Ako se nešto čini predobrom prilikom za kupnju, često se radi o prevari!, upozoravaju iz PU dubrovačko-neretvanske.
Zbog učestalih prijava različitih oblika prevara putem internetske trgovine i uoči Crnog petka građanima želimo poslati dodatna upozorenja kako ne bi postali žrtve prijevara.
Naime, zadnji petak u studenom, ljubiteljima kupovine preko interneta poznat je i kao Black Friday, odnosno dan kada internetske trgovine širom svijeta za svoje kupce pripremaju snižene cijene i posebne ponude. No, premda su online ponude često vrlo povoljne, čuvajte se mogućih prijevara koje dolaze s njima.
Što možete učiniti?
Koristite online trgovine iz Hrvatske ili drugih država članica Europske unije, kada je moguće – veće su šanse da možete riješiti moguće probleme.
Potrudite se i istražite – provjerite recenzije drugih kupaca prije same kupnje.
Koristite kartice – imate bolje šanse za povrat novca.
Plaćajte samo preko sigurnog pružatelja usluge plaćanja.
Plaćajte samo kada ste spojeni na sigurnu internetsku vezu – izbjegavajte besplatni ili otvoreni javni WiFi.
Plaćajte samo na sigurnom uređaju – ažurirajte redovno operativni sustav i sigurnosni softver.
Primili ste oglas kojim ste obaviješteni da ste osvojili nagradu – dobro razmislite, možda osvojite zlonamjerni softver.
Ako proizvod ne stigne, kontaktirajte prodavača – ako ne odgovara, obratite se svojoj banci.
Čuvajte se oglasa i internetskih stranica koje nude nevjerojatne ponude ili čudotvorne proizvode – ako se nešto čini predobro da bi bilo istinito, nije istinito!
Vjerodostojnost internetske domene putem koje namjeravate obaviti online kupovinu možete provjeriti OVDJE, dok na poveznici možete doznati više o kampanji EUROPOL-a, koja je usmjerena na elektroničke trgovce, pomažući im u boljem prepoznavanju prijevara na njihovim platformama i osnažujući ih da poduzmu korake kako bi zaštitili svoje poslovanje i kupce od napada.
Ukoliko pak prodajete stvari, obratite pozornost na sljedeće savjete:
Podatke o broju bankovne kartice, PIN broju i troznamenkastom CVV broju na poleđini bankovne kartice, kao i svoje osobne podatke, građani ne bi trebali ustupati nepoznatim osobama.
Ako vam netko uplaćuje novac, dovoljno je da mu samo date svoj broj računa (IBAN), nikakve druge podatke ne trebate dostavljati.
Foto: Ilustracija