Državni hidrometeorološki zavod najavljuje dolazak toplinskog vala koji bi u narednim danima mogao zahvatiti veći dio zemlje. Tim povodom građanima su upućene preporuke za zaštitu od visokih temperatura.
Preporučuje se rashlađivanje prostora u kojem se boravi, pri čemu bi idealna temperatura trebala ostati ispod 32 °C tijekom dana i ispod 24 °C tijekom noći – što je posebno važno za djecu, starije od 60 godina i kronične bolesnike.
Boravak na suncu treba izbjegavati u razdoblju od 10 do 17 sati, a taj je savjet posebno važno slijediti za djecu, trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i dijabetičare.
Za učinkovito rashlađivanje doma, preporučuje se koristiti hladniji noćni zrak – otvorite prozore i rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati, a tijekom dana ih držite zatvorenima, osobito one okrenute prema suncu. Prozore treba zaštititi zaslonima, draperijama ili tendama, a dodatno rashlađivanje osigurava i gašenje umjetnih izvora svjetlosti i isključivanje električnih uređaja koji nepotrebno stvaraju toplinu.
Ako koristite klima uređaj, važno je zatvoriti vrata i prozore kako bi se spriječio gubitak energije i povećala učinkovitost hlađenja.
Preporučuje se i tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi, nošenje lagane, široke i svijetle odjeće od prirodnih materijala, a pri izlasku na otvoreno nužno je nositi šešir širokog oboda ili kapu, kao i sunčane naočale.
Manje alkohola, manje šećera
Državni hidrometeorološki zavod uputio je dodatne preporuke za zaštitu od nadolazećeg toplinskog vala, s posebnim naglaskom na prehranu i brigu o osjetljivim skupinama građana.
Građanima se savjetuje izbjegavanje alkohola te napitaka s visokim udjelom kofeina i šećera, kao i konzumacija puno tekućine tijekom dana. Preporučuju se manji, ali češći obroci, dok bi hranu bogatu bjelančevinama trebalo svesti na minimum jer dodatno opterećuje organizam tijekom velikih vrućina.
Također se podsjeća na nužnost korištenja krema sa zaštitnim faktorom protiv UV zračenja, s naglaskom na posebnu zaštitu novorođenčadi i male djece. Uz brigu o sebi, građane se poziva da obrate pažnju na svoje bližnje – osobito starije, kronične bolesnike i one koji žive sami, kako bi im pomogli prebroditi razdoblja ekstremne vrućine.
U slučaju bilo kakvih zdravstvenih tegoba, osobito kod kroničnih bolesti ili uzimanja više lijekova, preporučuje se pravovremeno savjetovanje s liječnikom. Ako se vi ili netko u vašoj blizini osjeća loše, odmah potražite stručnu pomoć.
Tijekom trajanja visokih temperatura nužno je pridržavati se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova, a u hitnim slučajevima građani se mogu obratiti Hitnoj pomoći na broj 194 ili nazvati 112 – jedinstveni broj za sve vrste hitnih situacija.
Iz DHMZ-a upozoravaju i na širi kontekst: u posljednjem desetljeću bilježi se stalni porast temperatura tijekom ljeta, što ima ozbiljne posljedice po zdravlje milijuna ljudi diljem svijeta. Toplinski valovi već sada uzrokuju štetne učinke, a očekuje se da će se ti rizici u budućnosti dodatno pogoršavati. U Europi je zabilježen porast smrtnosti povezan s velikim vrućinama, a procjene ukazuju na sve veću zdravstvenu i socijalnu ugrozu izazvanu klimatskim ekstremima.