Zanimljivosti

EUROPSKA KOMISIJA ‘Zabrana tiramola je jedna od top pet laži o Europskoj Uniji u 2019.’

grad tiramola susilo523

Objašnjenje kako je Europska unija tražila da se zabrani sušenje rublja na užetu – tiramolu ili štriku – na pročeljima kuća, što su ljetos uvele neki gradovi u Hrvatskoj, jedan je od pet najvećih mitova i neistina o Uniji ove godine, objavila je Europska komisija.

Uz bok hrvatske obmane stoje priča iz Finske da EU zabranjuje nogomet, ona iz Austrije kako zbog pravila EU tijelo pokojnog vozača formule 1 Nikija Laude mora biti ekshumirano, vijest iz Češke da EU zabranjuje neke vrste noževa kako Česi više ne bi skupljali gljive te belgijska priča da EU ograničava veličinu grudnjaka. Bilo smiješno ili ne, sve su priče u matičnim državama izazvale snažne reakcije javnosti. No među njima postoji i razlika – dok su strane priče rezultat (ne)namjernog medijskog tumačenja nekih odredbi Unije ili pak slobodna konstrukcija bazirana na njima, priča iz Hrvatske potekla je sa službene razine, u ovom slučaju lokalne vlasti.

‘To od nas traži EU’

U kolovozu su otoci Šolta i Mljet, Kolan na Pagu, Rijeka i Kaštela unijeli u Zakon o komunalnom gospodarstvu odredbu o zabrani tiramola, s kaznama do dvije tisuće kuna. Na negodovanje javnosti, koja je takvu odluku dočekala na nož, pozivajući se na to da je takvo sušenje rublja tradicija od pamtivijeka, da je dio identiteta i kulture te turistička atrakcija, iz grada Kaštela su uzvratili da to traži EU te kako je odluka usklađena s direktivama Unije. Apsolutno ništa od toga nije bilo točno, piše Večernji.

Sintagma “to od nas traži EU” notorna je diljem Unije, a dobro je poznaje i hrvatska javnost. Lažna upozorenja da će ulaskom u Uniju biti zabranjeno kolinje ili pak sir i vrhnje služila su i kao političko sredstvo lobiranja protiv pridruženja. EU jest u mnogim aspektima prereguliran, no namjerna kriva interpretacija propisa ima nekoliko ciljeva. Prvi je projicirati sliku o Uniji kao u najboljem slučaju suludoj, u najgorem gotovo fašističkoj tvorevini koja nameće apsurdne regule i brani život kakav smo do sada poznavali. Koliko banane smiju biti zakrivljene, veličina krastavaca, zabrana ljuljački u parkovima… sve su to vijesti koje su objavljivali i ozbiljni mediji i političari koji su se smatrali takvima. Uostalom, britanski premijer Boris Johnson je kao dopisnik iz Bruxellesa rodonačelnik takvog izvještavanja koje je oblikovalo mišljenje građana o Uniji iz koje sada izlaze. Drugi je razlog taj što “to traži EU” postaje krovni termin pod koji političari iz vlasti pokušavaju sakriti nepopularne poteze i svaliti krivicu na Bruxelles i tu nadnacionalnu supertvorevinu u kojoj države nemaju pravo glasa, bilo da je riječ o sušenju rublja, zabrani starih sorti sjemena povrća ili pak uvođenju razdjelnika za grijanje.

Više pročitajte ovdje.

Pročitajte još

SVJETSKI JE DAN TELEVIZIJE Našim je roditeljima bila luskuz, bakama i djedovima fenomen

Dulist

Ovaj zimski napitak može smanjiti rizik od srčanog udara

Dulist

Bezvremenski komadi odjeće koji će upotpuniti vaš ormar ove zime

Dulist