Kultura

FOTO Blaga jedinstvene Narone

narona3070

Otkad je otvoren 2007. godine, Arheološki muzej Narona u Vidu, malom mjestu kod Metkovića, privlači pozornost turista, ljubitelja povijesti pa i usputnih prolaznika.

U impozantnoj građevini, koju je projektirao nagrađivani arhitekt Goran Rako, muzej je smješten 'in situ', što znači da je sam lokalitet ostao netaknut, a opet zaštićen i na najbolji način predstavljen publici. Ovaj fascinantni muzej na izuzetan način priča priču o gradu koji je u doba svog vrhunca bio jedno od žarišnih točaka Rimskog carstva.

– Narona je najvjerojatnije nastala u grčko-ilirskom urbanom planiranju, moguće već u 4. st. pr. Kr. jer i geografi, kada pišu o istočnojadranskoj obali, spominju rijeku Naron, na kojoj se nalazio emporium. Nije određeno je li to točno bilo na ovom mjestu, ali se pretpostavlja da se, zbog kontinuiteta naseljavanja, posebno u rimsko doba, nalazio baš u Vidu. Narona se smjestila na ukupno tridesetak hektara, od padine brijega niz koju se grad širi u obliku lepeze do polja – govori nam ravnatelj Arheološkog muzeja Narona Toni Glučina. Ističe kako je trenutno ukupno istraženo tek pet posto cijelog lokaliteta, a nije poznat ni konačni areal grada.

– Pronašli smo bedeme sa sjeverne, zapadne i južne strane, ali za najširi dio se ne zna gdje je bedem, pretpostavlja se da je rijeka služila kao razgraničenje – ističe Glučina, koji navodi kako povijest Narone seže još iz doba starih Grka.
 
Teško procijeniti broj stanovnika
 
– U starim spisima spominje se prodaja keramičke robe s Chiosa i Tasosa, dalekih egejskih otoka, što svjedoči o trgovini s Grčkom. Nakon Grka stižu Rimljani, kojima je Narona bila zanimljiva kao važna geostrateška točka jer je rijeka Neretva bila južna granica plemena Delmata, koji su im stvarali velike probleme – kaže Glučina.

Ratovi s Delmatima trajali su gotovo dvjesto godina. Narona je stoga Rimljanima služila kao prirodna baza u kojoj su sklanjali brodovlje, a riječicom Trebižat marširali u delmatski teritorij. U 1. st. pr. Kr. Narona je bila možda i najvažniji grad za Rimljane. Zaprimila je urbanu fizionomiju, tada se grade forum i hram Augusteum, odnosno svi sadržaji koje kao rimski grad mora imati. Razvija se i postaje kolonija.

Hram su u 4. st. porušili kršćani, još uvijek u doba Rimskog carstva, nakon što je car Teodozije donio edikt da kršćanstvo postaje službena religija Rimskog carstva pa se ruše sva poganska kultna mjesta, čupaju se glave s kipova, koji se uništavaju. Sam hram je dobrim dijelom raznešen i jako malo se arhitekture sačuvalo. Na području Narone nalazi se i nekoliko bazilika iz 5. i 6. st. te najstarija krstionica na Jadranu iz istog razdoblja. Grad je napušten u 6. stoljeću. Glučina navodi kako je vrlo teško procijeniti broj stanovnika Narone, budući da nije pronađen amfiteatar, koji je inače glavni indikator.

Prvi muzej u Naroni, Erešova kula, podignuta je od 1821. do 1850. godine, a u njoj je uzidano gotovo 40 natpisa. Za nastanak današnjeg 'in situ' muzeja, kojim se izbjeglo devastiranje lokaliteta, zaslužna je mala sonda kojom su u tzv. Plećaševoj štali pronađeni brojni nalazi.

Hram Augusteum, posvećen božanskom Augustu, nalazi se u samom središtu foruma i bio je najvažnija građevina u cijeloj Naroni. Hram je relativno mali, ali je vrlo bogat skulpturama.
– Na području Rimskog carstva niti u Rimu nema ovakvog nalaza. Riječ je o najbrojnijoj zbirci carskih kipova koji su očuvani na jednom mjestu, a iskopavani su tijekom 1995. i 1996. godine. Uz sam hram nalazila se i gradska vijećnica te taverna – objašnjava Glučina.
 
Očuvani vrijedni predmeti
 
Centralno mjesto u muzeju drže carski kipovi, cijela obitelj cara Augusta: sam car August, njegova supruga Livija, njegov posinak Tiberije, koji ga je naslijedio jer su oba Augustova sina Gaj i Lucije Cezar umrli prije njegove smrti, potom Tiberijev brat Druz te Druzovi sinovi Germanik i Klaudije, koji je također bio car, potom Augustova kćer Julija, Germanikova supruga Agripina i njena kći Agripina mlađa. Agripina mlađa udala se pak za Tiberija, svog strica, a inače je bila majka cara Nerona. Uz sve njih, još je jedno postolje bez kipa za kojeg je nemoguće utvrditi o kome je riječ.

Gotovo je nevjerojatno kolika količina predmeta je očuvana u cijelosti. Brojni predmeti stanovnicima Narone služili su u svakodnevnom životu, od raznih posuda, staklenih urni, kućnih oltara, ukrasnih detalja i brojnih kultnih predmeta, do natpisa, graviranih predmeta i keramike, kockica za igru, igala za mreže, medicinskih sondi, kipića posvećenih raznim bogovima te novčića koji su u rimsko doba prikazivali careve i carice.

– Neke carice se mogu prepoznati baš po obliku prikazane frizure. Novčići su zapravo bili svojevrsni Cosmopolitan tog doba – objašnjava ravnatelj Glučina, dodajući kako je dio predmeta muzeju doniran, a dio otkupljen.

U doglednoj budućnosti iz muzeja očekuju otkup zemljišta i proširenje muzeja, ali to ne ovisi o upravi, već o financijama Ministarstva kulture i dogovoru s vlasnikom zemljišta. Ostvarili se ti planovi ili ne, Arheološki muzej Narona u Vidu već danas predstavlja pravi kulturni biser neretvanskog kraja kojeg nijedan putnik namjernik ili tek prolaznik ne bi smio mimoići.

Pročitajte još

(FOTO) POČELE ČITAĆE PROBE Premijera ‘Filantropa’ 21. veljače

Dulist

OBLJETNICA KROZ FOTOGRAFIJE Obilježena Godina UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku

Dulist

U GALERIJI ARTMARK Otvorenje izložbe ‘Likovni diskurs kolekcionara – Zbirka dr. Rafaela Dolinšeka iz zbirki NMMU-a’

Dulist