Zanimljivosti

ANALIZA PROŠIRENJA ‘Europa je sada puno veća i sigurnija’

Europska unija (Shutterstock Images LLC)

U ovom trenutku sedam ili osam zemalja kuca na vrata i nada se da će kad-tad dobiti kandidatski status – rekao je povjerenik Fuele u srijedu, dan uoči desete godišnjice proširenja EU-a na istočnu i srednju Europu.

Pojasnio je kako je proširenje ključno važno. “Ako zemlje prestanu kucati na europska vrata, vrijeme je da se zabrinemo”, rekao je povjerenik za proširenje.

U odvojenoj izjavi, šef EK-a Barroso naglasio je da je nestala umjetna podjela u Europi. “Europa je sada puno veća, stabilnija, sigurnija, prosperitetnija, predstavlja najveće slobodno tržište na svijetu, stvara priliku za nove poslove i ulaganja, pomogla nam je da se naš glas globalno čuje i da lakše prebrodimo krizu.”

U analizi koju je u povodu 10. godišnjice pripremila Europska komisija tvrdi se da i danas “politika proširenja donosi rezultate jer ima transformacijsku moć i usidruje stabilnost u Jugoistočnu Europu. Utjecaj i privlačna snaga EU-a pomažu u primjeni demokratskih i ekonomskih reformi, pravne države i dobrosusjedskih odnosa.”

Istaknute su četiri strateške koristi proširenja. Prva je da je BDP EU-a 2012. bio 23 posto svjetskog BDP-a, odnosno 13 bilijuna. Druga je da se integracijom i suradnjom poboljšala kvaliteta života. Treće, Europa je postala sigurnija, smanjio se prekogranični kriminal. Četvrto, EU je postao utjecajniji.

Samo ekonomski gledano, “proširilo se unutarnje tržište, što je pogodovalo tvrtkama u novim zemljama. Trgovina između starih i novih članica utrostručila se, a upeterostručila između novih članica. Srednja i istočna Europa rasle su po stopi od 4 posto 1994.-2008. Samo činjenica učlanjenja, smatra se, pridonijela je 1,75 postotaka rastu BDP-a. Nove, ekonomski dinamične zemlje stvorile su od 2002. do 2008. godine tri milijuna novih radnih mjesta. Rast u novim članicama potaknuo je rast u starim članicama zbog novih mogućnosti za ulaganja i potražnjom za proizvodima, i ubrzao rast starih članica za prosječno 0,5 postotaka. Veće jedinstveno tržište atraktivnije je investitorima. FDI u EU udvostručio se, a proširena EU privukla je 20 posto globalnog FDI-a.”

U procesu proširenja sada su Crna Gora, Srbija, Makedonija, Albanija, BiH, Kosovo i Turska, dok su pregovori s Islandom zamrznuti. Politika proširenja temelji se na “strogoj, ali pravednoj politici uvjetovanosti i na tome da svaka zemlja napreduje prema vlastitim zaslugama. Nema prečaca i brzinskih rješenja. Proces proširenja danas je stroži, obuhvatniji nego prije”, stoji u analizi EK-a u kojoj se nabraju dobrobiti proširenja na desetu godišnjicu ulaska deset zemalja iz srednje i istočne Europe.

Pročitajte još

Međunarodni je dan djevojčica!

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1771. Rođen kontroverzni diplomat Vito Marija Bettera

Dulist

Humanitarna aukcija RIT Croatia: Rekordan iznos od 7.300 eura prikupljen za Udrugu PUŽ

Dulist