena odora Dubrovačke Republike iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja”, “Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola ” te „Božidar Gjukić – ratne fotografije 1991./1992.“ U Dvoru je otvorena i pop-up izložba uz predavanje „(Ne)vidljivo staklo u Zbirci stakla Kulturno-povijesnog muzeja“ Marine Filipović kojim se posjetiteljima približila manja skupina uporabnih predmeta iz Zbirke stakla koji su nastali od 15. do 17.stoljeća u dubrovačkim i muranskim radionicama. Održano je i predavanje „Vlast i moda – simbolika odijevanja i percepcija moći u Dubrovačkoj Republici“ Viktorije Žuvele o temama vezanima uz kulturu odijevanja u Dubrovniku tijekom 17. i 18. st. s naglaskom na specifični odjevni identitet dubrovačke političke elite. Analizom kneževe toge, Žuvela je prikazala brojne zanimljivosti o skupocjenoj svili od koje se krojila ceremonijalna odjeća te uzori i modeli koje su se slijedili. Lucija Vuković i Ljubo Gamulin održali su interaktivno predavanje „Oku nevidljivo ispod Portreta Marije Ghetaldi-Gondola“ na kojem su prikazali tijek konzervatorsko-restauratorskih radova na slici Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola iz Zbirke slikarstva i stalnog postava Kulturno-povijesnog muzeja, tijekom kojih je, zahvaljujući nizu neinvazivnih istraživačkih metoda, otkriveno da se ispod oku vidljive površine portreta nalazi portret druge ženske osobe. U atriju Kneževa dvora upriličena je i predstava „Krampheologija“ temeljena na istoimenom stripu autora Aleksandre Piteše i Bruna Bijađija. Režiju potpisuju Edi Jertec i Tajana Martić, a u predstavi su glumili Mia Grmoljez, Borna Bračić, Judita Jelić, Karmen Šimunović, Marita Batić, Lucija Mršić, Karol Vlašić, Klara Stražičić, Taira Pelko i Bianka Vušić. Za glazbu je bio zadužen Haris Čustović, za svjetlo Marko Mijatović, a za ilustracije stripa Dubravko Kastrapeli.

Uz arheološke izložbe u tvrđavi Revelin, posjetitelji su mogli razgledati izložbu „Skriveno blago dubrovačke katedrale – numizmatički nalazi“, dok je za djecu održana edukativna radionica „Iza kulisa arheologije“ na kojoj su u skupinama provodili simulirano arheološko istraživanje u

pješčaniku te su se upoznali s procesom obrade arheoloških nalaza. Radionicu su vodili Krešimir Grbavac, Katija Maškarić, Josipa Marić, Domagoj Perkić i Darko Milošević.

U Etnografskom muzeju u žitnici „Rupe“, uz obilazak stalnog postava i izložbe „U čast preslavnom Obranitelju: Sveti Vlaho i UNESCO”, održana je i interaktivna igra za djecu i odrasle “Gdje pronaći sv. Vlaha” koju je vodila Ivona Michl, dok je u Pomorskom muzeju bio otvoren dječji kutak u kojem se nalazi interaktivni polumodel dubrovačke karake, a za djevojčice i dječake bilo je organizirano oslikavanje lica s pomorskim motivima.

U sklopu ovogodišnje Noći muzeja, prvi put posjetitelji su mogli razgledati i restauratorsku radionicu Dubrovačkih muzeja u Ulici Miha Pracata, na kojoj ih je Željko Ćatić upoznao s materijalima i tehnikama obrade drva.

Pročitajte još

PREDSTAVLJANJE KNJIGE SILVANE JAKUŠ Slojevita priča o Atlasu posveta je ljudima koji su ga stvarali

Dulist

[FOTO] Još jedna divna Noć muzeja u Dubrovniku

Dulist

SUGRAĐANI UPOZORAVAJU Ovo će predstavljati opasnost za vrijeme procesije!

Dulist