Prošla su više od četiri mjeseca od kobne nesreće na magistrali u kojoj je, uslijed odrona stijene na kombi, život izgubio 31-godišnji muškarac iz Župe dubrovačke. Iako je Vlada Republike Hrvatske već desetak dana nakon tragedije donijela zaključak o mjerama hitne sanacije, konkretna realizacija još uvijek nije ni započela. Natječaj za izvođenje radova – još nije raspisan!
S obzirom na ozbiljnost situacije i izravnu ugrozu života, javnost je s pravom očekivala žurniju reakciju. No, više od četiri mjeseca kasnije – takve reakcije još uvijek nema.
Iz Hrvatskih cesta za DuList potvrđuju kako je dovršena projektna dokumentacija te je izvršena i stručna revizija projekta.
– Temeljem odluke Vlade Republike Hrvatske, Hrvatske ceste d.o.o. su sklopile ugovor za izradu projektne dokumentacije s projektantskom kućom Geotehnički studio d.o.o. za zaštitu dijela padine brda Srđ u duljini od oko 150 metara. Izrada projekta je završena te je izvršena i kontrola projekta putem ovlaštenog revidenta. U tijeku je procedura uvrštenja radova u Plan nabave Hrvatskih cesta d.o.o., nakon čega slijedi raspisivanje natječaja za izvođenje – navode, bez preciznog odgovora na pitanje kada bi radovi mogli započeti.
U međuvremenu, trošak projekta se utrostručio. Kako je krajem travnja obavijestio gradonačelnik Mato Franković, umjesto prvotno planiranih 300 tisuća eura, cijena sanacije sada iznosi 1,2 milijuna eura. Razlog tome jest povećanje obuhvata zaštite.
– Zbog zahtjevnosti terena i velikih stijenskih masa, projekt uključuje dva reda hvatača kamena, svaki sa tri sekcije od 80 metara – rekao je tada Franković, naglasivši da će sredstva osigurati Vlada, dok Grad Dubrovnik mora riješiti imovinsko-pravne odnose.
Iz Hrvatskih cesta dodatno pojašnjavaju da je projektom predviđena zaštita padine u duljini od 150 metara postavljanjem barijera u dva paralelna reda te dodatno sidrenje stijenske mase po potrebi i prema stanju na terenu. Projektant je, dodaju, predvidio angažman helikoptera prilikom izvođenja radova, međutim potencijalni izvođač će, nakon uvida u dokumentaciju, predložiti način izvođenja radova i potrebnu regulaciju prometa.
No, sve te tehničke i administrativne pojedinosti padaju u drugi plan kad se zna da su ljudski životi svakodnevno ugroženi. Građani su opravdano očekivali bržu reakciju i konkretne korake odmah nakon tragedije – a ne tek neodređene najave mjesecima kasnije. Ne može se zanemariti ni činjenica da smo ušli u ljetne mjesece kada je državnim službama pravo vrijeme za godišnji odmor…
Vrijeme prolazi, ali sigurnost građana – još uvijek visi o stijeni.
Slijedeća vijest