Svaki kraj godine vrijeme je za podvlačenje crte na svaki mogući način. DuList na kraju svake godine donosi pregled događanja koja su na ovaj ili onaj način obilježila posljednjih 365 dana. Od političkih zbivanja, afera i komunalnih problema, ili s druge strane velikih projekata i sportskih uspjeha, ali nažalost i tragedija. Ove godine donosimo Top 5 po izboru DuLista. Svaki od njih dao je biljeg na svoj način i utjecao na živote svih nas.
Kraj godine stanovnici područja koje se pitkom vodom opskrbljuje s izvorišta Palata zapamtit će po smrdljivoj vodi koja je njihovim rubinetima potekla već krajem studenog. Nakon što je Vodovod dobio prijavu od strane stanovnika o ovoj pojavi, njihovi djelatnici su, izvijestili su iz ove gradske tvrtke, odmah izašli su na teren i proveli izvanredno uzorkovanje vode, koje je pokazalo da je voda, usprkos mirisu, unutar parametara koji su propisani Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju. Uzorke je ujedno uzeo i Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, a Vodovod je poseban uzorak poslao i na veliku analizu direktno u Zagreb, kako bi se otkrilo što je uzrok ove pojave. Ispirao se cjevovod i vodosprema, stanovnicima su poslane cisterne te je smrad postupno nestajao. No, pojavio se i drugi put, a stanovnici cijelo to vrijeme nisu dobili nikakav konkretan odgovor zbog čega im voda smrdi. Tek s drugom pojavom neugodnih mirisa, došlo se do konkretnijih spoznaja. U međuvremenu je Zavod za javno zdravstvo izdao preporuku da se voda uopće ne koristi. Konferencija za medije na kojoj se izrazila prvi put sumnja u potencijalnog onečišćivača održana je 12. prosinca. Na njoj je istaknuto kako se sumnja da je Palata onečišćena zbog nepropisne proizvodnje maslinovog ulja. Na to su upućivali prvi rezultati analiza uzorkovane vode, ali su se za konačnu potvrdu čekali dodatni nalazi iz Zagreba. Konačna potvrda o tome kako je uljara Madrevita u Orašcu uzrok onečišćenja stigla je pet dana kasnije. Potvrdili su to za DuList i iz Državnog inspektorata.
—Vodopravna inspekcija Državnog inspektorata je obavila inspekcijski nadzor poslovnog subjekta na lokaciji u Orašcu i utvrdila da isti ispušta otpadne vode u individualni sustav odvodnje bez vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda koju je bila obvezna ishoditi u skladu sa čl. 165. Zakona o vodama – istaknuli su nam iz Državnog inspektorata te dodali kako je temeljem utvrđenog izdano rješenje kojim se zabranjuje ispuštanje otpadnih voda na lokaciji u individualni sustav odvodnje (sabirnu jamu), bez vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda, a zbog počinjenog prekršaja je nadležnom sudu podnijet i optužni prijedlog protiv pravne osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi. Istog dana Grad i Vodovod ponovno su održali konferenciju za medije na kojoj se ustvrdilo kako je uljara uzrok onečišćenja.
—Ovakvi događaji se dosada nisu pojavljivali na izvorištu Palata. Zašto se to sada dogodilo možemo samo nagađati jer gospodarski subjekt posluje na tom području dugi niz godina i nije se pojavljivao bilo kakav problem, koji se pojavio u posljednjih tjedana kod velike količine kiše te je dolazilo do pojave fenola kao nusproizvoda koji se nalaze unutar same vode. Ključno je bilo detektirati izvor. Mi u ovom trenutku ne znamo hoće li se prilikom iduće kiše ponovno pojaviti ista stvar jer ne znamo kolika se količina otpadnih voda i ostalog, nalazi u zemlji i koliko se ispralo, odnosno nije – istaknuo je tada gradonačelnik te dodao kako je krajnja zaštita potrošača od Štikovice, Vrbice do Zatona spajanje na izvorište rijeke Omble. Taj proces je u tijeku. Značajan dio cjevovoda je već napravljen, a preostao je dio koji se radi u okviru Aglomeracije.