Pozivamo sve sugrađane da se ove godine suzdrže od bacanja petardi i pirotehničkih sredstava. Umjesto toga, razmislite o tome kako taj novac možete iskoristiti za recimo poklon dragoj osobi ili nešto korisno za zajednicu. Buka koju petarde stvaraju ne utječe samo na životinje, već i na mnoge ljude među nama. Osobe koje se bore s PTSP-om, mala djeca, osobe s posebnim potrebama, kao i stariji sugrađani posebno su osjetljivi na tu buku koja može izazvati ozbiljne dugoročne stresove i nelagodu – apeliraju iz Azila Dubrovnik.
Naglašavaju i kako pirotehnika ozbiljno uznemirava naše kućne ljubimce, poput pasa i mačaka, ali i ptice i ostale životinje koje su vani bez zaklona. Ova buka može izazvati panične reakcije i ozbiljan fizički i psihološki stres, a životinje često pokušavaju pobjeći od zvukova, trčeći u svim smjerovima, a ponekad i pred automobile.
-Apeliramo na roditelje da ne kupuju pirotehnička sredstva djeci, jer osim što uzrokuju štetu okolišu i zajednici, mogu dovesti do ozbiljnih ozljeda. Ove blagdane iskoristimo kao priliku da pokazujemo suosjećanje i odgovornost, i to ne samo prema životinjama, već i prema svim članovima naše zajednice, osobito onima koji su najosjetljiviji. Pokažimo da možemo slaviti na način koji neće ugroziti nikoga od nas.
Dodajmo da je u Hrvatskoj je zakonom regulirano korištenje pirotehnike: petarde i redenici kategorija F2 i F3 su zabranjeni tijekom cijele godine, dok je uporaba ostalih pirotehničkih sredstava dozvoljena samo od 27. prosinca do 1. siječnja čega se mnogi nažalost ne pridržavaju – ističu iz dubrovačkog azila za životinje.