Na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća grada Dubrovnika bit će razmatrani prijedlozi Odluke o visini paušalnog poreza i Odluke o porezima, kojima se uvodi porez na nekretnine prema novim zakonima Hrvatskog sabora. Ove odluke su u skladu s prethodnim najavama iz gradskog proračuna za 2025. godinu, koji predviđa prikupljanje tri milijuna eura godišnje iz novih poreza.
Antu Bonačić Obradović, predstavnica SDP-a, istaknula je da su u toj stranci uvijek smatrali opravdanim da oni koji posjeduju višak nekretnina, a te nekretnine stavljaju na turističko tržište, plaćaju dodatni porez. U Dubrovniku privatni smještaj čini gotovo 45 posto svih turističkih dolazaka i noćenja, čime značajno doprinosi punjenju gradskog i državnog proračuna.
– Mi u SDP-u smatramo da novac koji se prikupi od poreza na nekretnine koji plaćaju građani i vlasnici nekretnina izvana Dubrovnika treba biti namjenski novac prvenstveno namijenjen onim obiteljima i osobama koje nemaju riješeno stambeno pitanje, ili za jedini stan izdvajaju visoke mjesečne rate kredita. Cijene stanova, kao i podstanarstva svake godine rastu velikom brzinom – napisala je Bonačić Obradović.
Istaknula je kako SDP predlaže da novac prikupljen od poreza na promet nekretnina bude namjenski novac, koji se isključivo troši na sljedeće stavke:
– Subvenciju podstanarstva mladim obiteljima i osobama slabijeg imovinskoga stanja.
– Kupovinu stanova u povijesnoj jezgri za projekte Živi grad.
– Kupovinu zemljišta i izgradnju stanova za obitelji bez riješenog stambenog pitanja u vlasništvu grada Dubrovnika ili samih građana.
– Subvenciju rata kredita za građane i obitelji koji kupuju prvu nekretninu ili već otplaćuju stambeni kredit za prvu nekretninu.
Naglasila je da će kao nova gradonačelnica predložiti Gradskom vijeću da jednom godišnje svim građanima Dubrovnika koji će plaćati novi porez na nekretnine, pošalju izvješće o prikupljenim porezima koji oni plaćaju te utrošku istih sredstava potrebitim građanima Dubrovnika.
– Bogatije skupine građana trebaju plaćati veće poreze, a tako prikupljen novac treba smanjiti socijalne nejednakosti u društvu – zaključila je Anita Bonačić Obradović.