Dok dio dubrovačkih iznajmljivača zadovoljno trlja ruke jer im se, kažu nam, smještaji pune bolje nego prošle godine i to po većim cijenama, drugi se žale kako ne ide baš. I da je lošije nego 2024. Zanimalo nas je stoga čuti od onih koji se turističkim najmom bave profesionalno kakva je realna situacija na tržištu, te koliko je činjenica da Uskrs pada dosta kasno utjecala na početak sezone. Ujedno, interesirali smo se o situaciji s radnom snagom, uopće promjenama trendova u turizmu, te generalnim očekivanjima za sezonu 2025. Iz više dubrovačkih turističkih agencija saznajemo kako oni problema s popunjavanjem smještaja nemaju.
Prevelika konkurencija i dizanje cijena
– Što se tiče našeg tržišta treba imati prvo na umu ogroman broj smještajnih jedinica koji svake godine dodatno raste i nerealno je očekivati u ovom trenutku da je svima “super” jer zadnjih par godina ako niste konkurentni imate izazov i u last minute-u u srcu sezone prodati smještaj jer nemamo onu potražnju da fali krevet u špici sezone i da sve ide. Svakako po informacijama koje svakodnevno dobivam i ono u što ja imam uvid, punjenje ide dosta dobro, a toj skupini pripadamo i mi kao agencija s objektima koje vodimo. Za manji dio iznajmljivača koji nije zadovoljan, može biti više razloga, od pretjeranog dizanja cijena, ogromne konkurencije, a i do promjene trendova kod bukiranja određenog tipa smještaja koji se pak sve kasnije prodaju – kazao nam je Stjepan Burum, vlasnik agencije DuBooker koji je već desetljeće u ovoj branši.
Sve manje last minute-a!
– Imam novoopremljeni apartman na dobroj lokaciji i ovo mi je treća godina da se bavim iznajmljivanjem pa se još uvijek prilagođavam. Iznenadila sam se da mi ove godine, unatoč odličnim ocjenama i recenzijama, ne prolaze iste cijene kao lani, pa sam u dilemi do kada čekati za spustiti cijene u svibnju, jer ove za sada ne prolaze – požalila nam se jedna privatna iznajmljivačica, a mi smo za preporuku pitali Buruma, koji je ‘zanat ispekao’ radeći u jednoj od najvećih svjetskih platformi, Booking.com-u.
Sve ovisi, objašnjava nam Burum, o lokaciji i tipu smještaja, ali generalno ne preporuča čekati last minute jer se ide u rizik.
– Mi već godinama nemamo potražnju za smještajem u last minute-u kao na primjer 2017. ili 2018. gdje se doslovno sve moglo prodati po svakakvim cijenama. Upravo zbog tog postavljanja cijena, čekanja, ali i ostalih faktora uvijek je moja preporuka da se vođenje smještaja prepusti profesionalcima. Konkretno što se tiče prodaje, ljudi koji se bave iznajmljivanjem kao profesijom raspolažu većom bazom podataka i samim time imaju jasne pokazatelje što se i po koliko prodaje, dok iznajmljivači u trenutku istraživanja tržišta vide samo koliko konkurent traži za svoj smještaj, pa ih to puno puta vodi i na krivi put kada određuju cijenu za svoj smještaj, jer jedno je što netko traži, a sasvim drugo po koliko se stvarno prodao. Dobar dio iznajmljivača na kraju sezone digne cijene bez neke analize pa se vode onom “spustiti ćemo ako ne ide” što dovodi do “nereda” sa cijenama pa lako nađete na istoj lokaciji objekte iste ili slične kvalitete s velikom razlikom u cijeni – ispričao nam je Burum, napominjući kako profesionalci drugačije pristupaju situacijama i problemima.
– Ono što se nekim iznajmljivačima dogodi jednom u godinu dana ili jednom u životu, profesionalcima je svakodnevnica, pa se znaju nositi sa svim situacijama i iznajmljivači imaju onda veliku podršku jer znaju da će se svaki problem riješiti – rekao nam je Burum, kojega smo pitali i koliko je kasni Uskrs utjecao na početak sezone.
