Hrvatska

BIJELI ŠTRAJK SUDACA Otkazuju se i predmeti iz obiteljskog prava

sudski cekic sud

Bijeli štrajk sudaca i državnih odvjetnika uskoro ulazi u drugi tjedan. Odgađaju se sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastati nenadoknadiva šteta. No, prema podacima Ministarstva, otkazuju se i predmeti iz obiteljskog prava, a Ministarstvo podsjeća kako Obiteljski zakon propisuje da su postupci u kojima sudovi odlučuju o bračnim i obiteljskim pitanjima – hitni.

Na sudovima trenutačno se održavaju samo hitni postupci. Otkako su suci proglasili bijeli štrajk, rješavaju se samo oni predmeti u kojima bi mogla nastati nenadoknadiva šteta, piše HRT.

A upravo odgode nekih predmeta iz područja obiteljskog prava mogu ugroziti dobrobit djeteta, upozoravaju iz resornog ministarstva. Prema njihovim podacima, suci su otkazali 43% predmeta iz obiteljskog prava, a 38% odgođeno je iz područja roditeljske skrbi i prava djeteta.

– To svakako nije dobro i zapravo nečuveno je da se takvi predmeti, osjetljivi predmeti, odgađaju temeljem zaključka Udruge hrvatskih sudaca što ispada zapravo da je zaključak jedne udruge bitniji od dobrobiti djeteta. Po informacijama koje mi imamo odgađaju se i radni sporovi koji su također po odredbama zakona o radu hitni, izjavio je ministar pravosuđa Ivan Malenica. Oko 21 posto je odgođenih ročišta. Iz Udruge hrvatskih sudaca odgovaraju – suci postupaju prema uputama udruge te predsjednika Vrhovnog suda.

Malenici je odgovorila Tijana Kokić, dopredsjednica Udruge hrvatskih sudaca i sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu.

– Nije stvar u odgađanju hitnih, nego onih u kojima može nastati nenadoknadiva šteta. To je krajnji kriterij po kojem se pazilo pri odgodama ročišta, objasnila je.

Što se tiče obiteljskog zakona rekla je kako nisu svi predmeti hitni po samom zakonu.

– A i oni koji su označeni kao hitni i tu postoje neke razlike. Čak i u istom predmetu u nekom trenutku taj predmet može biti hitan u smislu da bi mogla nastati nenadoknadiva šteta, a u nekom drugom trenutku ne – istaknula je Kokić. Tako se bijeli štrajk nastavlja sve do 2. veljače ili do postizanja dogovora o plaćama.

Ministar u idućim danima očekuje razgovor s predsjednikom Udruge hrvatskih sudaca te poručuje da su spremni nastaviti raditi na cjelovitom zakonu.

‘Ročišta koja su hitna’
Ministarstvo pravosuđa i uprave o navedenom se oglasilo na svojim stranicama. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

‘Iako Obiteljski zakon jasno propisuje da su postupci u kojima sudovi odlučuju u bračnim, obiteljskim i drugim stvarima svi hitni, potpredsjednica Udruge hrvatskih sudaca i sutkinja na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu Tijana Kokić u sinoćnjim medijskim izjavama ustvrdila je kako neka od tih odgođenih ročišta možda ipak nisu hitna ili nisu u svakom trenutku hitna Sve kako bi pokušala opravdati činjenicu da su suci samo u prvom tjednu štrajka otkazali čak 38.51 posto predmeta iz područja roditeljske skrbi i prava djeteta. Posebice što je u nekima od rješenja za odgodu ročišta koja odlučuju o pravima djeteta, naznačeno kako se ono donosi temeljem zaključaka Udruge hrvatskih sudaca.

Ministarstvo stoga drži kako je nečuveno da je zaključak i naputak jedne udruge, očito važniji od dobrobiti djece i zakona koji štiti njihova prava, neovisno o tome jesu li suci u štrajku ili nisu.

U kontekstu odgađanja ovakvih ročišta koji su po zakonu hitna, sporna je i daljnja izjava predstavnice Udruge hrvatskih sudaca Kokić kako je ‘odgodila samo jedno ročište u kojem je bilo povišenje uzdržavanja koje se plaća. I neće biti nikakva nenadoknadiva šteta ako se to odgodi na dva, tri tjedna’, istovremeno pokušavajući opravdati to sa situacijom u kojoj bi se iz objektivnih razloga takav predmet mogao odgoditi. Znači li to da je potpuno svejedno hoće li jedno dijete dobiti dodatna sredstva potrebna za podmirivanje njegovih životnih potreba? Možda jedno dijete neće dobiti novu zimsku jaknu, odlazak na školski izlet ili sl. jer jedan roditelj to ne može samostalno financirati.

Ovakve i slične štetne izjave te navođenje loših primjera kako bi se opravdao neutemeljeni razlog za odgodu, ponovno šteti dobrobiti djece. Nekome možda financijski dva-tri tjedna ne znači ništa, dok je nekome drugome to čitava vječnost. Uostalom, zato i postoji zakon koji nalaže da se ovakva ročišta hitno održavaju.’

Foto Ilustracija

Pročitajte još

IMATE KUĆU BEZ PAPIRA? Stiže novi val legalizacije nekretnina izgrađenih do 2011.

Dulist

Hoće li 2025. donijeti preokret na tržištu nekretnina?

Dulist

Hrvatski državljani uskoro bez vize za Kinu

Dulist