Aktualno

ČEŠKI ‘EL DORADO’ Kupari – prvi turistički resort na Jadranskoj obali

Kupari 6

Bez obzira na sve pozitivne pokazatelje o turističkom prometu čeških turista na hrvatskom Jadranu u sjeni leže nedovoljno istražene činjenice da su baš Česi, još u vrijeme Austro-ugarske monarhije, među prvima otkrili prirodne i kulturne ljepote, a time i turističke resurse Jadrana, ne samo kao gosti ili investitori već i kao arhitekti – priča za DuList dr. sc. Jasenka Kranjčević, profesorica pri Institutu za turizam u Zagrebu

Za trajanja Monarhije, Češka je bila jedna od industrijski, odnosno ekonomski razvijenijih zemalja. Financijska stabilnost omogućila je osnivanje visokoškolskih ustanova te obrazovanje između ostalog inženjera i arhitekata. Tako su češki arhitekti djelovali na cijelom teritoriju stare carevine. Na dubrovačkom području početkom 20. stoljeća niču građevine mahom projektirane od strane čeških arhitekata. Prepoznaju vrijednost turizma u kojeg intenzivno ulažu. Za primjer dovoljno je navesti lječilište Karlovy Vary koje je u ondašnjoj državi uživalo status top odredišta.

Industrijalistički kapital

Međutim, kako je rastao kapital, tražile su se nove destinacije, a Jadran je nudio nepregledne mogućnosti investitorima. Razlog ulaganjima u Hrvatsku možemo tražiti i u buđenju nacionalne svijesti kod slavenskih naroda. Na snazi je sokolski pokret za tjelovježbu koji jednako intenzivno djeluje u Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bugarskoj… Stoga pred početak Prvog svjetskog rata u Kuparima, mjestu gdje je svojedobno stajala tvornice kupa u posjedu dubrovačke plemićke obitelji Kaboga, formira se prvi turistički resort na Jadranskoj obali namijenjen uglavnom češkim turistima. — Zemljište površine od 340 tisuća četvornih metara bilo je nužno prometno, oblikovno, tehnološki i smještajno osigurati – objašnjava Kranjčević. Prvi se gradi Hotel Grand. Sukladno novim stremljenjima u arhitekturi, kompleks karakterizira miješanje stilova počevši od historicizma do moderne. Zanimljivo, u Pragu je sačuvana gipsana maketa vizije resorta vodećih projektanata slavnog češkog arhitekta Jiří Stibrala i praškog graditelja Aloisa Zime. Mada ne postoji podatak o visini investicije za ilustraciju je dovoljno navesti kako je u to doba uloživši u Brijunsko otočje današnji ekvivalent od milijun i sedamsto eura, nakon što ga je kultivirao, austrijski poduzetnik i industrijalac Paul Kupelwieser na njegovoj prodaji zaradio tri i pol milijuna eura.

Prvoklasno odmorište

Do luksuznog ljetovališta u Kuparima dolazilo se brodom iz Trsta ili Rijeke, a podrazumijevalo je vrhunsku uslugu s atraktivnim popratnim sadržajima. U reklami iz 30-ih godina svoju ponudu Česi predstavljaju na sljedeći način: ‘Čar dubrovačke Riviere. Najidealnije kupanje u novom morskom kupalištu. Kupari kod Dubrovnika, najveće poduzeće te vrste na Jadranu. Pjeskovita obala – Eldorado za djecu – Izvrsna kuhinja – 300 soba – Vlastiti vodovod – Ledotvor – Električna central – Autogarage – Barke – Gondole – Liječnik – Ljekarna – Pošta – Telefon – Koncerti – Zabave. Dnevno nekoliko jeftinih veza sa Dubrovnikom. Izleti po romantičkoj okolici. Kompletna pensija sa svim pristojbinama od D. 80’. Boravak u Kuparima bila je stvar prestiža. U njima odmarao se visoki društveni sloj tadašnje Čehoslovačke, govori dr. sc. Jasenka Kranjčević. Nasuprot otočiću Lokrumu u vlasništvu same carske obitelji, u perivojima obogaćenim suptropskom vegetacijom, na pjeskovitim plažama, sportskim terenima, u raskošno dotjeranim salonima, kockarnicama i biljarnicama uživao je i rekreirao se državni vrh. Ljetovanje čeških turista zabilježeno je 1931. promotivnom filmu ‘Morska banja Kupari u čarobnom okruženju Dubrovnika’. Pored njega snimljeno je čak pet čeških filmskih naslova s popularnim glumcima u glavnim ulogama.

‘Češke banje’

Istovremeno ‘Dubrovačko kupališno i hotelsko dioničarsko društvo Prag – filijala Dubrovnik – Kupari’ 1921. godine ulaže molbu za gradnju kupališne zgrade u Srebrenome. Priložene nacrte potpisuju ranije spomenuti Stibral i Zima. Nastala u prvoj polovici trećeg desetljeća, zgrada prije svega utilitarne je naravi, lišena dekoracije, s naglašenom funkcionalnom organizacijom, a prilikom njena izvođenja koristilo se armirano-betonskom konstrukcijom s pomno razrađenim detaljima. Navedenu građevinu svrstava među najranija očitovanja modernističkih težnji na dubrovačkom području.
Također, s aspekta turističke arhitekture izuzetno zanimljiv je i projekt dogradnje hotela Imperijal jednog od najpoznatijeg češkog arhitekta Jan Kotěra. On, poput onog Alfreda Fenzl, Austrijanca češkog podrijetla, o gradnji mosta koji bi spajao povijesnu jezgru i otok Lokrum, poradi stalne društveno političke i ekonomske promjene u Hrvatskoj, ipak, tumači Kranjčević nije zaživio. Diplomant Fakulteta arhitekture u Beču, zanimljivo, na Lokrum je tada želio smjestiti Kongresnu palaču mira još prije nego se odvio prvi svjetski ratni sukob. Unutar njega bile bi smještene knjižnice, kongresna dvorana, sobe za sastanke i preostali pripadajući sadržaji. Mada itekako prisutni na dubrovačkom području između dva svjetska rata, nakon kobnih 40-ih, interes čeških investitora jenjava. Nastavak radova obustavljen je poradi nedostatka novca koji se nemilice trošio u ratne svrhe. Njihovim uzmicanjem na tržištu se pojavljuje neka nova klijentela pa se tako u Kuparima za njemačke okupacije zavijorila i nacistička zastava. Ljetovalištu se sve više pridava pridjev ‘vojno’. Kao odredište vojne elite i socijalističkih glavešina u potpunosti će zaživjeti za Jugoslavije. Tada kapacitet ležajeva raste na sedam tisuća, a brojni državni uglednici grade i vlastite vile. Njihov ugodni boravak doteći će do Domovinskog rata kada čitav kompleks biva nemilice opljačkan, zapaljen i porušen.

Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista 13. veljače 2019.

Pročitajte još

VIKTORIJA KNEŽEVIĆ Cesta Tamarić koštat će nas dodatnih 650 tisuća eura

Dulist

13. OFEL KONFERENCIJA Kako umjetna inteligencija redefinira korporativni nadzor

Dulist

Sutra policija pojačano nadzire brzinu!

Dulist