Grad

DUBROVNIK NA KORAK DO IZVRSNOSTI Predstavljeno završno izvješće održivosti destinacije

odrzivost destinacije 4

Predstavljanje završnog izvješća održivosti destinacije Globalnog vijeća za održivi turizam (GSTC) za Grad Dubrovnik održano je u utorak u Kazalištu Marina Držića. Rezultate izvješća predstavio je putem video veze glavni procjenitelj, direktor Mediteranske regije Globalnog vijeća za održivi turizam Ioannis Pappas, uz sudjelovanje gradonačelnika Mata Frankovića i predsjednice udruženja CLIA Kelly Craighead.

Grad Dubrovnik je jedna od 30 svjetskih destinacija za koju je GSTC proveo Ocjenu odredišta. Uz predstavnike gradske uprave i partnera Grada Dubrovnika CLIA-e, predstavljanju je nazočio i široki krug dionika u dubrovačkom turizmu koji su aktivno sudjelovali u projektu: gradski vijećnici, direktori komunalnih tvrtki, djelatnici DURA-e, predstavnici turističkih agencija, sveučilišnih ustanova, udruga i organizacija povezanih uz turističku djelatnost.

GSTC standard obuhvaća četiri glavna stupa održivosti odredišta: odredišnu politiku i planiranje, uključivanje i koristi zajednice, upravljanje kulturnim i prirodnim dobrima, te upravljanje okolišnim i prirodnim resursima. Na skali GSTC-a kojom se procjenjuje ukupna izvedba destinacije u održivosti, Grad Dubrovnik je ostvario izvrsnih 70 posto. Od 105 pokazatelja u standardu GSTC-a, 12 (11,4%) ih je ocijenjeno izvrsnima, 47 (44,8%) ih je ocijenjeno dobrima s potrebnim poboljšanjima, 37 (35,2%) ih je prepoznato kao područja sa srednjim rizikom, a 9 (8,6%) ih je označeno kao područja visokog rizika.

Gradonačelnik Mato Franković izrazio je zadovoljstvo realizacijom projekta koji je jedan od sastavnica Sporazuma o suradnji potpisanog između Grada Dubrovnika i udruženja industrije kružnih putovanja CLIA-e. Govoreći o održivom turizmu u teškom vremenu globalne krize u kojoj je Grad ostao bez glavne gospodarske grane, prisjetio se kako su UNESCO-vi promatrači nakon bombardiranja 6. prosinca 1991. u svojim zapisima spomenuli obnovu i budućnost Dubrovnika koji treba razmišljati kako će uvesti održivost u svoj turizam.

– Od tada do danas smo naučili puno lekcija, naučili smo kako treba, a i kako ne treba. Nadam se da nam se u budućnosti neće dogoditi ono što nam se događalo prije par godina, to je da Dubrovnik osim svoje ljepote postane simbol grada prekomjerne destinacije sa velikim brojem gostiju uz činjenicu da se smanjila kvaliteta života naših sugrađana, to je sve ono što u budućnosti nam se ne smije dogoditi i zato imamo jednu sjajnu priliku za novi početak u kojem smo mi ti koji ćemo definirati kriterije kako, kada i na koji način, kako bi naš Grad bio jedno ugodno mjesto za život, ali istovremeno kako bi respektirao glavnu gospodarsku granu turizam i kako bi ljudi normalno mogli živjeti – naglasio je gradonačelnik Franković.

U svom izlaganju gradonačelnik Franković zahvalio se procjenitelju Pappasu i njegovim suradnicima, svim dionicima koji su se uključili u projekt te partneru CLIA-i na pokroviteljstvu te kontinuiranoj pomoći i suradnji.

– Vjerujem da će ovaj dokument biti jedan novi početak priče o održivom Dubrovniku i održivom načinu upravljanja glavnom gospodarskom granom, a to je turizam – zaključio je gradonačelnik Franković.

GSTC je proveo ocjenu odredišta u studenom i prosincu 2019. godine, usko surađujući s Turističkom zajednicom grada Dubrovnika i Dubrovačkom razvojnom agencijom. Primjenjujući metodologiju Ocjene GSTC-a, GSTC je pregledao pravnu i političku dokumentaciju koja određuje upravljanje Gradom i kroz opsežne sastanke konzultirao oko 70 ključnih dionika i vodećih organizacija iz nacionalne i lokalne uprave, privatnog sektora, nevladinih organizacija i sveučilišnih ustanova te stanovnike, a sve s ciljem procjene učinka Grada u odnosu na Kriterije GSTC-a za odredišta.

Predsjednica CLIA-e pohvalila je predanost Grada Dubrovnika u razvoju održivog turizma.

– Prema Ocjeni odredišta Globalnog vijeća za održivi turizam, Grad Dubrovnik pokazuje predanost u svojem trajnom nastojanju da usmjeri turizam prema održivoj budućnosti. Spremnost grada na pokretanje inovacija, utvrđivanje najboljih praksi i dogovor o prioritetima za buduće djelovanje su za svaku pohvalu, a vjerujemo da će ova ocjena odredišta pomoći Dubrovniku da još više poboljša svoj učinak. Industrija brodskih kružnih putovanja je posvećena održivom upravljanju turizmom. Ponosni smo što smo doprinijeli ocjeni odredišta u sklopu našeg partnerstva s Dubrovnikom kako bi zajednički radili na pitanju održivosti u gradu. Partnerstvo između industrije brodskih kružnih putovanja i Dubrovnika ističe se kao primjer onoga što se može postići suradničkim turističkim inicijativama usmjerenim prema očuvanju baštine i okoliša omiljenih svjetskih odredišta za buduće generacije. – izjavila je Kelly Craighead, predsjednica i izvršna direktorica CLIA organizacije, Međunarodne udruge brodarskih kompanija za kružna putovanja.

Globalno vijeće za održivi turizam (GSTC) ugledno je međunarodno vijeće formirano na inicijativu trideset i dvije globalne organizacije posvećene održivom razvoju i posebice održivom turizmu uključivo UN WTO, UNEP i Zakladu Ujedinjenih naroda. Pokrovitelj projekta je udruženje Cruise Lines International Association (CLIA), partner Grada Dubrovnika i potpisnik Sporazuma o suradnji na očuvanju i zaštiti kulturne baštine Dubrovnika.

Pročitajte još

U SPOMEN NA VUKOVAR I ŠKABRNJU Tradicionalno paljenje svijeća

Dulist

ŽARKO DRAGOJEVIĆ O CENTRU ZA MLADE Zahvalan da je osnovan, imamo dugoročnu viziju!

Ivana Mijić Vulinović

Pronašli ste psa na ulici? Evo što trebate napraviti

Dulist