Najvažniji europski znanstveni skup o fuziji, 25. konferencija europskog konzorcija za fuziju EUROfusion, otvorena je u ponedjeljak ujutro u hotelu Sheraton Dubrovnik Riviera.
Očekuje se kako će na ovom značajnom skupu, koji je okupio 80 vodećih znanstvenika koji se bave teorijskim predviđanjem razvoja fuzijskog reaktora, prvi put biti predstavljen novi koncept fuzijske elektrane.
-U tri dana razmotrit ćemo teorijske modele, koji se temelje na dosadašnjim eksperimentalnim spoznajama u ponašanju fuzijske plazme u fuzijskom reaktoru. Posebno će se razmatrati međudjelovanje fuzijske plazme sa stijenkama, odnosno ponašanje fuzijskih materijala u tim ekstremnim uvjetima te mogućnosti kontrole procesa u fuzijskoj elektrani – istaknuo je prilikom otvorenja skupa supredsjedatelj konferencije dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković.
Tadić je napomenuo kako će više od 15 milijardi eura vrijedan veliki fuzijski reaktor ITER, koji se gradi u Francuskoj uz sudjelovanje EU, SAD-a, Kine, Rusije, Japana i Indije, biti deset puta veći od trenutno najvećeg fuzijskog reaktora JET u Velikoj Britaniji.
-Budući da je riječ o ekstremno visokim temperaturama i velikim energijama, kod fuzije treba biti prilično oprezan pa je dobro teorijsko predviđanje i matematičko moduliranje svih tih procesa izuzetno važno – rekao je Tadić.
Tadić je posebno istaknuo kako će na skupu dio koji se tiče matematičkog moduliranja fuzijske plazme predstavlja jaki tim FESB-a Sveučilišta u Splitu na čelu s prof. dr. sc. Draganom Poljakom, inače supredsjedateljem konferencije.
-Na skupu zbog toga imamo zaista bitnu ulogu te nije slučajno što je ovo već drugi europski fuzijski ‘workshop’ održan u Hrvatskoj, nakon Splita 2014. godine – izjavio je Tadić.
Konferenciju, koja se održava u organiziciji Instituta Ruđer Bošković u suradnji s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, moderirat će zamjenik voditelja fuzijskog programa Europske unije Xavier Litaudon, koji je ujedno i voditelj programa konstrukcije prvog Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) u konzorciju EUROfusion.
Na konferenciji sudjeluju i Eric Sonnendrücker s Instituta Max Planck, Roland Sabot iz francuskog Komesarijata za atomsku energiju CEA, Paolo Ricci iz švicarskog Centra za plazmu (SPC), Andre Sand iz finske Agencije za financiranje tehnologija i inovacija (TEKES) te Matti Coleman iz britanskog Centra za fuzijsku energiju u Culhamu (CCFE) koji će u svojim izlaganjima govoriti o fuziji, ali i ostalim temama u području tehnologije plazme i naprednih materijala za fuzijsku elektranu.