Kultura

FOTO Ne propustite ‘Suvremenu japansku grafiku’ u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik

Suvremena japanska grafika UGD 21

Ovaj četvrtak svečano je otvorena impresivna izložba Suvremena japanska grafika u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik. Posjetitelji su imali priliku vidjeti originalne grafike čak 32 najistaknutija predstavnika japanske suvremene grafike. Izložba ostaje otvorena do nedjelje, 2. kolovoza 2015. godine.

Na otvaranju je, uz predstavnike Japan Print Associationa, prisustvovao i veleposlanik Japana u Republici Hrvatskoj Keiji Ide, koji je u pozdravnom govoru istaknuo povijest ove zanimljive umjetničke orem te se zahvalio na suradnji i komunikaciji između Hrvatske, Dubrovnika i Japana.

Predsjednik Japan Print Association, Teruo Isomi, čiji su članovi većina izlagača, u uvodnom je govoru kataloga zapisao: „Kao dio svjetske baštine s velikom poviješću u 17. stoljeću, Dubrovnik je dobro znan u Japanu. Velika je čast imati priliku izložiti japanske moderne grafike u tako poviješću bogatom mjestu.“

„Japan Print Association, čiji su članovi većina izlagača na ovoj izložbi, organizacija je vodećih grafičkih umjetnika u našoj zemlji, a osnovana je 1931. godine. Trenutno imamo 254 počasna i redovita člana, kao i 173 pridružena člana, a od našeg osnivanja do danas uveli smo našu zemlju u „svijet grafika“ održavajući izložbe radova na javnim i drugim događanjima gotovo svake godine i upravo ova izložba grafika, na kojoj će sudjelovati umjetnici iz samog vrha naše organizacije pokazat će trenutno stanje modernih grafika u našoj zemlji.“, zapisao je u katalogu izložbe Tetsuo Miki, bivši direktor National Art Center, Tokyo.

Kustosica izložbe, Vesna Delić Gozze ovako je između ostaloga u katalogu opisala japansku grafiku: „Gustoća značenja koja se otkriva u slojevima i čistoća izražavanja, prisutna je u području japanske grafike i kad se grafički otisak ne nalazi na Vashi ili drugom tradicionalnom papiru; preciznost je to nastala u uvažavanju trenutka i sugovornika, u usredotočenosti na prolaznu događajnost putem neponovljive vizualne interpretacije.“
Autorica teksta u katalogu Marina Majić, ovako je opisala izložbu: „Izbor iz japanske grafičke umjetnosti na izložbi nudi nam određenu homogenost pojma pod odrednicama tradicije, slobode izražavanja, htijenja umjetnika i stvaranja originalnog grafičkog djela. (…) U Umjetničkoj galeriji Dubrovnik izložen je niz savršeno izvedenih originalnih grafičkih listova, čije granice se neprekidno propituju u djelima izvanrednih umjetnika koji svojim radovima pokazuju kako je vrhunska grafika još uvijek uzbudljiv vizualni jezik današnjice.“

Slovenski grafičar i poznavatelj japanske suvremene grafike, Leon Zakrajšek ovako je u katalogu opisao tehnike japanske grafike: „Grafički jezik japanske umjetnosti je svjetski prepoznat po virtuoznosti duktusa, svojoj originalnosti poruke i vrhunskom savladavanju tehnika u kojima se autori izražavaju. Mnoge drevne i moderne tehnike koje se koriste u grafici razvili su baš japanski autori. Virtuoznost je plod više stoljeća razvijanja grafičkih tehnika i simbioza znanja drevnih cehova: drvorezaca, proizvodjača papira, kistova, pigmenata i orudja kojima se rade različite tehnike tiska i nakladnika koji su koordinirali rad.“

Autori su na izložbi u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik biti zastupljeni svaki sa po dva rada. Radi se o:
Junji AMANO, Yoshito ARICHI, Tomoko BABA, Ryuta ENDO, Hiroko FURUYA, Fuki HAMADA, Mitsuru HIRAKI, Ryoji IKEDA, Teruo ISOMI, Yuko IWAKIRI, Seiko KAWACHI, Keisei KOBAYASHI, Noriaki KONDOH, Hisashi KURACHI, Mayumi MORINO, Tetsuya NODA, Marie OKADA, Tadayoshi NAKABAYASHI, Atsuo SAKAZUME, Kuniko SATAKE, Teruyo SATO , Misako SHIMIZU, Harumi SONOYAMA, Hiroyuki SUZUKI, Toshiya SUZUKI, Toru TOHIGUCHI, Shu UENO, Kohei WAKATSUKI, Noriko YAGANISAWA, Nagisa YAGI, Ayomi YOSHIDA, Taisuke YUKI.

Izložbi vrijedi dodati i to kako će u petak, 5. lipnja u jedanaest sati biti održano zanimljivo predavanje dva cijenjena grafička umjetnika, Shu Ueno i Toshiya Suzuki, za sve koji iz prve ruke žele saznati kako nastaju u svijetu izuzetno cijenjene suvremene japanske grafike.

Foto: mnj

Pročitajte još

(FOTO) IZLOŽBA U FLORI ‘Komadi kaosa’ Vanje Pagara

Dulist

PRIČE IZ RAGUSINE Sanja Curić i Nikša Selmani održali predavanje o povijesti dubrovačkih javnih bludilišta

Dulist

Književni susret s Oljom Savičević Ivančević u sklopu Mjeseca hrvatske knjige

Dulist