Svi koji žele izaći na izbore 12. siječnja i glasovati za svog kandidata na predsjedničkim izborima, a spriječeni su zbog teže bolesti ili tjelesnog oštećenja te ne mogu pristupiti na biračko mjesto, mogu o tome obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo, najranije tri dana prije izbora. Druga mogućnost je da o svojoj želji da glasuju doma obavijeste nadležni birački odbor u nedjelju do podneva. To podrazumijeva da će netko od njihovih ukućana ili osoba od povjerenja morati u nedjelju ranije o njihovoj želji izvijestiti birački odbor. Popis izbornih povjerenstava, njihov sastav i kontakt podaci dostupan je na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva (DIP).
U prvom krugu izbora, DIP-u su se obraćali brojni birači koji nisu mogli pristupiti biračkom mjestu, a željeli su glasovati. U toj situaciji upućivali su ih na nadležno izborno povjerenstvo. Kako bi se u drugom krugu ovakve stvari izbjegle, birači se upućuju da pomoć u ostvarenju svog prava zatraže kod nadležnog izbornog povjerenstva.
U drugom krugu izbora bit će dostupan isti broj biračkih mjesta kao i u prvom, ukupno 6.755, od čega 105 u inozemstvu, redovnih u Hrvatskoj 6.527, a posebnih 123.
Glasanje slijepih i slabovidnih
Za drugi krug izbora, DIP je ponovno objavio zvučnu snimku za slijepe i slabovidne birače. Na njoj mogu čuti imena kandidata i sedam stranaka koje su ih predložile. Glasovat će samostalno uz pomoć tehničkog pomagala – maske.
DIP je objavio i zvučnu snimku Obvezatnih uputa o načinu glasovanja birača s tjelesnom manom, nepismenih, slijepih birača te birača koji nisu u mogućnosti pristupiti na biračko mjesto. Iako svaki birač glasuje osobno, u nekim su prilikama dozvoljene iznimke, odnosno pomoć druge osobe, primjerice kad je birač nepismen, ima oštećenja gornjih ekstremiteta ili neka druga oštećenja koja mu onemogućuju samostalno glasovanje.