Crni petak ili Black Friday dan je velikih sniženja i rasprodaja diljem Sjedinjenih američkih država, a posljednih petnaestak godina takva praksa proširila se i na Hrvatsku, prenosi N1.
No već i prije Crnog petka, koji je ove godine 29. studenog, traje takozvani Crni mjesec koji se proteže kroz cijeli studeni, tijekom kojeg veliki broj trgovina, posebno internetskih, nude razne popuste. Bilo da je riječ o odjeći, kozmetici ili elektroničkim uređajima.
Neke trgovine imaju i Crni tjedan koji traje završno s Crnim petkom. Popusti u ovom razdoblju pogoduju i prodavačima koji se rješavaju odjeće i čiste zalihe uoči božićne potrošačke groznice.
Popusti u Hrvatskoj znatno manji
No, kako kaže Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača (HUZP) Crni petak u Hrvatskoj ni izdaleka nije sličan onomu u Americi. Malogdje kod nas kupci spavaju ispred trgovina kako bi ujutro, čim prodavači otvore vrata, bili među prvima u grabljenju robe po iznimno niskim cijenama.
– Tamo se zaista na Crni petak televizor ili nešto slično može kupiti za bagatelu pa kupcima onda vrijedi prespavati pred trgovinom – dodaje Knežević.
Scena histeričnih gužvi i naguravanja kod nas praktički nema, a i popusti su manji od onih američkih gdje sežu do 80 pa i 90 posto.
Crni petak ima svojih ‘crnih rupa’
Knežević kaže da se Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača veliki broj kupaca javlja nakon Crnog petka ‘kad im se pokvari nešto što su kupili’. Stoga napominje da i kupovina na Crni petak podliježe istim zakonima i pravilima kao i svaka druga kupovina. Usprkos tomu i Crni petak ima svojih “crnih rupa”.
Istaknula je kako trgovci ovaj dan koriste ustvari kao mamac.
– Oglašavaju sniženja i do 70 ili 80 posto, a kada se dođe i pogleda, toga nigdje nema – nadodala je.
Šefica HUZP-a kaže kako je Britanski savez potrošača 2021. godine radio istraživanje u 230 trgovina koje je pokazalo da su u čak 92 posto slučajeva cijene na Crni petak bile jednake kao i prije tog dana. Stoga (pre)poručuje potrošačima u Hrvatskoj da provjere kakve su bile cijene prije tog dana.
– Ljudi čuju da je Crni petak i povede ih euforija sniženja, misle da će nešto povoljno kupiti pa pritom zanemare koliko je nešto ranije koštalo i je li sniženje zaista pravo – objasnila je Knežević.
Savjeti za kupovinu
Uoči Crnog petka HUZP je na svojim stranicama objavio i neke savjete za kupce i na što trebaju pripaziti.
Tako na svim proizvodima i kod fizičke i online kupnje, mora biti istaknuta snižena cijena, ali i najniža cijena u zadnjih 30 dana. To će potrošačima pomoći pri provjeri je li istaknuti popust pravi.
Kad je riječ o povratu robe, ne postoji niti jedan zakon koji je trgovce obvezao da moraju vratiti novce ili dopustiti zamjenu u slučaju povrata, to je prije svega dobra volja trgovaca. Neki trgovci vraćaju novac, neki daju vrijednosne bonove za kupnju kod njih, neki mijenjaju za neki drugi proizvod, a neki ovu praksu uopće ne provode. Različiti su i uvjeti i rokovi za povrat robe, to može biti 7 dana, 14, a negdje je 30 dana. Sve to treba provjeriti u prodavaonici prije kupnje kako bi se izbjegli mogući nesporazumi.
Online kupovina
Nakon Crnog petka slijedi Cyber Monday i kupci trebaju biti oprezni pri kupnji iz udobnosti vlastitog doma jer na internetu ima više od 6.000 lažnih, prevarantskih stranica. Savjetuju da prije online kupnje provjere internetsku stranicu na besplatnom servisu iffy.cert.hr.
Roba kupljena putem weba može vratiti u roku od 14 dana od dana kupnje, bez navođenja razloga (troškove povrata snosi potrošač), a trgovac je dužan potrošaču vratiti novac u roku od 14 dana od dana primitka robe.
Račun i jamstveni list
Za sve proizvode kupljene na Crni petak vrijede odredbe zakona koje se odnose na materijalni nedostatak i jamstvo. Potrebno je sačuvati jamstveni list i račun te posebno pripaziti ako se kupuje produženo jamstvo te provjeriti što to jamstvo pokriva i kako se aktivira, poručuju iz HUZP-a te dodaju da bi sve uočene nepravilnosti trebalo prijaviti tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata.