Hrvatska

EKONOMISTI ODGOVARAJU LINIĆU ‘Hrvatska uskoro neće moći vraćati svoje dugove’

slavko linic 060913

Najava dizanja trošarina na gorivo i uvođenje naknade na mobilnu telefoniju nastavak je pogrešne politike koja ekonomiju gura u još dublju recesiju, upozoravaju ekonomisti Željko Lovrinčević i Damir Novotny. Vlada želi donijeti te mjere kako bi ispunila zahtjev Bruxellesa i smanjila deficit za oko 1,3 milijarde kuna.

Lovrinčević smatra da je za ovu vladu već kasno da bilo što ozbiljnije promijeni, pogotovo jer ulazimo u predizborno vrijeme.

‘Ono što je trebala napraviti, aktualna vlast je trebala poduzeti na početku mandata. Bilo je nužno ići u snažnije reforme rashodovne strane proračuna bez povećanja poreznog opterećenja. Nažalost, išlo se na poreznu presiju i ekonomija se urušila’, istaknuo je Lovrinčević, piše tportal.

Posebno će biti, smatra on, pogubna 2016. za kada je najavljen još jedan porezni udar – uvođenje poreza na štednju i imovinu – što će dodatno smanjiti osobnu potrošnju, a time i proračunske prihode.

Bez najmanje tri posto gospodarskog rasta Hrvatska ne može vraćati kamate na postojeći dug i zbog toga je Vlada prisiljena na prodaju državne imovine.

‘Vrlo brzo, već u mandatu sljedeće vlade morat ćemo zatražiti reprogram javnoga duga i vanjsku pomoć’, siguran je Lovrinčević.

Prema procjenama HNB-a, podsjetimo, javni dug je krajem 2013. godine iznosio 213 milijardi kuna, što iznosi 65 posto BDP-a.

Lovrinčevića najviše boli to što je aktualna vlast na početku svog mandata imala komotnu situaciju da krene u strukturne reforme, a nije napravila ništa.

‘Imala je apsolutnu većinu u parlamentu, potporu građana i dovoljno vremena. Sve što je poduzela išlo je u krivom smjeru. Ništa se nije promijenilo na rashodovnoj strani proračuna, s reformama se išlo sporo ili nikako, povećala je porezno opterećenje da bi smanjila deficit i odabrala je javna poduzeća kao glavne promotore rasta’, nabrojio je Lovrinčević, dodajući na nas to sve vodi u dugogodišnje mrcvarenje bez rasta standarda.

Novotny ističe Portugal kao dobar primjer onoga što je Hrvatska trebala napraviti.

‘Portugalci su imali jedan bolan rez koji je ostavio duboke ekonomske i financijske posljedice, ali je nakon dvije godine znatno povećana ekonomska aktivnost’, rekao je Novotny.

Zdravstvo, sustav socijalne skrbi, mirovinski sustav i obrazovanje po njemu su sektori gdje su nužne strukturne reforme.

‘Izvjesno je da će se morati ići u privatizaciju dijela zdravstvenih ustanova. Potpuno je nejasno zašto su razne toplice još uvijek u vlasništvu države. Trebao bitno promijeniti socijalnu skrb i sve usmjeriti na pomoć samo onima kojima je to životno važno. Upitan je opstanak mnogih prava koja su donesena za vrijeme Jadranke Kosor poput porodiljnih naknada i sličnih stvari. Bez tih reformi čeka nas dugogodišnja stagnacija’, uvjeren je Novotny.

Pročitajte još

Provjerite imate li pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje!

Dulist

DOBRA VIJEST! HZZ snizio cijene 500 lijekova i nekih medicinskih pomagala

Dulist

NOVE CIJENE OD UTORKA Poskupljuje gorivo!

Dulist