Aktualno

Djeca pate zbog zakonskih okvira!

pu zrtve sex nasilja (4)

Velik problem leži u zakonskom okviru po kojem je u hrvatskom zakonu dopušteno ispitati dijete i do šest, sedam puta, što je dodatna viktimizacija i opterećenje žrtve, a u Novom zakonu o evidentiranju i rehabilitaciji, odnosno Zakonu o sudovima za mladež, stoji kako prvi djetetov iskaz nije dokaz na sudu,

 a to nastojimo promijeniti, jer se djeca dodatno opterećuju traumama – naglasila je danas na konferenciji za medije povodom predstavljanja Twinning projekta Renata Odeljan iz PU Zagrebačke.

– Moja perspektiva je kako u Hrvatskoj zapravo situacija u redu, ali postoje neki dijelovi gdje se stvar može dodatno razvijati. Ono što želimo, jest učiniti Hrvatsku užasnim mjestom za seksualne zločince promjenom zakona. Ako postoje neke stvari, prijavite ih, čak i ako se radi o starijim slučajevima. Svi će doći na red za suđenje – naglasio je Andrew Bailey, stručni suradnik policije na projektu.

Putem fondova Europske unije dosad je financirano 45 službenih prostorija za ispitivanje djece – žrtava, u kojima će se obavljati razgovori sa djecom bez osjećaja pritiska ili straha i dodatne viktimizacije, te se planira i specijalizirana internetska stanica. Za opremu i sobe uloženo je 813 tisuća eura, a 600 osoba prošlo je treninge.

Trideset policijskih službenika službeno je educirano i do kraja se godine planira educirati još dvadeset ljudi, te će oni dobiti i certifikat. Među njima su i policajci, suci, socijalni i zdravstveni radnici te državni odvjetnici i iz Dubrovnika. Edukaciju iz Sjeverne Irske prošlo je četvero ljudi iz Hrvatske, te su oni time postali certificirani treneri za eduiranje protiv seksualnog nasilja i zlostavljanja djece, u skolu twinning projekta, usmjerenih ka boljim rezultatima i poticanju jače suradnje za pomoć žrtvama seksualnog nasilja.

– U Dubrovačko – neretvanskoj županiji postoje dvije sobe za intervjue, jedna je u PU Dubrovnik, s druga u PU Metković, dok se planira još jedna u PU Korčula. Što se tiče prijava seksualnog nasilja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u 2010. godini bilo ih je 11, u 2011. godini šest, a u 2012. godini tri. Naglašavam kako je velik broj prijavljenih u 2010. godini zbog činjenice kako je devet od ukupno jedanaest zločina počinila jedna osoba – istaknula je Anita Malenica iz PU Dubrovačko-neretvanske.

Projektu IPA 2009 obuhvaćeno je u Hrvatskoj 45 soba za razgovor te je u tijeku nabava 28 kompleta digitalne opreme za audiovizualno snimanje razgovora. Twinning projekta IPA-e 2009 odnosi se na jačanje kapaciteta u području suzbijanja seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece te pružanja pomoći policije ranjivim žrtvama kriminaliteta.

Sudionici konferencije bili su Andrew Bailey, twinning suradnik zemlje partnera policije iz Sjeverne Irske – zemlje partnera ovom projektu, Renata Odeljan i Renato Grgurić iz zagrebačke PU, Anita Matana te Marija Gjenero iz PU Dubrovačko-neretvanske.

Twinning projekt predstavlja pomaganje zemljama kandidatkinjama u razvoju moderne i učinkovite administracije sa strukurama, ljudskim resursima i upravljačkim vještinama potrebnim za provedbu pravne stečevine EU. Glavna značajka mu je uspostava konkretnih i jamčivih rezultata i poticanje opće suradnje. Svrha mu je poboljšati sposobnost hrvatske policije i pravosudnih tijela u suzbijanju seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece, te pružanje pomoći žrtvama.

Projekt je započeo u u rujnu 2011. godine i trajanje mu je osamnaest mjeseci.

Pročitajte još

DOJMOVI NAKON SPEKTAKLA NA HIPODROMU ‘Thompson nas je zadužio. Zli glasovi bili su usmjereni na krivu adresu’

Dulist

SPEKTAKL NA HIPODROMU! Thompson ispred 504 tisuće obožavatelja: ‘Vratimo se tradiciji i kršćanskim korijenima’

Dulist

[FOTO] Maturirali ekonomisti, komercijalisti, upravni referenti i poslovni tajnici

Dulist