Već osam godina dio Policijske uprave dubrovačko-neretvanske djeluje u iznajmljenom prostoru na Ilijinoj glavici. Riječ je, podsjetimo, o Postaji prometne policije i Odjelu upravnih poslova, koji su se 2010. godine ‘uselili’ na novu adresu u ulici Vladimira Nazora.
Za 655,46 metara četvornih MUP je Hrvatskom telekomu, pisali smo još 2015. godine, plaćao mjesečnu najamninu u iznosu od 7.865,52 eura, no ona je danas znatno smanjena, odnosno s 12 eura po ‘kvadratu’ cijena je snižena na 7,50 eura, a sve u sklopu mjera štednje koje je još 2015. godine najavio tadašnji Državni ured za upravljanje državnom imovinom. Da su mjere štednje, kada je u pitanju najam poslovnog prostora na Ilijinoj glavici za potrebe Policijske uprave, provedene, potvrdili su nam
iz Ministarstva državne imovine, dok su nam iz MUP-a naveli kako je zakuuprave, provedene, potvrdili su nam pnina 7,5 eura po ‘kvadratu’.
Troškovi su manji, ali…
— Ministarstvo državne imovine pokrenulo je analizu ugovora o zakupu poslovnoga prostora, koji koriste zaposlenici Ministarstva unutarnjih poslova na području Dubrovnika. Na temelju analize troškova, poduzeti su određeni koraci te je trošak zakupnine za spomenuti poslovni prostor na godišnjoj razini značajno smanjen – rekli su nam u Ministarstvu državne imovine.
U tijeku je izrada projektnog zadatka za projektiranje obnove objekta u Gružu, u Ulici Andrije Hebranga, unutar postojećih gabarita, kako bi se nakon dovršetka potrebnih radova prometna policija vratila u taj objekt i time prestala potreba za zakupom prostora od HT-a
Unatoč mjerama štednje, ipak ostaje činjenica kako dio Policijske uprave već osam godina radi u iznajmljenom prostoru, za što su izdvojene poprilične svote novca, a sam MUP, ali i država imaju nekretnine koje bi se u tu svrhu mogle iskoristiti. Jedna od njih jest i zgrada bivše Postaje prometne policije u Gružu, na adresi Andrije Hebranga, gdje je do prije osam godina Postaja i funkcionirala.
No, zgrada je danas u derutnom stanju, a već osam godina govori se o njenoj obnovi koja nikako da počne. Kronologiju događaja objasnili su nam iz Ministarstva unutarnjih poslova.
Odustalo se od nadogradnje
— Zgrada bivše Postaje prometne policije u Dubrovniku, u Ulici Andrije Hebranga potpuno je devastirana te je bilo planirano da se temeljito rekonstruira i nadogradi kako bi se nakon obnove koristila i za smještaj policijskih službenika koji nisu iz Dubrovnika. Za planirani zahvat ishođena je lokacijska dozvola, a kako je u međuvremenu stupio na snagu novi Zakon o gradnji bilo je potrebno usuglasiti glavni projekt s važećim zakonskim odredbama, što je podrazumijevalo ponovnu izradu većeg dijela glavnog projekta i ishođenje suglasnosti svih susjeda koji graniče s parcelom na kojem se nalazi navedena zgrada (nekoliko desetaka s obzirom da se radi o vlasnicima stanova koji se nalaze u okolnim zgradama). Također je bilo potrebno sagraditi novu trafostanicu, a kako se radilo o dugotrajnom i složenom postupku koji je zbog zadanih uvjeta nadležnih tijela znatno poskupio investiciju za koju nisu bila osigurana financijska sredstva, obustavljene su daljnje aktivnosti na tom projektu – objašnjavaju iz MUP-a dodavši kako je u međuvremenu, odnosno 2016. iz sredstava Schengenskog insturmenta, potpuno obnovljen bivši vojni hotel Mladost u Kuparima, koji se koristi za smještaj granične policije.
Ipak, s obzirom na cijelu ‘povijest bolesti’ ove gruške zgrade, koja propada već godinama, teško je povjerovati kako je njena obnova tako blizu
Kako se čini, obnova bivše Postaje prometne policije u Gružu ponovno je aktualna, a ovog puta u derutnoj zgradi u Gružu bi se nakon obnove trebala ponovno naći Prometna policija!
— U tijeku je izrada projektnog zadatka za projektiranje obnove objekta u Gružu, u Ulici Andrije Hebranga, unutar postojećih gabarita, kako bi se nakon dovršetka potrebnih radova prometna policija vratila u taj objekt i time prestala potreba za zakupom prostora od HT-a – zaključuju iz MUP-a.
Preseliti SOA-u, useliti MUP
Ipak, s obzirom na cijelu ‘povijest bolesti’ ove gruške zgrade, koja propada već godinama, teško je povjerovati kako je njena obnova tako blizu, a u međuvremenu se za prostor na Ilijinoj glavici i dalje mjesečno izdvaja 4 915,96 eura. Kako bi se situacija promijenila, odnosno kako bi se smanjili troškovi, iz Dubrovnika je prema MUP-u upućen i jedan drugi prijedlog. Riječ je, naime, o zgradi u Vukovarskoj ulici, u vlasništvu Republike Hrvatskoj u kojoj danas djeluje Sigurnosno-obavještajna agencija.
No, SOA koristi tek jedan od tri kata te zgrade, dok ostala dva zjape prazna. Stoga je prijedlog bio da se ova zgrada obnovi za potrebe MUP-a, odnosno Policijske uprave, koja na taj način više ne bi morala plaćati najam za prostor na Ilijinoj glavici, a da se SOA-i nađe neki drugi postor sukladan njihovim potrebama. Sve, naravno, u cilju racionalnijeg korištenja vlastitih nekretnina, odnosno u cilju smanjenja postojećih troškova. No, prijedlog izgleda nije naišao na plodno tlo.
O tome su nam iz MUP-a tek rekli kako je ‘zgrada u Vukovarskoj ulici u Dubrovniku u vlasništvu Republike Hrvatske i na korištenju Sigurnosno-obavještajne agencije, a ne Ministarstva unutarnjih poslova’.