Dubrovački SDP traži ostavku ravnatelja Doma Ragusa u Dubrovniku i Upravnog vijeća jer su doveli u zabludu umirovljenike tvrdnjom da će Grad Dubrovnik (svi građani) sufinancirati dom u iznosu od 64 posto – ističe se u priopćenju gradske vijećnice Anite Bonačić Obradović.
-Prema jasno definiranoj proceduri, odluka o subvencioniranju cijene smještaja u domu ne može biti donesena jednostrano. Procedura nalaže sljedeće korake:
1. Direktor analizira ekonomsku cijenu usluge.
2. Upravno vijeće razmatra i usvaja prijedlog.
3. Prijedlog se dostavlja gradonačelniku.
4. Gradonačelnik daje nalog nadležnom upravnom odjelu za definiranje kriterija prijema, subvencija Grada, eventualnog zaloga imovine i ostale pripreme za Gradsko vijeće.
5. Blaga djela mogu dati prijedlog sufinanciranja i sklopiti ugovor o tome.
6. Ministarstvo socijalne skrbi daje suglasnost prije odluke Gradskog vijeća.
7. Gradsko vijeće donosi konačnu odluku o kriterijima prijema, subvencijama Grada Dubrovnika i rebalansu proračuna za subvencionirani iznos.
U ovom slučaju, cijeli proces je izigran jer nikada nije donesena odluka Gradskog vijeća o sufinanciranju. Proračunom raspolaže isključivo Gradsko vijeće Dubrovnika, a nismo pronašli nijednu točku dnevnog reda na kojoj bi bila donesena odluka o 64 posto sufinanciranja koje bi plaćali svi građani grada Dubrovnika. Ako takva odluka postoji, zašto nije javno predočena? Ako je direktor potpisao takvu odluku bez suglasnosti Gradskog vijeća, onda je jasno prekoračio svoje ovlasti, a umirovljenici su dovedeni u zabludu. Zato tražimo njegovu ostavku i odgovornost Upravnog vijeća – objašnjava Bonačič Obradović.
Dotaknula se potom i broja ležajeva.
-Prvotni plan predviđao je smještaj za 48 osoba, ali sada saznajemo da dom ima kapacitet za samo 30 korisnika. Gdje je nestalo preostalih 18 ležajeva? Postoje indicije da je cijeli jedan kat prenamijenjen u uredske prostore umjesto za 18 ležajeva jer nije bilo odgovarajuće dozvole? Osim toga, postavlja se pitanje je li do sada zaposleno samo administrativno osoblje, dok medicinskih djelatnika još uvijek nema? Što će se dogoditi ako u domu nemamo zdravstvene radnike niti dovoljan broj korisnika? Je li cilj stvoriti još jedan stranački centar HDZ-a u Gružu, u kojem će se uhljebiti što više podobnih kadrova? Ili stvaramo novi hotel za podobne? Izjave kako će cijene u novom domu ispod Opće bolnice biti usporedive s onima u Domus Christi i drugim ustanovama, odnosno oko 500 eura, potpuno su neodgovorne. Ako je ekonomska cijena domskog smještaja 3.000 eura, tko će platiti preostalih 2.500 eura po korisniku? Podsjetimo, trošak izgradnje budućeg doma će iznositi 21 milijun eura, a uz dodatne troškove opremanja i održavanja, cijena će samo rasti i preko 30 milijuna eura.
Također, obećanja o ulasku doma u mrežu domova nisu realna jer je ta mreža trenutačno zatvorena, a pitanje je hoće li se uopće ponovno otvoriti. Naši umirovljenici ne zaslužuju nova lažna obećanja i političku manipulaciju – ističe dalje Bonačić Obradović te nastavlja:
-Ne smijemo zaboraviti da govorimo o ljudima koji su nakon 40-45 godina rada danas prisiljeni preživljavati s mizernim mirovinama. Svakom četvrtom umirovljeniku prosječna mirovina iznosi samo 400 eura. Ovo su isti ljudi kojima su vladajući odbili promijeniti formulu izračuna mirovina, čime bi se osigurala njihova stabilnost, neovisno o tome tko je na vlasti. Umjesto toga, umirovljenici su prepušteni na milost i nemilost odluka koje se donose bez transparentnosti i javne rasprave. Dragi umirovljenici, niste sami! SDP će se nastaviti boriti za vaša prava i dostojanstven život! – zaključuje gradska vijećnica SDP-a.
Prethodna vijest