Drugi je dan Slano Film Daysa započeo predstavljanjem svih sudionika, nakon čega je redatelj i producent Michel Franco, dugogodišnji gost festivala čiji je najnoviji film prije koji mjesec imao premijeru na Berlinaleu, uz moderaciju redatelja Ognjena Glavonića govorio o izazovima rada u suvremenoj filmskoj industriji. Meksički je filmaš komentirao prirodu sektora koja se neprestano mijenja, ističući važnost prilagodbe čak i za etablirane autore u zrelim fazama karijere.
-Ako ne nastavim konstantno raditi, zastarjet ću – komentirao je Franco. U razgovor se iz publike uključio i snimatelj Michael Seresin, također gost festivala, osvrnuvši se na redateljev skepticizam prema televiziji. Franco, koji svoje filmove sam piše, režira i producira, istaknuo je važnost autorskog pristupa koji se po njegovom viđenju na televiziji gubi.
-Naravno, kada netko poput Alfonsa Cuarona snima seriju, to je sasvim drukčija stvar – ipak je dodao. Kroz razgovor se provlačilo pitanje novca i financiranja, pri čemu je Franco publici govorio o svom širokom iskustvu rada, od nezavisnih lokalnih filmova do velikih američkih produkcija. Istaknuo je kako su upravo niskobudžetne produkcije one kroz koje je razvio svoj specifičan način rada.
-Najveća pogreška koju ljudi rade s filmom je što vjeruju da novac rješava probleme – zaključio je redatelj.
Na drugom Filmskom razgovoru namijenjenom svim sudionicima redateljica Jasmila Žbanić, čiji opus seže od regionalnih produkcija do globalnih hit-serija te uključuje berlinskog Zlatnog medvjeda i nominaciju za Oscara s redateljem Ognjenom Glavonićem razgovarala je o temama povijesti i rata koje se provlače kroz njezin rad.
-Ne radim filmove radi svoje karijere. Radim ih zbog onoga što mislim da je važno meni, i još bitnije, drugim ljudima” izjavila je redateljica. U razgovoru se osvrnula i na svoje iskustvo rada na seriji The Last of Us, istaknuvši koliko je oslobađajuće bilo raditi u sustavu gdje budžet ne nameće kreativna ograničenja. “Imala sam sve mogućnosti na raspolaganju – rekla je Žbanić, ali i dodala kako takva produkcija nosi vlastite izazove.
-S druge strane, ta količina novca znači i da dobra režija nije toliko bitna, već se prioritiziraju PR i povrat investicije – smatra.
Sudionike je posebno zainteresirao njezin rad na nastavku filma QUO VADIS, AIDA? koji donosi niz političkih prepreka i emocionalno zahtjevan proces rada. Žbanić je govorila o suradnji s ljudima koji su osobno povezani s temom filma, naglasivši važnost strpljenja i predanosti.
-Znali smo u što se upuštamo, da će ga biti teško napraviti, da ćemo u njega uložiti mnogo godina života — ali vjerujemo da je film vrijedan toga – rekla je.
poslijepodnevnim satima vodili su se filmski razgovori između sudionika redateljica i redatelja; Gregora Božića, Jelene Gavrilović, Samira Karahode i Ivana Marinovića, sudionika CineLink radionica i producentice Emilie Georges. Steve Buscemi vodio je filmske razgovore s mladim glumicama i glumcima; Ivom Babić, Yllkom Gashi, Markom Grabežom, Majom Izetbegović, Klarom Kuk i Mišom Obradovićem, a poznati direktori fotografije Michael Seresin i Yves Cape razgovarali su sa snimateljicama Janom Anđić, Milenom Bečanović i Magdalenom Ptiček.
Interes za projekcije drugog dana u ljetnom kinu Vila Riva nadmašio je sva očekivanja, a pred prepunim gledalištem prikazala su se dva filma. Kratkometražni film MUZA Paweła Pawlikowskog najavili su sam redatelj i Małgosia Bela, koja potpisuje scenarij, kostimografiju i produkciju, te u filmu glumi uz Marcina Maseckog, poljskoga avangardnog pijanista, kompozitora i dirigenta.
-Ovo je moj prvi film u dosta dugo vremena, snimio sam ga jer sam morao imati dobar razlog za vratiti se u Slano, mjesto gdje sam upoznao tolike divne umjetnike i ljude – duhovito je izjavio na početku svoje najave slavni Oscarovac i istaknuo kako on zapravo i nije jedini autor, te mu se na pozornici pridružila Małgosia Bela kako bi zajedno najavili film. Nakon projekcije Masecki je odsvirao partituru filma. Po odabiru Pawlikowskog prikazivao se i kultni noir film Carola Reeda TREĆI ČOVJEK „ Pitao sam prije dvije godine, Joela Cohena, kada je bio s nama, koje filmove gleda prije nego što će snimiti svoj i između ostalih naveo je i ovaj film. Ovaj film referentna je točka u filmskoj umjetnosti, sve se u njemu nekako lijepo poklopilo; i priča i fotografija i glazba, u isto je vrijeme i duhovit i ciničan i romantičan, a shvatio sam da ga mnogi nisu pogledali, što me jako iznenadilo. Među njima je i moj kolega Michel Franco koji je večeras tu pa ovu projekciju posvećujem i njemu“ zaključio je Pawlikowski, nasmijavši publiku.
Večeras će se u ljetnom kinu Vila Riva prikazivati PSIHOTERAPIJA: POVRŠNA PRIČA O PISCU KOJI JE ODLUČIO PISATI O SERIJSKOM UBOJICI, crna komedija koju je napisao, režirao i koproducirao turski redatelj Tolga Karaçelik, a u kojem glumi Steve Buscemi. Film koji je na Tribeca Film Festivalu osvojio nagradu publike najavit će Karaçelik i Buscemi, obojica gosti Slano Film Days.
Foto: Edim Turčinović/Novagenus