Veliki broj građana u našoj državi ni ne pokuša zaštiti svoja zakonom zajamčena prava iz jednostavnog razloga što nemaju dovoljno financijskih sredstava ni za život, a kamoli plaćanje odvjetnika i sudske ‘bitke’. Ne radi se samo o parničenjima, već i ‘običnim’ pravnim savjetima, uputama, pisanjima podnesaka… Sve to košta. Ipak, Ustav kao i zakoni jamče pravo na besplatnu pravnu pomoć građanima koji imaju niži životni standard. Kako uopće saznati imate li to pravo? Kome se obratiti za iskoristiti ga? Koje sve pravne usluge vam omogućuje i, posljedično, koje benefite? Odgovore na navedena i brojna druga pitanja vezano za besplatnu pravnu pomoć i uopće prava kojih ste nositelj, a da to možda ni ne znate, možete dobiti u petak, 29. studenog, u 1. lađi u Lazaretima od 11 do 13 sati. Organizator ovog vrlo značajnog i korisnog skupa je DEŠA – Dubrovnik, Regionalni centar za izgradnju zajednice i razvoj civilnog društva.
-U prvom dijelu predavanja dr. sc. Ivana Mijić Vulinović će održati izlaganje na temu ‘Hrvatski sustav ljudskih prava i besplatna pravna pomoć’ a u drugom dijelu će dr. sc. Mateja Held predstaviti rad Pravne klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu. Cilj predavanja je informirati javnost o načinima i mogućnostima ostvarenje besplatne pravne pomoći u RH s naglaskom na ljudska prava te mehanizme pravne zaštite njezinih građana. Od iznimnog značaja je sudjelovanje različitih dionika iz različitih sustava, kako državnog odnosno javnog, tako i privatnog, medija i zainteresirane javnosti, kako bismo zajednički mogli detektirati glavne izazove u unapređenju ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoći – pozivaju iz DEŠE.
Otežan pristup
Besplatna pravna pomoć pravni je institut koji nastoji osigurati jednakost pred zakonom pa tako pravo na besplatnu pravnu pomoć ne ostvaruju svi, već oni građani koji bez tog instituta pred zakonom ne bi bili jednaki. Pitanje besplatne pravne pomoći je, napominju iz DEŠE, poprilično složeno i trebalo bi se redovito istraživati i sagledavati provođenje u praksi.
-Pristup besplatnoj pravnoj pomoći nikako ne bi trebao kompliciran, dugotrajan i nerazumljiv. Nažalost, u svakodnevnom radu sa građanima možemo vidjeti da je taj institut poprilično zatvoren i nejasan, i građani nemaju povjerenja prema toj vrsti pomoći. Nekoliko je zakona reguliralo, a danas to regulira Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Običnom građaninu je prilično teško razumjeti kako i kada ima pravo na besplatnu pravnu pomoć i hoće li ta pomoć zadovoljiti njegove potrebe. Nerijetko se odluče angažirati privatnog odvjetnika, jer je možda tako lakše, a zbog toga se izlože financijskim troškovima koje teško, ili nikako mogu pratiti. Razlog zašto smo organizirali ovo predavanje je kako bi povećali svijest o ovom institut, istražili mišljenje šire javnosti, a kroz raspravu i edukaciju otvorili dijalog na ovu temu – napominju iz DEŠE, posebno ukazujući na kazneno-pravni aspekt ovog instituta.
Pravo okrivljenika i žrtve
-Žrtva ima prava zajamčena Zakonom o kaznenom postupku, tijekom i nakon kaznenog postupka. Nerijetko se na kazneni postupak nastavlja ili istodobno vodi parnični postupak, kao što je postupak razvoda braka, postupak ostvarivanja skrbništva, imovinsko-pravnog zahtjeva i tu je potrebno informirati žrtvu o njezinim mogućnostima kroz sustav besplatne pravne pomoći- ističu iz DEŠE.
U svakom slučaju vrijedi vam se informirati o ovom toliko značajnom pravnom institutu i stoga u petak prošetajte do DEŠE, napominjemo još jednom 1. lađa u Lazaretima od 11 do 13 sati.