Kultura

DEŠA Tko, kada i za što ima pravo na besplatnu pravnu pomoć?! I zašto sustav nije dobar?!

desa 2

Skup na temu vrlo značajnog pravnog instituta, besplatne pravne pomoći, s kojim su građani, potencijalni korisnici, na žalost slabo upoznati, održan je prošli petak u Lazaretima. Organizator je DEŠA Dubrovnik, Regionalni centar za igradnju zajednice i razvoj civilnog društva, a predavanje koje je okupilo brojne dionike iz sustava, ali i zaniteresirane građane, su održale dvije pravne znanstvenice.

U prvom dijelu predavanja dr. sc. Ivana Mijić Vulinović je predstavila pojam, svrhu i značaj ovog značajnog ljudskog prava, te izložila pravni okvir sustava besplatne pravne pomoći u Republici Hrvatskoj. Ujedno, kritički se osvrnula na razloge neadekvatnog funkcioniranja sustava u praksi, te iznijela prijedloge za poboljšanje situacije.

Dr. sc. Mateja Held predstavila je rad Pravne klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu koje je voditeljica. Kroz ovo predstavljanje okupljeni su imali priliku uvidjeti kako i u kojoj mjeri jedan ovakav organiziran, odlično strukturiran sustav besplatne pravne pomoći koja počiva na volonterskom radu studenata predvođenih profesorima, istinski pomaže građanima. Pravna klinika Pravnog fakulteta u Zagrebu potpisala je sporazum o suradnji s DEŠOM, pa je za nadati se da će se u skorijoj budućnosti i na našem području ugroženim građanima, onima koji nemaju financijskih sredstava za “klasični” vid pravne pomoći, primarno odvjetničke usluge, ista omogućiti. U svakom slučaju u znatno većoj mjeri negoli je sada slučaj. Naime, Dubrovačko-neretvanska županija, saznalo se na predavanju, spada među tri županije u Hrvatskoj koje nemaju niti jednu udrugu ovlaštenu za pružanje besplatne pravne pomoći. Nemamo pravnu polikliniku nalik zagrebačkoj, što bi i bilo iluzorno očekivati s obzirom da nemamo resurse za takvo nešto. Tako da veliki teret pada na nadležni županijski ured.
Nakon predavanja razvila se konstruktivna rasprava zaključak koje je da je za unapređenje sustava besplatne pravne pomoći primarno potrebno educirati građane o postojanju ovog prava, onome što ono podrazumijeva, te načinu kako ga ostvariti. Nastavno na navedeno podcrtana je značajna uloga medija, ali i ostalim društvenih subjekata. Istaknuto je kako je potrebno pojednostaviti funkcioniranje čitavog sustava besplatne pravne pomoći kako bi kroz jednostavnije postupke bila što dostupnija građanima, a u tome itekako može pomoći “pojačavanje” međuresorne suradnje. I naravno kako bi navedeno bilo moguće nužno je prepoznavanje značaja razvoja sustava besplatne pravne pomoći od strane vladajućih na svim razinama, što podrazumijeva i financijsku pomoć pri realizaciji željenih ciljeva.

Foto: DEŠA

Pročitajte još

OTVARANJE IZLOŽBE “Djeca oko nas – to je naše, na to smo ponosni / Djeca i hrvatska tradicijska kultura”

Dulist

(NE)NORMLANI SE VRAĆAJU U LAZARETE Koncert za pamćenje nakon više od 10 godina

Dulist

Baština u knjizi Maje Nodari predstavljena u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu

Dulist