– Uvođenjem sve većeg broja letova u ovom periodu smo i smanjili utjecaj Uskrsa na uspješnost predsezone tako da po meni nema utjecaja. Istaknuo bih i da je ožujak bio uspješan – saznali smo od Buruma, a dobili potvrdu u još dvije turističke agencije.
Sat čišćenja i 25 eura
Opće je poznato da je iz godine u godinu sve teže naći spremačice za čišćenje apartmana. A i novi zakon je postrožio uvjete smještaja i ostale, a s ciljem zaštite stranih radnika. Iz hotelskih kuća su nam rekli kako su se za sezonu iz tih razloga počeli pripremati dok još prošla nije ni završila. Međutim, unatoč činjenici da su riješili dovoljan broj radnika ostaje pitanje kvalitete usluge koju će ti zaposlenici biti u stanju pružiti gostima. U sektoru privatnog smještaja ne kriju taj problem. Na koji se nadovezuju i sve veći troškovi. Naime, sat čišćenja ‘popeo’ radnici naplaćuju i po 25 eura, mada je prosjek 20 eura. Ali, logično, potražnja diktira cijene.
– Nažalost problem radne snage je svake godine sve veći. Kako svima tako je i našim klijentima koji nisu u mogućnosti sami održavati svoje smještanje kapacitete. Cijene čišćenja su svake godine sve veće, ali takva je situacija na tržištu i to moramo prihvatiti i prilagoditi se koliko možemo. Naravno, to se odrazi negativno u smislu da određeni klijenti nisu konkurenti ili cijenom ili minimalnim boravkom jer moraju sve svoje troškove ukalkulirati u to – pojasnio nam je Burum.
Key box zamijenio doček
Puno se toga, očigledno, u našem turizmu kroz godine promijenilo. Tako je onaj stari sustav prikladnog dočeka gostiju, čašćenja, razgovora… zamijenio key box. I to je svjetski trend koji smo i mi ‘pokupili’. Mlađim ljudima to odgovara. Komodni su, ne moraju precizirati kada će doći, a i cijene svoju privatnost pa im se i ne da pričati s domaćinima. Ionako sve što ih zanima, izjavljuju nerijetko u anketama, mogu naći na internetu. Starije generacije gostiju pak cijene srdačan doček, makar generalno gledajući, a uvijek ima iznimki. Uglavnom self check in je postao gotovo pa pravilo. Većina agencija radi po tom principu što im znatno olakšava posao i, naravno, smanjuje troškove.
– Već godinama u svijetu u velikim gradovima je to normalna stvar što je razumljivo jer je organizacija prijema gostiju operativno znatno zahtjevnija za razliku od manjih sredina. U nas je također počelo sa velikim gradovima ali i kod nas je svake godine sve zastupljeniji. Najveći “krivci” za ubrzavanje tog trenda kod nas su Covid, spomenuti nedostatak radne snage i od prošle godine kasni letovi. Hrvatski smještajni kapaciteti spadaju u sami svjetski vrh po ocjenama gostiju gdje je uvelike pomogao taj domaćinski pristup pa svakako tko može neka nastavi tako, jer smatram da gosti takav tretman nigdje na svijetu neće dobiti. Kao što ste sami spomenuli dobar dio gostiju želi tu slobodu i nepterećenost na dan dolaska tako da sa jasnim i dobrim uputama uz čistoću smještajne jedinice, ocjena ne bi trebala biti lošija – potvrdio nam je Burum.
Samo nek’ je mira…
Pitanje nad svim pitanjima svake je godine, ne samo za vlasnike agencija, privatne iznajmljivače i ugostitelje, nego svih nas jer, neposredno ili posredno, svi živimo od turizma je – kakva se očekuje sezona 2025.?!
– Sezona će biti uspješna i dok god svjetski i regionalni događaji ne utječu na mir na ovom prostoru, nema brige. Dubrovnik je svjetski brend i uz tolike dosadašnje posjete, svakodnevno iznova oduševljava turiste. Trebamo samo nastaviti raditi na ponudi i kvaliteti koliko god je to moguće uz sve današnje izazove – optimistična je Burumova prognoza i ne sumnjamo naravno u njenu utemeljenost. Tako da imamo razloga za veselje!
Foto: DuList/Privatna arhiva